Dag en nacht in touw op het distributiecentrum De baan van Barry Miltenburg Barry Miltenburg werkte na de havo onder meer als beroepsmilitair, politieman en chauffeur. In 2007 begon hij bij Albert Heijn als Productiemedewerker. Nu is hij Cockpitmedewerker op de afdeling Houdbaar in het distributiecentrum in Zaandam. 'Op momenten dat andere mensen werken, ben ik vrij.' 'Alles draait om het op tijd en compleet leveren aan zo'n 250 winkels' Aansturing van het distributieproces Op tijd en compleet leveren Aha 4 Communicatie met collega's Een leuke en afwisselende baan 5 Aha Het distributiecentrum in Zaandam is een van de vier regionale distributie centra van Albert Heijn. Wekelijks worden hier vandaan 2,6 miljoen colli (kratten) vervoerd naar winkels in Utrecht, Noord-Holland en een deel van Friesland. Bij elkaar zijn dat 3600 leveringen per week. Er werken in totaal 1100 mensen in het DC, onder wie 56 Cockpitmedewerkers. Zij worden aan gestuurd door een Shiftleader, die weer rapporteert aan de Operationeel Manager Besturing, een van de drie leden van het managementteam van het DC. Een team van zes a tien Cockpitmede werkers is per dienst verantwoordelijk voor de aansturing van het distributieproces, verdeeld over binnenkomende goederen, doorstroming en uitgaande goederen. 'Alles draait om het op tijd en compleet leveren aan zo'n 250 Albert Heijn-winkels', vertelt Cockpitmedewerker Barry Miltenburg. Zijn werkdag start om 06.45 uur. Als hij vroege dienst heeft in ieder geval. Want het kan ook 08.30 uur, 15.00 uur of 20.30 uur zijn', gaat hij verder. 'Mijn rooster wisselt iedere week.' De medewerkers van het distributiecentrum zijn 24 uur per dag in touw. Iedere dienst begint dan ook met een overdracht. Na een minuut of vijftien is Barry weer helemaal op de hoogte en kan hij aan de slag. Vanuit de cockpit: het zenuwcentrum van de goederendistributie. Barry houdt bij of alle medewerkers op schema liggen en wanneer chauffeurs zich melden, zodat de rolcontainers op tijd klaarstaan. Door vooruit te kijken, kan hij tijdig op eventuele problemen inspelen. 'Het afstemmen van uitladen, ophalen en opnieuw inladen luistert nauw*, legt Barry uit. 'Iedere minuut kost geld. Daarom zoek ik steeds naar de beste mix tussen het aantal ophalers van colli en het aantal heftruckchauffeurs.' Als een rit niet op tijd en compleet vertrekt, heeft de betrok ken winkel een probleem. Daarom doen Barry en zijn collega's er alles aan om vrachtauto's op tijd te laten vertrekken. Als het sneeuwt, zoals afgelopen februari, kosten ritten meer tijd. We kunnen dan Na de overdracht kan Barry aan de slag. Hij beantwoordt graag de vragen van collega's. In het computer systeem ziet Barry of alle medewerkers op schema liggen. Twee keer per dienst is er even tijd voor een kopje koffie of thee. Via de omroepinstallatie vertelt Barry wat zijn collega's op de werkvloer moeten doen. niet altijd alles uitleveren. Naast soms honderden containers die niet konden worden geleverd, loopt ook de productie van de volgende nacht gewoon door. Het is dan dus een stuk drukker.' Barry stuurt zo'n twintig medewerkers aan, veelal via telefoon en oproepinstallatie. 'Goede communicatieve vaardigheden zijn het allerbelangrijkste in mijn werk', zegt hij. 'Je moet goed met mensen kunnen om gaan en zorgen dat het werk voor elkaar komt. Als cockpitmedewerker moet je tegen ad-hoctaken kunnen. Soms is een "pickplaats" bijvoorbeeld te vol en moeten enkele pallets terug naar de stelling. Dat soort problemen moet je direct kunnen oplossen.' Vooral de communicatie met collega-cockpitters is belangrijk voor Barry. 'Ook al hebben we ieder onze eigen afde ling, we delen een kantoor en zijn samen verantwoordelijk.' 'Ik ga met plezier naar mijn werk en ver trek met een tevreden gevoel weer naar huis', vertelt Barry tot slot. 'Dit is een leuke, afwisselende baan.' Maar zijn vrije tijd is ook belangrijk. 'Ik speel graag met mijn dochtertje van bijna een jaar. Fietsen vind ik ook leuk. En als ik tijd over heb, speel ik een computerspelletje.' Wekelijks worden vanuit !DC Zaandam 2,6 miljoen colli vervoerd. Barry controleert of de binnengekomen goederen over eenkomen met de bestelling.

Personeelsbladen | 2012 | | pagina 3