O, zit dat zo! Kruidig, bloemig, fruitig, pittig. Honing kent heel wat smaaknuances. Maar wie is daarvan op de hoogte? De meeste consumenten beperken zich nog steeds tot bloemen- of acaciahoning. Opmerkelijk 'Het is indrukwekkend dat er vijftig soorten honing bestaan' <3 Honderd procent natuur Bewust ontbijten i 13 Aha De vele gezichten van HONING Smeer het op je lichaam, op warme toast of roer het door een saus. Wie zei er ook alweer dat honing alleen goed was voor je keel? De mogelijkheden voeren veel verder. Neem manukahoning: vanwege zijn goede antibacteriële eigen schappen helpt het wonden genezen. Volgens Wilco Schets, directeur van honingverwerkend bedrijf De Traay, is honing aan een opmars begonnen. Hij vergelijkt het met de opmars van wijn. 'Jaren geleden waren we nog vrij onbekend met wijn. Nu kennen we steeds meer soorten en toepassingen.' Daarom probeert De Traay de Nederlandse consument 'op te voeden' met honing. Wilco: 'Net als wijn kent honing vele varianten en kwaliteiten, gebaseerd op (de herkomst van) de nectar. De Mexicaanse dzildilchehoning bijvoor beeld, wordt gezien als een van de beste ter wereld.' Ruwweg zijn er twee soorten honing: bloemenhoning, afkomstig van meerdere bloemen, en monoflore honing, gemaakt van één bloemsoort en daar ook naar vernoemd, zoals zonnebloemhoning. De productie is hetzelfde. In het kort: bijen vliegen tot drie kilometer van de bijenkast Rusius van bloem tot bloem. Ze zuigen de nectar op en vermengen deze met enzymen door erop te kauwen. In de bijenmaag komen er natuurlijke suikers als fructose en glucose bij. De bijen zetten vervolgens de zoete substantie af in een raat in de bijenkast en daar ontstaat, na indikking, de honing die wij kennen. Het oogsten van de honing, tussen het voor- en najaar, bestaat uit het machinaal afschrapen van de raten. Naarmate het seizoen verstrijkt, kleurt honing donkerder door verandering van bloemsoorten. Ook de vloeibaarheid van honing hangt samen met de bloemsoort. Honing is voor honderd procent een natuurproduct. Wettelijk mag er niets aan worden toegevoegd. Waarin zit dan het verschil tussen 'gewone' en biologische honing? 'Bij biologische honing staan de bijenkasten in een natuurgebied, zonder wegen of fabrieken tot op vijf kilometer afstand, of in een biologisch landbouw gebied waar absoluut geen bestrijdings middelen worden gebruikt', vertelt Wilco. 'Bovendien overwinteren de bijen op een natuurlijke manier, zonder bijvoer van suikeroplossingen.' Van de in Nederland verkochte honing is een kwart biologisch. Kees Rusius, Category Manager Ontbijt bij Albert Heijn, ziet ook een opgaande trend in honinggebruik. Het marktaandeel van honing is momenteel veertig procent. 'Albert Heijn-klanten zijn echte honing- kopers.' Volgens Kees lift de stijgende honingconsumptie grotendeels mee op de bewust-ontbijten-trend. Met name de biologische 'AH puur&eerlijk'-honing profiteert daarvan. 'Daarnaast zie je dat mensen ook steeds vaker honing gebruiken bij de bereiding van vlees, sauzen, salades en taarten.' Bloemenhoning is de favoriet van de Nederlandse consument. Wilco: 'Veel mensen realiseren zich niet dat honing Wilco Schets meerdere smaken heeft. Behalve de echte liefhebber.' Ook acaciahoning is populair, gevolgd door linde- en klaverhoning. Zelf verwerkt De Traay tussen de veertig en vijftig soorten honing, waarvan vijf varian ten voor eigen merken van Albert Heijn. Voor het grootste gedeelte zijn deze soorten honing afkomstig van buitenlandse imkers of coöperaties van imkers. Nederlandse beroepsimkers zijn er nauwelijks meer. 'Het is een fysiek zwaar vak en in Nederland verdwijnt steeds meer natuur.' Albert Heijn verkoopt verschillende merken honing: AH Huismerk, AH puur&eerlijk, AH Excellent, Euro Shopper, Langnese en Melvita. In 2011 verkocht Albert Heijn negen procent meer honing dan in 2010. Twaalf procent van de honing die Albert Heijn verkocht in 2011 was biologische honing (AH puur&eerlijk). Nederlanders eten gemiddeld een potje honing (450 gram) per jaar. Bijen moeten zo'n 100.000 bloemen bezoeken om één potje honing te vullen. Honing kan niet bederven. De natuurlijke suikers in honing geven onmiddellijk energie. Gekristalliseerde honing krijg je vloeibaar door het au bain-marie op te warmen. Wat weet Robin Verberne, Teamleider Verkoopklaar bij AH 1250 Eindhoven, van honing? 'Een wondermiddel als je last hebt van je keel?' Robin denkt direct aan een lepeltje honing in de thee. 'Ik vind het indrukwekkend dat er vijftig soorten honing bestaan. Dat had ik mij niet gerealiseerd. Én dat honing helpt om wonden te genezen. Onlangs at ik voor het eerst yoghurt met honing en walnoten. Veel lekkerder dan een bakje yoghurt met suiker! Ik ga zeker op zoek naar meer gebruiksmogelijkheden van honing in de keuken.' Robin Verberne

Personeelsbladen | 2012 | | pagina 7