B9 v AH XL in Nederland Groot! De persoonlijke supermarkt AH XL Zutphen is FANtastisch 'Dankzij de schaalgrootte kun je eens wat uitproberen, investeren in innovatie' Formule verfijnen Aha 6 Omrijden voor boodschappen 7 Aha AH XL staat voor groot, gemak, verrassing en be leving. 'Je grijpt er nooit mis', zegt Formulemanager Marielle Hoogendoorn. 'En anders is er altijd een goed alternatief.' In de schappen van de XL vind je de beste producten in allerlei varianten en zowel in klein- als grootverpakking. Op de bedie ningsafdelingen kiezen klanten vleeswaren, kaas en brood. Terwijl ze op het versplein worden verrast met heerlijke groenten en fruitsoorten en op de grill- steakafdeling met vers bereide producten, zoals kip en spareribs. Het is een visitekaartje. 'En tegelijk een ideale proeftuin', legt ze uit. 'Dankzij de schaalgrootte kun je eens wat uitproberen, investeren in innovatie. Na een succesvolle pilot werken we sinds kort op alle XL-locaties met commercieel medewerkers. Gastheren en gastvrouwen op de winkelvloer die klanten wijzen op bijzondere producten en aanbiedingen. Dat loopt heel goed.' Zo werkt Albert Heijn voortdurend aan het verfijnen van een formule die in 2001 is bedacht en in 2006 grondig werd herzien met een nieuwe look-and-feel en een slim mere routing. 'Klanten konden daardoor makkelijker kiezen tussen lekker lang rondneuzen of snel en efficiënt winkelen', vertelt de Formulemanager. Een nieuwe aanpassing is in de maak. Marielle en haar collega's zoeken naar mogelijkheden om LEEUWARDEN 1513 ASSEN 1515 HEERHUGOWAARD 1531 ALKMAAR 13 PURMEREND 1516 ALMERE 1610 ZAANDAM 1133 AMSTERDAM 1027 HOOFDDORP 1534 MUIDEN 1855 ZUTPHEN 1518 LEIDEN 16 'S-GRAVENHAGE1 UTRECHT 1626 ZOETERMEER1629 RIJSWIJK 1037 EDE 1856 ARNHEM 1397 NIJMEGEN AH 1621 AH 1514 HOOGVLIET ROTTE OTTERDAM ^AH1623 AH 1648 TILBURG 1521 HELMOND 1615 GEN 151 EINDHOVEN AH 1394 ENL01857 AH 1614 ERMOND 1018 'Veel producten "staan breder" en er is een sappengroep bijgekomen.' Medewerker Verkoopklaar van AH XL 1518 Zutphen, José Groothedde, heeft het drukker dan ooit sinds de ombouw. 'Ook omdat de opening direct aansluit op de kerstperiode', weet ze. Al 21 jaar helpt zij klanten en vult ze het zuivelassortiment aan in 'haar' Albert Heijn. Vraag haar naar de nieuwe formule en één woord komt telkens terug: groot. 'Het is toch ook enorm?', lacht José. '3500 vierkante meter! Vooral oudere klanten moet ik regelmatig even de weg wijzen. Ik vind de winkel wel ontzettend mooi. De grill- steakafdeling is grandioos en het versplein prachtig. Erg leuk om zo'n verandering mee te mogen maken.' Albert Heijn werkt met drie verschillende formules: Supermarkt, AH to go en AH.nl. De afdeling formulemanagement houdt zich met name bezig met de formule 'Supermarkt', een formule die weer bestaat uit drie typen winkels: AH XL, City en Wijkwinkel. XL is de overtreffende trap, met veel parkeerruimte, een vloeroppervlakte vanaf 3000 m2 en een grill- steakafdeling. City is vooral gericht op de een- en tweepersoonshuishoudens, die snel willen winkelen. Veel klanten komen er op de fiets en kunnen van 08.00 tot 22.00 uur bij de winkel terecht voor onder andere gezonde en eerlijke producten, luxe verse sappen en kant-en-klaarmaaltijden. De Wijkwinkels zijn tenslotte de winkels De ombouw van Wijkwinkel naar AH XL in het centrum van Zutphen had volgens Supermarktmanager Roel de Boer veel weg van een minutieus uitgevoerde militai re operatie. 'In week 44 gaf ik de sleutel aan de bouwploeg, drie weken later stond er een magnifieke winkel. Echt indrukwek kend!' In de tussentijd bezocht Roel met zijn medewerkers andere XL's, ter lering en inspiratie. Ook ontwikkelde hij met zijn team een visie op hun nieuwe winkel. 'AH XL Zutphen is FANtastisch', werd het motto. 'Door persoonlijk contact en veel service willen wij ons onderscheiden.' De openingsceremonie paste perfect binnen die gedachte. Voormalig Supermarkt manager Henk Stroot en Medewerker Verkoopklaar, Bart Brands - volgens Roel dé gezichten van AH Zutphen van de afge lopen tien jaar - knipten op 23 november jl. het lintje door. Klanten zijn laaiend en thousiast over de nieuwe winkel. Over de ruimte (3500 m2), de zelfscan, de variatie in producten. 'En de grill- steakafdeling!,' aldus Roel, 'een absolute g jjl meerwaarde.' t nog meer te excelleren op gemak en beleving. 'Misschien wel door een link met ah.nl', zegt ze. 'Online bestellen, de boodschappen zelf ophalen, maar dan ook even de winkel in voor met name de versproducten. Het is een van de ideeën waar we naar kijken.' Daarnaast denkt de afdeling formulemanagement na over flexibele, slimme presentatievormen op de winkelvloer. 'Zomaar een wild idee: een sushibar die je - als bijvoorbeeld de belangstelling terugloopt - eenvoudig en snel kunt omvormen tot een soepenbar.' Ruwweg bevinden de XL-winkels zich op twee verschillende soorten locaties. Solitair, in winkelcentra op enige afstand van een woonkern, zoals in Muiden of Roermond. 'In die winkels zie je heel duidelijke pieken in het weekend', weet Marielle. 'Mensen doen daar de "grote" boodschappen en rijden er speciaal voor om.' Andere XL's bevinden zich juist midden in de kern, zoals in Zutphen. Die winkels krijgen ook veel mensen binnen die hun gewone dagelijkse boodschappen komen doen. 'Onze voorkeur gaat uit naar locaties die bij uitstek ge schikt zijn voor de grote boodschappen. Maar goede locaties liggen niet voor het oprapen, dus elke optie nemen we serieus.' Want XL heeft groeiambitie. Voor 2012 is het streven om drie nieuwe winkels te openen. 'Met name in het noordoosten van het land zijn we ondervertegenwoor digd', eindigt Marielle. 'AH XL zit vooral in de Randstad, Utrecht en in het Zuiden. Uiteindelijk willen we in elke regio de ideale mix aanbieden van City, Wijkwinkel en XL (zie kader), zodat iedereen altijd dicht bij huis terechtkan bij zijn eigen Albert Heijn.' I zoals het grote publiek die kent: op maat gesneden voor de wijk waarin ze gelegen zijn. De afdeling formulemanagement zorgt ervoor dat alle winkels binnen de verschillende supermarktformules zo goed mogelijk passen bij de verwachtingen van de klant. Daarbij wordt gekeken naar de lay-out, zoals de breed te van de paden en de opstelling van meubels. Maar ook naar het serviceniveau. Wat zijn voor een bepaalde locatie de beste openingstijden? Hoeveel kassa's zijn nodig? En natuurlijk is ook het assortiment een belangrijk aandachts punt. Hoeveel van welk product staat er in een winkel? Zo liggen in een stad meer repen en tabletten chocolade in de schappen dan in een dorp, waar candybars het weer beter doen. Uiteindelijk wil Albert Heijn op elke locatie klanten het gevoel geven dat zij winkelen in hun persoonlijke supermarkt.

Personeelsbladen | 2012 | | pagina 4