ahold nieuws AHOLD USA ONTWIKKELT AFHAALSERVICE VEILIGHEID IN DE WINKELS samen uit, samen thuis Hyr i Meld je aan! Supermarktketen Stop Shop New England heeft half november zijn nieuwste winkel geopend in Chelmsford, Massachusetts. De winkel is de derde van Ahold USA die een nieuwe afhaalservice biedt De Ondernemingsraad houdt zich onder andere bezig met veiligheid in de winkels. Samen met de directie wordt gekeken naar mogelijkheden om het werk naast leuk, ook steeds een stukje veiliger te maken. Veilig werken Overschoen Aha 12 13 Aha Blauw bloed bij de familie Herremans in Haarlem. Vader René (45) werkt als Senior Manager Employer Branding op het hoofdkantoor in Zaandam. Zoon Pim (16) is Medewerker Verkoopklaar bij AH 8675 in Haarlem. 'Mijn vader ziet me soms als proefpersoon.' Hard werken en lol hebben Carrière bij Albert Heijn baar met het assortiment in de winkels. De klant selecteert de producten van zijn bood schappenlijstje en kiest daarna een afhaaltijdstip. De producten op de lijst worden vervolgens verzameld door een winkelmedewerker, en gereedgezet om te worden afgehaald. Vervolgens bezoekt de klant met de auto het speciale afhaalpunt bij de winkel, waar de Stop Shop-medewerker de betaling aan neemt en de auto inlaadt. Alle gangbare betaalmogelijkheden (contant, cheque, pinpas of creditcard) worden geaccepteerd, evenals kortingsbonnen. Op deze manier hoeven klanten hun auto niet eens meer te verlaten om boodschappen te doen. De Giant Carlisle-keten heeft al twee winkels (in Camp Hill en Willow Grove, Pennsylvania) die het 'winkelen vanuit huis'-concept aanbieden. Op basis van het format en de afhaalservice van deze beide winkels is de afhaalservice van de Stop Shop in Chelmsford ontwikkeld. Bij beide versies van de afhaalservice kunnen klanten hun boodschappen gemakkelijk vanaf hun computer bestellen en afhalen zonder dat ze hun auto hoeven te verlaten. Hoe werkt het? Op de Stop Shop-website is een aparte sectie voor de afhaalservice gecreëerd. Het online aanbod van Stop Shop is vergelijk- In de winkel zijn verschillende situaties te noemen waarbij verhoogde risico's bestaan op het gebied van veiligheid. Een voorbeeld is het lossen en laden van vrachtwagens. Werken met zware containers bij een grote vrachtwagen vraagt om extra concentratie en aandacht voor je eigen veiligheid en de veiligheid van je collega's. Daarom vindt de commissie veiligheid, gezondheid, welzijn en milieu (VGWM) van de OR het belang rijk dat er nagedacht wordt over de mogelijkheden het werk zo veilig mogelijk te maken. Naast werkinstructies, afspraken met vervoerders en de training 'Veilig werken in de winkel' zijn er ook veiligheidsschoenen te bestellen via de TIB-button op AH Plaza. Met deze veiligheids schoenen kunnen de gevolgen van letsel aan voeten voorkomen dan wel beperkt worden. De stalen neus van de veilig heidsschoenen biedt de voorkant van de voet extra bescherming als er bijvoorbeeld iets op zou vallen of tegenaan zou rollen. Om de voeten van zo veel mogelijk collega's optimale bescherming te bieden, is de directie op verzoek van de OR op zoek gegaan naar nieuwe mogelijkheden. Zij presenteerde vervolgens de 'flexibele overschoen'. Dit is een zwarte rubberen instapschoen, die aan de voorkant van de voet extra bescherming biedt. Voor medewerkers in de winkel is dit ideaal omdat zij hun eigen schoe nen aan kunnen houden in de overschoen. De Marcel van den Bereken overschoen wordt op dit moment in een aantal winkels getest. Als de uitkomst van deze test positief is, zal de overschoen snel beschikbaar worden voor alle winkels. De OR blijft de voort gang speciaal voor jou op de 'voet' volgen. Werkt jouw partner, net als jij, ook bij Albert Heijn? Is jouw moeder ook al jaren onderdeel van de Albert Heijn-familie? Heeft jouw broer je meegesleept naar zijn bijbaantje en ben je nooit meer weggegaan? Meld je dan aan voor de nieuwe rubriek 'samen uit, samen thuis' en vertel je verhaal. aha-magazine@ah.nl Zo vader, zo zoon Vader René geeft het direct toe. 'In mijn werk draait het om de vraag: hoe kan Albert Heijn zo aantrekkelijk mogelijk zijn voor toekomstige én huidige medewerkers? Hoe werven we nieuwe mensen? Hoe houden we ze bij ons? Hoe vergroten we de betrokkenheid? Jongere "bijbaners" vormen daarbij een belangrijke groep. Jongeren als Pim dus! Van zijn ervaringen kan ik leren.' Bij AH 8675 Haarlem houden ze volgens René goed rekening met deze doelgroep. 'Ook al belt Pim bijvoorbeeld heel kort van tevoren; hij kan bijna altijd extra komen werken. Die flexibiliteit spreekt jongeren aan.' 'Het is er ook heel gezellig', vertelt Pim. 'We werken hard, maar hebben veel lol. Het bevalt Pim nog steeds erg goed. Iedere week werkt hij zo'n negen uur en een functie als Teamleider lijkt hem ook wel wat. Of hij ooit carrière zou willen maken bij Albert Heijn? Vooralsnog heeft Pim zijn zinnen gezet op een management functie in de hotelbranche. 'Maar van daaruit kan je altijd nog supermarkt- Ik werk vaak met mensen van mijn leeftijd, jongens en meiden die ik al ken van school of van de voetbalclub.' Helemaal toevallig is het niet dat hij anderhalf jaar geleden juist bij Albert Heijn is gaan werken. 'Mijn vader wist natuurlijk precies te vertellen hoe ik moest solliciteren. Logisch dat je het dan eerst daar probeert.' manager worden', merkt René op. Welke kant zijn zoon ook opgaat, hij ziet genoeg kansen voor hem. 'Pim is een mensenmens, hij kan je voor zijn ideeën winnen. Daar is in elke organisatie behoefte aan.'

Personeelsbladen | 2012 | | pagina 7