Het Rondeel heeft extra aandacht voor dierenwelzijn Tijdens Pasen staat ons land in het teken van festivals, markten, paasvuren en natuurlijk eieren. Hét moment om een bijzonder ei in het zonnetje te zetten: het Rondeelei, exclusief te koop bij Albert Heijn. Waar komen deze eieren vandaan? Beter Leven kenmerk Een bewuste keuze Kippengeluk Aha 4 5 Aha 'Hiermee biedt Albert iets bijzonders' Midden in de landerijen rondom Barneveld ligt het Rondeel. Al van verre valt de ronde, kenmerkende vorm van deze kippenstal op. Sinds twee jaar verkoopt Albert Heijn exclusief de Rondeeleieren, die met 20.000 doosjes per week in Barneveld, Wintelre en Ewijk - de enige leveranciers in Nederland - de deur uitgaan. 'De eieren worden geproduceerd op zeer diervriendelijke wijze én heel milieubewust. Dat past uitstekend in ons puur&eerlijk-assorti- ment', zegt Nathalie Schone, Category Assistant Zuivel. Medewerker Verkoopklaar Jeffrey Leerentveld van AH XL 1621 Nijmegen merkt dat klanten steeds vaker vragen naar duurzame producten, zoals de Rondeeleieren. 'Ik vind het heel interes sant om een middag mee te lopen bij Rondeel, zodat ik klanten straks nog beter kan informeren.' Jeffrey heeft al meteen een vraag voor pluimveehouder Gerard Brandsen: Waarom is de stal eigenlijk rond?' Gerard legt uit dat er heel bewust is gekozen voor de ronde vorm. 'Na de verschrikkelijke vogelgriep epidemie in 2003, waarbij miljoenen kippen moesten worden gedood, was de tijd rijp voor een nieuwe, verantwoorde productie wijze.' Boeren, overheid, milieu- en dieren- organisaties gingen samen om de tafel zitten. Het moest anders: duurzaam, mét oog voor het welzijn van het dier. Ook burgers mochten meedenken. 'Uit onder zoek bleek dat mensen ronde vormen in het landschap veel mooier vinden dan een langgerekte stal.' Het Rondeel is een soort taart, met een oppervlakte van 3500 m2. De 30.000 kippen - Lohmann Lites - zijn verdeeld over vijf taartpunten. 'Anders verdringen ze elkaar te veel in de massa', geeft Gerard aan. Boven in het Rondeel vind je het nacht- Heijn echt verblijf en de legnesten, op de begane grond is ruimte om lekker te scharrelen, onder meer in de rondom aangelegde bosrand. 'Vergeleken met een biologische kippenhouderij is de grondoppervlakte van het Rondeel kleiner, maar de ruimte wordt veel effectiever gebruikt', weet Gerard. 'Kippen zoeken elkaar instinctief op, om gevaar te voorkomen.' In het Rondeel staat kippengeluk hoog in het vaandel. Kippen zijn dol op daglicht en hebben een hekel aan regen. In het dag verblijf is daarom volop daglicht, maar ook een ruime overkapping. De openingen tussen het dag- en nachtverblijf zijn zo gemaakt dat het niet tocht, ook iets waar kippen slecht tegen kunnen. Verder is er speciaal tl-verlichting die niet knippert, omdat kippen daar gestrest van raken. 'Het zijn net mensen', lacht Jeffrey. 'Sterker nog,' gaat Gerard verder, 'wist je dat kippen 25 verschillende geluiden maken? Nu hoor je ze gezellig "babbelen". Als ze stil zijn, weet je dat er iets niet pluis is.' Kippen moeten beschermd worden tegen andere dieren. 'Op een groot oppervlakte raak je zo'n vier procent van je kippen kwijt aan vossen en roofvogels.' Gaas rond- Het Beter Leven kenmerk van de Dieren bescherming geeft met sterren de mate van diervriendelijkheid van onder andere eieren aan. Hoe meer sterren, hoe diervriendelijker. Zo kan iedereen een verantwoorde keuze maken. De Rondeeleieren hebben drie ster ren. Hierbij is het meest rekening gehouden met de natuurlijke behoeften van de dieren. De eieren van vrije-uitloopkippen hebben twee sterren. Deze kippen hebben, naast een permanente overdekte uitloop, ook 4 m2 om buiten te lopen. Biologische eieren hebben geen Beter Leven kenmerk, maar een EKO-keurmerk. Dit keurmerk geeft aan dat het om een biologisch product gaat. Biologische kippen krijgen vrijwel uitsluitend biologisch voer en hebben een uitloopruimte van minimaal 4 m2. Scharrel eieren hebben geen keurmerk. Bij deze eieren hebben de kippen geen uitloop naar buiten en weinig daglicht vergeleken met eerdergenoemde eieren.

Personeelsbladen | 2012 | | pagina 3