O, zit dat zo! De cashewnoot is erg populair. Een lekker en gezond tussendoortje. Sinds eind 2010 liggen er ook cashewnoten van AH puur&eeriijk in het schap. Cashewnoten waarvoor Afrikaanse boeren eerlijk worden beloond. 'Binnenkort maken we ook de overstap naar duurzame notencups' Feiten en cijfers Duurzame productie Productieketens duurzaam organiseren Betere prijzen door gegarandeerde afzet 11 Aha Een zuivere Cashewnoten zijn erg popupair. Bij Albert Heijn zorgen ze voor bijna twintig procent van de totale afzet van verse noten. Cashews worden vooral verbouwd in Afrika, waar een groot deel van de wereldproductie vandaan komt. Zo'n 2,5 miljoen boeren verbouwen er cashewnoten. De oogsten in dit deel van de wereld hebben echter te lijden onder primitieve landbouwmethoden, slecht transport en een gebrek aan faciliteiten om het product lokaal te verwerken. Slechts tien procent van de oogst van cashewnoten wordt ook daadwerkelijk in Afrika verwerkt. De overige negentig procent van de noten die in Afrika geplukt worden, gaan naar landen in Azië, zoals Vietnam, Laos en India. Daar worden de noten gekraakt, in dozen van twintig kilo verpakt en verscheept naar Europa. Ze worden daar vervolgens opnieuw verpakt door de leverancier en komen uiteindelijk in het schap terecht. Het gevolg is dat de meeste inheemse cashewboeren in Afrika in armoede leven. Ongeveer vier jaar geleden besloot Albert Heijn een plan van aanpak op te stellen om cashewnoten duurzaam te laten produceren. 'Door het ondoorzichtige productieproces kregen de boeren in Afrika uiteindelijk maar weinig geld voor het product dat zij verbouwen en dat wilden we veranderen', vertelt Category Manager Celine van Deest. 'We hebben bij Albert Heijn als speerpunt om in de toe komst alleen nog duurzaam geproduceerde producten aan te bieden. De duurzame productie van cashewnoten past goed binnen deze doelstelling.' Albert Heijn ging een alliantie aan met leve rancier Intersnack en FairMatch Support, een organisatie die zich bezighoudt met een eerlijke verdeling van bronnen, reële winst deling en duurzame productie en handel. Celine: 'FairMatch Support kent de lokale situatie in Afrika goed en weet hoe produc tieketens op een duurzame manier moeten worden georganiseerd. De afgelopen paar jaar is hard gewerkt aan zogenaamde "gesloten ketens". Hierbij organiseren de boeren zich en worden ze gekoppeld aan lokale verwerkingsbedrijven die de cashews kraken. Vervolgens worden de noten geëxporteerd naar Europa. Dit proces levert een gegarandeerde afzet op voor de boeren en zorgt voor betere prijzen.' Momenteel zijn zo'n vijftienduizend boeren georganiseerd in coöperaties in Mozambique, Mali, Burkina Faso, Ghana en Benin. 'De helft hiervan is gecertificeerd en voldoet aan het Max Havelaar keurmerk voor fair trade', legt Herman uit de Bosch uit. Hij is direc teur bij de stichting FairMatch Support. 'Certificering houdt in dat de coöperaties moeten voldoen aan een aantal voorwaar den, zoals het hebben van transparante handelsafspraken, een democratisch geko zen bestuur en ze moeten zich houden aan verschillende milieuafspraken.' Door het dragen van het keurmerk van stichting Max Havelaar wordt een minimumprijs gegarandeerd die van kracht wordt als de wereldmarktprijs te laag is. Bovenop de minimumprijs komt bovendien altijd een vaste premie. Herman: 'Die premie is onder meer bestemd voor de verbetering van de sociale leefomstandigheden van de boeren.' Maar ook de andere deelnemers in het proces moeten voldoen aan voorwaar den. Op dit moment wordt gewerkt aan de certificering van zo'n 45.000 boeren in de komende twee jaar. 'Leuke bijkomstigheid is dat we de overstap aan het maken zijn naar notencups die zijn vervaardigd uit gerecycled materiaal', vertelt Celine tot slot. 'Dan ligt er straks dus een bijna volledig duurzaam product in het schap.' Jaarlijks verkoopt Albert Heijn 16,7 miljoen cups met verse noten (zowel zoet als gezouten en ongezouten). in totaal bevatten 2,95 miljoen cups hiervan cashewnoten. Klanten kopen op jaarbasis 482.000 cups van de duurzame variant AH puur&eerlijk fairtrade cashewnoten (gezouten en ongezouten). Celine van Deest Herman uit de Bosch Directeur van stichting FairMatch Support Kwaliteitsmedewerker bij AH XL 1855 Muiden Theo Fokker is Kwaliteitsmedewerker bij AH XL 1855 in Muiden. Hij is onder meer verant woordelijk voor het temperatuurbeheer en de hygiëne in de winkel. Theo noemt zichzelf betrokken bij duurzaamheid en hij juicht de groei van AH puur&eerlijk-producten in de schappen toe: 'Ik vind het fijn dat Albert Heijn z'n maatschappelijke betrokkenheid laat zien. Kleine producenten hebben immers net zo goed bestaansrecht als de grote bedrijven. Ik denk daarom dat we zeker moeten streven naar maximaal mogelijke ondersteuning van kleine producenten.'

Personeelsbladen | 2012 | | pagina 6