lekker en gezond broodbeleg' j Het geheim van de succesvolle AH Yorkham Al jaren een topper in het vleeswarenassortiment van Albert Heijn: de AH Yorkham. Mals, mager en smaak vol. Maar hoe wordt deze ham eigenlijk gemaakt? Een kijkje achter de schermen bij fabrikant Stegeman. 'Vergeet niet: klanten kiezen met hun ogen' Twaalf uur durende massage Vijfduizend yorkhammen per dag Aha 10 11 Aha 6. De laatste fase: vacuum verpakken en de etikettering. 11'(OTHER MÉT AlfOIUMV 3. De hammen gaan de kookkasten in. 4. De geuren in de grill ruimte doen je het water in de mond lopen. 5. In de aangrenzende proef- keuken wordt de kwaliteit van de ham gecontroleerd. 1. Door vakkundige slagers wordt het vlees nauwkeurig uitgesneden. 2. De stukken gepekeld vlees worden in identieke vormen afgevuld. *Een goede keuze voor Elke ham dezelfde 'spabehande ling', dat is het geheim van het geweldige succes van de yorkham bij Albert Heijn. Category Manager Deli Michiel Mak vertelt bevlogen over het assortiment. Maar de yorkham, zowel de naturel- als de gegrilde variant, heeft daarin wel een speciale plek. 'Het is een prachtig, natuurlijk product, dat we samen met Stegeman hebben ontwikkeld. Hier werken tweehonderdvijftig slagers die hun vak verstaan. Maar daarnaast beschikken ze over de middelen om con stante kwaliteit te leveren, qua smaak, kleur en natuurlijke samenstelling.' De yorkham is 'de kogelbiefstuk van het varken', volgens Peter-Paul Balk, Accountmanager bij Stegeman. 'Alleen de allerbeste delen van het varken worden ervoor gebruikt. Oorspronkelijk van het yorkshirevarken, vandaar de naam yorkham, maar inmiddels ook van ander hoogwaardig varkensvlees.' 'Mals, mager, smaakvol en natuurlijk', zo vat Michiel het samen. 'Een heel goede keuze dus, als je voor lekker en gezond broodbeleg kiest.' Zodra het vlees binnenkomt bij Stegeman worden de delen nauwkeurig uitgesneden. Daarna gaan ze de 'zouterij' in, waar het vlees wordt gepekeld. Dit geeft de ham straks zijn specifieke smaak. Bovendien heeft het ook een conserverende werking. Na het pekelen, krijgen de hammen in wording de ware spabehandeling: een twaalf uur durende 'massage' in grote tumblers, een soort cementmolens. Peter-Paul: 'De constante beweging zorgt voor een goede verdeling van de pekel, voor een mooie doorkleuring en voor het vrijmaken van eiwitten. Dat laatste is belangrijk om de samenhang van de verschillende hamdelen te waarborgen, zodat je mooie plakken kunt snijden.' Na de massage wordt het vlees in identieke vormen afgevuld. Deze vormen gaan de 'kookkasten' in. Om te waarborgen dat ze allemaal dezelfde gaarheid hebben, is het belangrijk dat ze exact hetzelfde gewicht hebben: vijf kilo. 'Eigenlijk is het geen koken, maar pasteuriseren', zegt Michiel. 'De temperatuur is namelijk zo'n 64 graden. Zo wordt het vlees wel goed geconserveerd, maar behoudt het zijn optimale smaak.' Na 7,5 uur mogen de hammen uit de kook- kasten. Dit is het moment dat een gedeelte wordt verwerkt voor de AH Yorkham naturel en het andere deel onder de grill komt te liggen voor de AH Yorkham gegrild. In totaal vinden zo dagelijks vijfduizend yorkhammen hun weg naar de winkels. De laatste fase van het productieproces is het vacuüm verpakken en de etiket tering van de yorkhammen. Op de etiket ten staat overzichtelijke informatie voor de medewerkers van de Delikaasafdeling in de winkels. Zoals: waar precies aansnijden, welke snijdikte en gemiddeld gewicht per plakje. 'Meer dan de helft van de vlees waren bij Albert Heijn wordt in de winkel gesneden', zegt Michiel. 'De collega's in de winkel zijn van enorm belang in het netjes snijden en verpakken. Dat hand matige deel wordt wel eens onderschat. Maar vergeet niet: klanten kiezen met hun ogen. Dat onze producten er goed uitzien is dus erg belangrijk, maar ook dat er in de winkels op de juiste manier mee wordt omgegaan.' Peter-Paul: 'Elk plakje ham mooi en lekker maken, en continu kijken waar we het proces nog kunnen verbeteren. Dat is waar we met ons hele team elke dag mee bezig zijn. Van technologen tot productiemedewerkers, van inkopers tot verkopers.'

Personeelsbladen | 2012 | | pagina 6