iv/xgv ."\rniJs VERLAAGD Meike ter Braak over prijzen en de beleving hiervan dagelijkse Kischappen s verlagen. Een ruim assortiment, uitstekende producten, een plezierige winkel, servicegerichte medewerkers en dat allemaal tegen een goede prijs. Dat is wat Albert Heijn zijn klanten wil bieden. Maar wat is een goede prijs? Wanneer vinden klanten iets goedkoop en wanneer duur? 'Ik doe nooit ergens anders boodschappen' 'Vaak zitten we meer dan vijftien procent onder de prijs van A-merken' 'Medewerkers moeten ambassadeurs zijn' Prijsbeleving Aha 4 5 Aha 'Wat de juiste prijs is, bepaalt de klant' Je hoort regelmatig dat het dage lijks leven zo duur geworden is. Het bericht onlangs in een landelijke krant was daarom opvallend: de prijzen van super markten zijn de laatste tien jaar gemiddeld met slechts twee procent omhooggegaan. Meike ter Braak is Sr. Director Brand Management bij Albert Heijn. Ze weet alles van prijzen. 'Er is in Europa vrijwel geen land waar de supermarkten zo goed koop zijn als in Nederland', vertelt ze. 'Feit is dat mensen in de loop der jaren relatief minder geld zijn gaan uitgeven aan hun dagelijkse boodschappen. Nu hebben we te maken met economische tegenwind. Klanten kijken dan nog meer naar hun eigen portemonnee. Als mensen minder te besteden hebben, verandert de beleving van wat duur of goedkoop is. Iedere klant heeft een eigen budget en eigen wensen. Kortom, duur en goedkoop zijn enigszins subjectieve begrippen. In ons vak hebben we het dan over prijsperceptie.' Prijsperceptie in de supermarkt wordt door verschillende factoren bepaald, legt Sr. Director Brand Management Patricia Stomphorst Patricia Stomphorst is Teamleider Verkoop afhandeling bij AH 1155 Hilversum. Ze werkt al jaren bij Albert Heijn: 'Ik ben helemaal vertrouwd met de producten en doe eigenlijk nooit ergens anders boodschappen. Ik zou het zelfs een beetje raar vinden als ik als leidinggevende elders mijn boodschappen zou doen.' Doet ze haar bood schappen bewust? 'Nee, ik let niet zo op de klein tjes, als klant tenminste. Voor mijn werk kijk ik wel wat er in de aanbieding is en hoeveel de prijzen zijn verlaagd, zoals bij de huidige campagne. En dat is behoorlijk hoor.' Albert Heijn staat bij de klanten niet te boek als goedkoop en dat beeld verandert ook niet snel, verwacht Patricia. 'Ik denk wel dat het goed is dat we de prijs van de dagelijkse boodschappen blijvend laag houden. Misschien dat mensen het op den duur dan wel doorkrijgen.' Meike uit: 'In de eerste plaats speelt de feitelijke prijs in het schap een belangrijke rol. Daarnaast kijken klanten naar de promotionele prijs, de aanbiedingen dus. Een derde factor is de communicatie over de prijs, zoals de Bonusfolder en tv-commercials waarin we onze acties onder de aandacht brengen.' Ook de winkelomgeving speelt een rol. 'Als je bij een discounter bent, krijg je een ander gevoel dan bij Albert Heijn. Dat doet ook zeker iets met de prijsbeleving van de klant.' Deze prijsbeleving is echter niet altijd in lijn met de werkelijkheid. 'Je kunt bij ons écht goedkoop boodschappen doen', legt Meike uit. 'Naast producten van A-merken, die over het algemeen verge lijkbare prijzen hebben als bij onze concur renten, verkopen we ook in bijna alle cate gorieën producten van het AH Huismerk. Met het AH Huismerk blijven we mini maal vijftien procent onder de prijs van de A-merken. Vaak zitten we daar zelfs onder. Producten van Euro Shopper zijn het goedkoopst, met een basiskwaliteit die bij Albert Heijn past. De afdeling Prijsmanagement is voort durend bezig met de schapprijzen. Zij kijken hoe ze de best mogelijke prijzen kunnen vaststellen voor onze klanten. Naast deze vaste lage schapprijzen hebben we elke week ook nog vele producten in de aanbieding. Dat zijn Bonusaanbiedingen met soms wel vijftig procent korting. Uit onderzoek van de Consumentenbond bleek dat Albert Heijn ten opzichte van andere supermarkten de hoogste korting geeft in folders, namelijk Robert Stikvoort, Supermarktmanager AH 1155 Hilversum, heeft gemerkt dat zijn klanten Albert Heijn zien als een winkel met scherpe kortingen: 'Ik heb het vanochtend nog gevraagd aan een aantal klanten en het viel me op dat ze allemaal enkele producten konden noemen die momenteel heel scherp zijn geprijsd. Dat heeft er voor een deel zeker mee te maken dat het een moeilijke tijd is, al zijn er ook nog klanten die zich niet bekommeren om de prijs.' Klanten bewust maken van het feit dat Albert Heijn vaak goedkoop is, kan nog beter, volgens Robert. 'Daarvoor is meer nodig dan een prijskaartje bij een artikel. Onze medewerkers zijn de ambassadeurs van de winkel. Zij moeten de klanten actief wijzen op de aanbiedingen die er zijn. Daar werken we ook aan.'

Personeelsbladen | 2012 | | pagina 3