*We kijken elk jaar of er behoefte is aan een nieuw assortiment' De kunst van de kruidnoot ft fe' We lusten er met z'n allen wel pap van: de kruidnoot. Category Manager Marleen Basart en Commercieel Medewerker Joris Rikkers, beiden fervente kruidnootfans, reisden af naar Harderwijk, het kloppend hart van de kruidnotenindustrie. Feiten en cijfers Een oven zo lang als een voetbalveld Kruidnoten van goede kwaliteit Aha 4 5 Aha De kruidnoot werd ooit geboren uit restjes van andere koekproducten. Inmiddels is de productie ervan een kunst op zich. Een kunst die Van Delft, de oudste kruid- notenfabriek van Nederland en leverancier van Albert Heijn, tot in de puntjes heeft verfijnd. Gewapend met een bakkersjas en een haarnetje betreden Joris Rikkers, Commercieel Medewerker Albert Heijn XL 1626 in Utrecht en Category Manager Marleen Basart de fabriek, om te zien hoe 'hun' kruidnoot wordt gemaakt. 'We maken voor Albert Heijn veel ver schillende soorten kruidnoten', vertelt Bert Slagter, Commercieel Manager bij Van Delft. 'Bijvoorbeeld kruidnoten voor het AH Eigen merk en voor Euro Shopper. Voor het AH Eigen merk maken we diverse smaken, zoals chocolade, truffel, yoghurt, mokka en cappuccino.' 'Die laatste twee zijn nieuw dit jaar', vertelt Marleen. Ze is verantwoordelijk voor de seizoensproduc ten van de Category Impuls. Onder andere de kruidnoten dus. 'We werken een jaar vooruit. Samen met Van Delft kijken we elk jaar of er ruimte en behoefte is aan een nieuw assortiment.' Het productieproces begint uiteraard met de ingrediënten. Een medewerker van de fabriek leegt enorme zakken kristalsuiker, basterdsuiker en speculaaskruiden in de 'mixer'. Hij voegt er vervolgens ook nog suikerstroop aan toe. Het meel loopt via pijpen uit een silo de mixer in. We kneden porties van zo'n zevenhonderd kilo deeg per keer', legt Bert uit. Het deeg loopt als een grote bruine brij omhoog, naar een pers. Die verdeelt het in kleinere porties, anders kan het de vormwals niet in. Deze vormwals verdeelt het deeg in kleine, ronde porties: de kruidnoten. De kruid noten belanden op een lange band en schuiven zo de oven in. Een enorme oven welteverstaan. Hij is maar liefst negentig meter lang - zo lang als een voetbalveld. 'De gasbranders onder en boven de band verhitten de kruidnoten', gaat Bert verder. 'De temperatuur loopt geleidelijk op. Aan het begin van de oven, waar de noten rijzen, is het minder heet dan verderop, waar ze krokant worden gebakken en hun kleur krijgen.' Bert geeft een nootje, dat net uit de oven komt, aan Joris. 'Ik kan hem zo fijnknijpen', merkt Joris op. 'Dat klopt', zegt Bert. 'Pas als de kruidnoten zijn afgekoeld, krijgen ze hun brosse samenstelling.' Marleen weet Joris Rikkers Marleen, Joris (m) en Bert in de silo. Hier komt het meel de fabriek binnen. Opnieuw een check: de dubbele noten moeten eruit. De kruidnoot is een seizoensproduct; bij Albert Heijn maken de kruidnoten hun entree in de winkel in week 36. Er komen echter geregeld vragen van klanten of kruidnoten niet gewoon het hele jaar door in de schappen kunnen liggen. Jaarlijks spreken Van Delft en Albert Heijn af hoe veel kruidnoten Albert Heijn denkt te verkopen. 95 procent daarvan produceert Van Delft vooraf, de laatste 5 procent hangt af van de werkelijke verkoop. Van Delft start elk jaar al in april met de productie van kruidnoten. Dit jaar verlaten 400 vrachtwagens de Van Delft-fabriek. Dat is een lengte van 10 kilometer. Daarvan is 3 kilometer bestemd voor Albert Heijn.

Personeelsbladen | 2011 | | pagina 3