VOORBEELD 2. AH 1568 is gevestigd in aandachtswijk Hooggraven. Wat dat van een winkel vraagt, weet supermarktmanager Mikel Mann. KEURMERK VEILIG ONDERNEMEN (KVO) Aha 6 Angelique de Klein Wel schoonr niet veilig Bianca Bus (35), klant: 'Er is bewaking en het personeel ruimt altijd goed op, in en rond de winkel. Maar als vrouw of ou dere klant hoef je hier 's avonds niet in de buurt te zijn. Althans, dat is mijn gevoel. Verschil maken Angelique de Klein (37), verkoper Delikaas: 'Ik voel me hier veilig, ook als ik weer naar huis ga. En wij doen er alles aan om de winkel en de directe om geving schoon en veilig te houden. Ik maak graag een praatje met de klanten en daarmee maak je ook al een verschil. Vandaag ben ik jarig en ik ben al door verschillende klanten gefeliciteerd.' Sommige wijken en buurten hebben on ophoudelijk te kampen met rondzwer vend straatvuil, vernielingen, diefstal en agressie. Albert Heijn laat zich hierdoor echter niet door uit het veld slaan. In tegendeel. Steeds meer winkels gaan de uitdaging aan om de buurt samen met medewinkeliers, gemeente en politie naar een hoger niveau te tillen. Ons land telt zo'n honderd wijken die kampen met problemen rond wonen, werken, leren, opgroeien, integreren en veiligheid. In veertig wijken zijn er dus danig veel sociale, fysieke en economi sche problemen dat ze sinds 2007 extra aandacht krijgen van de Rijksoverheid. Dit zijn de welbekende aandachtswijken. Albert Heijn is met 43 winkels vertegen woordigd in 25 van deze wijken. Om te la ten zien dat wij er alles aan doen om deze buurten leefbaarder te maken, hebben Albert Heijn en de Rijksoverheid in 2009 een raamovereenkomst ondertekend. Aanhouden loont Sindsdien is er veel gebeurd. Het meren deel van de winkels in de aandachtsge bieden helpt de belofte waar te maken en heeft ook een of meer sterren behaald van het Keurmerk Veilig Ondernemen (zie kader). Maar het gaat nog niet overal zoals het zou moeten, benadrukt Simon: 'Vaak zijn winkels al zo druk met het draaiende houden van de winkel en SCHONE LEI 'We zitten in een nieuw pand en ook de winkels en woningen in de buurt zijn allemaal nieuwbouw. De gemeente heeft nu veel in deze wijk geïnvesteerd en wil het vooral mooi en netjes houden. Dat maakt samenwerken een stuk gemakkelijker.' HANGJONGEREN 'Hoewel het wel minder wordt, hangen ze hier nog steeds regelmatig rond. Soms is dat best bedreigend. Maar we staan er niet alleen voor: de politie, medewin keliers en onze beveiligers grijpen in als dat nodig is.' ZELF EROP AF 'Dat doe ik ook wel eens. Maar ik pas goed op mijn woorden. Het is pret tig dat ik een training heb gevolgd in het om gaan met agressieve mensen. Mijn medewer kers raad ik aan om niet de held uit te hangen.' KEURMERK VEILIG ONDERNEMEN 'Een goede manier om intensief samen te kunnen werken met de gemeente, politie en brandweer Dankzij het KVO-traject zijn de lijnen lekker kort. Verder ben ik bestuurslid in de ondernemersver eniging. Die contacten zijn erg handig als het gaat om een zo schoon, heel en veilig mogelijke buurt.' het blussen van brandjes, dat ze er simpel weg niet aan toekomen om een KVO-traject te starten. Ook zijn er winkels die best wil len, maar weinig hulp krijgen van andere partijen. Vooral nu de economie wat minder is, wordt het steeds lastiger om gemeentes en medewinkeliers in beweging te krijgen. Winkels moeten er best aan trekken, maar als de juiste contacten zijn gevonden krij gen ze er enorm veel voor terug. Aanhouden loont.' Een certificeringsregeling voor partijen die hun winkelcentrum of winkelgebied structu reel naar een hoger plan willen tillen. Vereist: structurele samenwerking met gemeente, politie en brandweer. Verder moet je als winkel kunnen aantonen dat je een aantal ef fectieve maatregelen hebt getroffen, zoals een veiligheidsanalyse en een plan van aanpak.

Personeelsbladen | 2011 | | pagina 6