Een bruine boterham met kaas, een taartje van een jarige collega of een koud biertje na werktijd. Je mag het allemaal niet eten als je coeliakie hebt, ook wel glutenintolerantie genoemd. Hoe zit dat precies? 'Veel mensen weten niet dat Albert Heijn glutenvrij brood in het vriesvak heeft' 'Er komen steeds meer glutenvrije voedingsmiddelen op de markt' 'De glutenvrije speculaas is heerlijk' Duidelijke etiketten Eenvoudiger boodschappen doen 11 Aha allergisch voor gluten Voedingscentrum Sonja Heringa AH Retail innovatieteam glutenintolerantie hebt, dan is er maar één oplossing: een leven lang op dieet. Een glutenvrijdieet is dus de enige behan deling. Darmen kunnen zich herstellen en je zult je steeds beter voelen. Maar wat mag je dan nog wél eten als brood, pasta, muesli en couscous van je boodschappen lijst worden geschrapt? Veel producten bevatten gluten, maar veel ook niet. Onder meer koffie, thee, wijn, rijst, aardappelen, fruit, groenten en maïs zijn van nature glutenvrij. Daarnaast bestaan er veel dieet producten die speciaal geschikt zijn voor een glutenvrijdieet. Bijvoorbeeld glutenvrije cake, koek en hartige snacks. Roy van der Ploeg van het Voedingscentrum ziet de lijst met glutenvrije producten ieder jaar groeien. 'Ik merk dat er steeds meer glutenvrije voedingsmiddelen op de markt komen. Ook etiketten worden steeds duidelijker. Het Voedingscentrum stelt op verzoek een lijst samen van glutenvrije merkproducten. Deze lijst kun je tegen betaling via de webshop bestellen. Mijn tip aan coeliakiepatiënten is: lees het etiket goed. Want ook in producten waarbij je het niet verwacht, zoals snoep of sauzen, kan gluten zitten.' Ook Albert Heijn heeft een lijst met gluten vrije producten van het AH Eigen merk samengesteld. Iedereen kan die lijst vinden op ah.nl. 'Op de lijst staan ongeveer 2850 pro ducten', zegt Leonie Hoogewerf, Consultant Policy Processes van de afdeling Kwaliteit en Productduurzaamheid. 'Bovendien staat bij AH Eigen merkproducten uitgebreide Naar schatting kunnen tus sen de 85.000 en 160.000 Nederlanders geen gluten verdragen. Gluten is een eiwit dat voorkomt in bepaalde granen, zoals tarwe, haver, rogge en gerst. Bij deze mensen beschadigt gluten het slijmvlies in de dunne darm. Voedingsstoffen kunnen hierdoor minder goed worden opgenomen. Het veroorzaakt in eerste instantie klachten zoals buikpijn, langdurige diarree en een opgeblazen gevoel. Waarom de een wel last heeft van gluten en de ander niet, is onbekend. Blijkt na onderzoek inderdaad dat je een allergie-informatie op het etiket. Onder het kopje "allergie-informatie" noemen we de allergenen die in het product zitten, dat zijn ingrediënten die allergische reacties kun nen oproepen, zoals noten, soja en lactose. Zo maken we het boodschappen doen eenvoudiger. En als een product dan echt glutenvrij is, zie je dat ook aan het icoon met een tarweaar en een streep erdoor. Je kunt er dan van op aan dat deze pro ducten geschikt zijn voor mensen met een glutenintolerantie.' Klanten kun je volgens Leonie het beste helpen door ze te wijzen op de etiketten en het icoon. 'Wat veel mensen ook niet weten is dat Albert Heijn glutenvrij brood aanbiedt in het vriesvak.' Een interessante ontwikkeling is dat er op dit moment in de winkel aan de Oostermeent in Huizen een proef wordt gedaan met de Allergie Check. Hier wordt onderzocht of het mogelijk is om klanten via de zelfscanner informatie over gluten en andere allergenen te geven. Zo'n vijftien jaar geleden ontdekte collega Sonja Heringa van het Retail Innovatieteam dat ze een glutenintolerantie heeft. Ze had al lange tijd last van haar buik en darmen. Toen haar kind ook nog eens veel te vroeg geboren werd, wat vaker voorkomt bij coeliakiepatiënten, gingen de alarmbellen rinkelen. Sindsdien houdt ze zich aan een strikt dieet. Hoe is het om te leven met coeliakie? 'Nu valt het mee, maar vijftien jaar geleden kon je alleen in reformzaken terecht voor glutenvrije producten. Tegenwoordig liggen deze producten gelukkig ook bij Albert Heijn. Waar ik ook erg blij mee ben, is het glutenvrij-icoon op de verpakking van Albert Heijn-producten. Ik hoef niet ieder etiket van boven tot onder meer te lezen. Mijn lievelingsproduct is de glutenvrije speculaas. Die is heerlijk! Waar ik maar moeilijk aan kan wennen is het glutenvrije brood, dat is nogal smakeloos. Ook de vakanties zijn lastig. Ik neem dan een gigantische tas met eten mee: glutenvrije pasta, koekjes, brood en nog veel meer.'

Personeelsbladen | 2011 | | pagina 6