Medewerkers van Zuid-Afrikaanse leverancier volgen korte studie in Nederland Vier weken waren ze in Nederland: twee medewerkers van onze Zuid-Afrikaanse leverancier Westfalia. In het kader van een uitwisselingsprogramma werkten ze aan een speciaal studieprogramma. Uiteraard maakten ze ook kennis met Albert Heijn en diverse typisch Hollandse gebruiken. 'Fietsers zie je bij ons nauwelijks, zeker niet zonder helm' HMi1 M Naar Zuid-Afrika Goede ideeën opdoen Indrukken van Nederland Aha 10 11 Aha Zuid-Afrika ontmoet Holland Een impressie van wat Lethabo en André is opgevallen in Nederland. Maatschappelijk ver antwoord ondernemen staat hoog op de agenda van Albert Heijn. Een voorbeeld hiervan is de Albert Heijn Foundation, een stichting waarin Albert Heijn samen met ontwikkelingsorganisatie ICCO en Afrikaanse leveranciers werkt aan het verbeteren van de leefomstandigheden van de lokale bevolking. In samenwerking met de foundation en de Gerrit Jan Heijn Fellowship heeft de afdeling Management Development van Albert Heijn een uit wisselingsprogramma opgezet. Enerzijds biedt dit programma medewerkers van leveranciers de kans zich verder te ont wikkelen en hun ervaringen te delen met collega's. Anderzijds krijgen ervaren professionals van Albert Heijn de mogelijk heid hun deskundigheid in te zetten bij leveranciers in Afrika. In maart hebben medewerkers van de Zuid-Afrikaanse leverancier van mango's en avocado's Westfalia Fruit Estate een studieprogram ma van ruim drie weken gevolgd aan de Universiteit van Wageningen. Lethabo Mokgope en André Lütge zijn beiden hoog opgeleide professionals. André is specialist op het gebied van voedingsstoffen- en pesticidengebruik. Lethabo is verantwoor delijk voor de voedselveiligheid van de pro ducten die Westfalia verkoopt. De studie en en in Amsterdam. Uiteraard werden ze ook rondgeleid door medewerkers van Albert Heijn en kregen ze een kijkje in de keuken van 's lands grootste super marktketen. Verder maakten ze een aantal trips langs typisch Nederlandse bezienswaardigheden. Beiden hadden een camera meegekregen om hun indrukken van Nederland vast te leggen. Lethabo: 'De Zaanse Schans vond ik heel bijzonder, net als een bezoek aan de Euromast, vooral omdat ik hoogtevrees heb! Rotterdam oogt trouwens als een veel grotere stad dan Amsterdam.' André vond vooral de rondvaarten door de Amsterdamse grachten prachtig. Wat hun het meest zal bijblijven? André: 'Al het verkeer: de trams, auto's, fietsers en voetgangers die kriskras door elkaar krioelen, zonder ongelukken.' Ook Lethabo noemt de fietsers. 'Die zie je bij ons nauwe lijks, zeker niet zonder helm. En verder, ja, dat hier veel meer blanke mensen wonen dan zwarte mensen. Dat was wennen.' In het kader van leren door kennis te delen, brengen drie medewerkers van Albert Heijn, Annemarieke Koster, Gerard Schelling en Johan de Visser, in mei een bezoek aan Westfalia in Tzaneen. Zij zullen een advies uitbrengen op een specifiek organisatievraagstuk. In het najaar lees je in Aha alles over hun ervaringen. hun verblijf werd mogelijk gemaakt dankzij de Albert Heijn Foundation en de Gerrit Jan Heijn Fellowship. Op het hoofdkantoor van Albert Heijn in Zaandam vertellen Lethabo en André een dag voor hun terugkeer naar Zuid-Afrika over hun studieprojecten. Vooraf hebben ze zelf hun wensen kenbaar kunnen maken over de inhoud van het programma. Hierdoor is de kennis die ze hebben vergaard direct toepasbaar in hun werk en kunnen ze het meteen delen met hun collega's in Tzaneen, waar Westfalia is gevestigd. Lethabo: 'Ik wilde meer weten over het voorkomen en managen van de listeriabacterie bij de bereiding en productie van guacamole uit avocado. Listeria is een bacterie die voedselvergiftiging veroorzaakt. Ik wilde graag weten of er nieuwe manieren zijn om je ervan te verzekeren dat er geen sprake is van besmetting.' De studie van André ging over de wetgeving ten aanzien van het toepassen van een beschermlaag over avocado's en citrusproducten. 'Om vochtverlies tegen te gaan tijdens het vervoer worden vruchten vaak voorzien van een coating', vertelt hij. 'In sommige landen wordt de coating gezien als een verboden additief. Ik heb gekeken hoe de wetgeving er precies uitziet in de landen waar onze klanten zitten, zodat wij daarop kunnen inspelen.' Zowel Lethabo als André vonden het programma absoluut zinvol. Lethabo: 'Hier kent men een vergelijkbare problematiek. Ik heb goede ideeën kunnen opdoen om de bestrijding van de listeriabacterie beter te managen.' André is onder andere meer te weten gekomen over de vraag of het nuttig zou zijn om een nieuw type was te ontwikkelen dat niet in de knel komt met de heersende wetgeving. Gedurende hun studieprogramma ver bleven Lethabo en André in Wageningen

Personeelsbladen | 2012 | | pagina 6