Rekening houden met de wensen van klanten J J. 1 ij l 1 1 'Deze klanten zien de winkel als het verlengde van hun koelkast' ^rn I.L Zeven dagen per week is het spitsuur' Waar singles, stellen zonder kinderen en studenten zijn, óók daar is Albert Heijn. Met een winkel die is aangepast aan deze doelgroep. Profielmanager Johan de Visser vertelt over het bijzondere karakter van Albert Heijn-winkels in binnensteden en stadsbuurten. 'Hiermee sluiten wij aan bij het leefpatroon van onze klanten.' Een ruimtelijk gevoel Maandag is de drukste dag Aha 10 11 Aha Continu bezig met verfijning 'Een WINKEL die klopt' Onze formules zijn continu in ontwikkeling en ook de nieu we winkels zijn voortdurend in beweging. Ze krijgen een warmere uitstraling, een nieuw versplein met lagere meubels en hogere stellingen met houdbare producten. De start van de nieuwe winkelinrichting, zoals we die nu op vele plaatsen in het land kennen. Deze nieuwe inrichting bleek bij uitstek geschikt voor winkels van rond de 1500 m2. Maar niet toepasbaar op de kleinere supermarkten tot 800 m2. 'En daar hebben we er toch zo'n 150 van', vertelt Profielmanager Johan de Visser. 'Vanwege hun ligging - veelal in centra en stadsbuurten van grote steden - hebben we toen voor deze winkels de inrichting vertaald naar typisch stadse kenmerken.' Als je een krappe 'huiskamer' hebt, kies je voor lagere, smallere meubels. Die zet je vervolgens zo neer dat de ruimte groter lijkt. Vanuit die gedachte is Johan gaan werken aan een indeling voor de 150 kleinere winkels. Een versplein in de breedte voor de kassa's en de stellingen met houdbaar producten daarachter, helemaal doorlopend tot het einde van de winkel. 'Waar mogelijk zijn ook de plafonds verhoogd', gaat Johan verder. 'Bij de opening van de winkels in Amsterdam en Delft waren klanten echt verbaasd over het gevoel van ruimte: 600 m2 voelde aan als 800 m2!' Belangrijk is uiteraard ook wat je vervolgens met die ruimte doet. Welke producten zet je neer, in welk formaat en in welke hoeveel heden. Johan: 'De kleinere stadswinkels richten zich vooral op eenpersoonshuishou dens, stellen zonder kinderen, en studenten. Deze klanten willen klein- en portie verpakkingen, zijn minder prijsgevoelig en kiezen meer dan gemiddeld voor luxe producten. Duurzame producten doen het erg goed, gekoelde sappen zijn populair, rundvlees verkoopt beter dan varkensvlees, blikbier beter dan kratjes en vooral witte wijn gaat hard, net als maaltijdsalades en sandwiches. Die producten zet je dus "groter" en meer centraal neer. Grootverpakkingen Pampers of meters huiswijn zijn zonde van de ruimte. In kleinere supermarkten in de dorpen staat overigens wel het standaard assortiment.' De kleinere winkels in de grotere steden zijn 'elke-dag-winkels'. Niet zaterdag, maar maandag is de drukste dag. 'Klanten zien de winkel als het verlengde van hun koelkast', legt Johan uit. 'Om vier uur weten ze nog niet wat ze gaan eten, waar ze dat gaan doen, en met wie. Als ze dat weten, komen ze te voet, met de fiets of het openbaar vervoer naar de winkel. Je kunt er tussen vijf en zeven echt over de hoofden lopen.' Ook daar speelt Albert Heijn op in, verfijning, bijvoorbeeld door het screenen van het assortiment', vertelt Johan. 'Op dit moment beoordelen we nieuwe smaken koffie en bier en kijken we naar bijzondere typen eieren, zoals het Rondeelei. Wensen van klanten veranderen en zij verwachten van ons direct een passend antwoord: een winkel die klopt dus.' 'Veelzijdig en dynamisch', zo omschrijft Supermarktmanager Duco Uphof de wijk in hartje Den Haag, waar zijn winkel staat. Elke dag opnieuw bezoeken studenten, buurtbewoners, en heel veel winkelend publiek de Albert Heijn-winkel. 'Zeven dagen per week is het aan het einde van de middag spitsuur en zijn alle acht kassa's open', vertelt hij. Klanten kiezen voor vers en gemak, zoals maaltijdsalades, sand wiches of kant-en-klaarmaaltijden. 'Hoe druk het dan ook is,' zegt Duco, 'ik wil geen rijen. Die zijn er ook niet, want bijna iedereen bij AH 1503 's-Gravenhage kan kassa draaien.' Deze aanpak bevalt zijn klanten goed. Het gaat Duco niet om de directe verkoop. Hij wil een gebaar maken naar de buurt. Mede daarom is er veel ruimte voor gekoelde frisdranken. 'Jongeren kopen hun Red Buil en AA-Drink liever hier dan bij eettentjes in de buurt. De flesjes vliegen de winkel uit.' Duco Uphof i Zeven dagen per week is het aai einde van demiddag spitsuur bij en zijn alle aCht kassa's open. n het AH 15 03 door buiten veel ruimte te creëren voor fietsen. Op de winkelvloer pas je je aan door ervoor te zorgen dat de vakken gevuld zijn en de kassa's volledig bemand als het spitsuur begint. Het oude postkantoor van Nijmegen, het Beursgebouw van Groningen en een monumentaal pand in Amsterdam. Veel winkels van Albert Heijn in steden zijn gehuisvest in markante gebouwen. 'Je komt echt de leukste winkels tegen', weet ook Johan. 'In Utrecht bijvoorbeeld zijn drie huizen verbouwd tot Albert Heijn, de winkel in de Haagse Sumatrastraat heeft een "open dak" en op het Museumplein in Amsterdam zitten we zelfs onder de grond. Bij mooi weer zitten de mensen dan lekker te zonnen op het schuine gras dak. Ook binnen zie je soms bijzondere dingen, zoals de immense kroonluchter op de Prins Hendrikkade in Amsterdam.' De komende jaren werkt Albert Heijn aan de verbouwing van tientallen stadswinkels in de grotere binnensteden van Nederland. 'Tegelijkertijd blijven we continu bezig met

Personeelsbladen | 2012 | | pagina 6