r BOK BROUWEN Het productieproces van bier is door de eeuwen heen steeds veranderd en verbeterd, maar de basis van het proces is eigenlijk altijd hetzelfde gebleven. Bovengisting Onderjastin BOK OF BOCK EIN BOCK Kan allebei, de spelling Bock stamt uit het Duits. I In de middeleeuwen was Einbeck een beroemde Duitse bierstad. Einbeck werd op z'n Beiers uitgesproken als Ainpöck, en dat werd al snel Ein Bock! IHaiHOK Met een bok heeft dit bier niets te maken. Alhoewel. Verhalen ver tellen over de Germaanse god Donar (half mens, half bok) die op een bokken wagen langs de hemel reed. Dit beeld stond bij de laatste tarwe- en gerstoogst van het jaar symbool voor vruchtbaarheid. IfiMNHPMSlOK De donkere variant die we in het najaar verkopen noemen we herfstbok. Het blonde, amberkleurige bier in het voorjaar noemen we meestal lentebok of meibok. 1 ::i):^NH)EtKEIIKENI Dankzij de stevige, bittere smaak en karamel achtige afdronk past AH Herfstbock ook prima in de keuken. Er zijn talloze gerechten die wel een scheutje bokbier kunnen gebruiken. Uiensoep bijvoor beeld. Of stoofpotjes en wildgerechten. I In week 42 is het seizoen weer gestart. BOK IN DE WINKEL Bokbier. Je zou er nostalgisch van worden. Het smaakvolle speciaalbier, dat traditioneel gedronken wordt als in het najaar de blaadjes vallen, stamt al uit de zeventiende eeuw. In het Duitse Beieren vulden de beste brouwers toen al houten vaten met donker ondergistend bier. Zo'n lange historie heeft AH Herfstbock nog niet. Daarvoor gaan we terug naar het jaar 2002. Remco van Haastrecht, toen malig category manager, herinnert zich de lancering van ons eigen bokbier nog goed: 'We hadden alle eigenmerk-varianten, waaronder AH Herfstbock, in witte kratjes op het dak van een witte limousine ge zet. Vervolgens reden we naar verschillende redac ties om hen op ons bier te attenderen. Van Privé tot Playboy: alle bladen besteedden er aandacht aan.' Inmiddels zijn we acht bokbierseizoenen verder en brouwen we 'onze bok' sinds de zomer van 2008 bij een andere brouwerij. Wij gingen er eens kijken. In de brouwerij Vanuit de verte zien we de watersilo's, gevuld met bronwater. Binnen vinden we de ketels, een soort van omgekeerde metalen trechters in een reusach tig formaat. Hier gebeurt het allemaal: het mengen en verhitten van water, mout, hop en gist tot een mooi eindproduct. Een hal verder is het resultaat duidelijk hoorbaar. Duizenden flesjes AH Herfstbock flitsen aan ons voorbij. Een productie van in totaal 100.000 liter bokbier. Voller en krachtiger Wat maakt AH Herfstbock speciaal? De brouwer: 'Om te beginnen gebruiken we voor bokbieren altijd donkere mouten. Die zorgen voor de robijnrode kleur en de typische geur en smaak van het bier. Verder hebben we voor dit bier een speciale aromahop geselecteerd die subtiel terugkomt in de geur en afdronk. Dit jaar hebben we de receptuur van AH Herfstbock aangepast. We gebruiken nog donkerdere moutsoorten en dat maakt de smaak voller en krachtiger dan voorheen.' Kwaliteitsstempel Om ervoor te zorgen dat de vernieuwde AH Herfst bock bij onze klanten in de smaak zal vallen is de drank vooraf uitgebreid tegen het licht gehouden, geproefd en geanalyseerd. Collega's van de afde lingen Kwaliteit, Sourcing en Commercie zijn hier samen bij betrokken. Category manager Wouter van Rooijen: 'We vergelijken AH Herfstbock met verschillende bokbieren van bekende A-merken en letten dan op alles: kleur, smaak, hoeveelheid hop en mout, de dikte van de schuimkraag en ga zo maar door. Uiteindelijk moet ons bier goed genoeg zijn om er als Albert Heijn ons kwaliteitsstempel op te zetten. Qua prijs-kwaliteitverhouding kunnen we de concurrentie met de grote merken goed aan.' Getrainde bierproevers Terug naar de brouwerij. Hoewel het produc tieproces dusdanig gestandaardiseerd is dat er nauwelijks smaakverschillen kunnen voorkomen, blijft bier een natuurproduct. Vandaar dat er binnen de brouwerij getrainde proevers aanwezig zijn die elke biersoort minstens twee keer per week aan een uitgebreide smaaktest onderwerpen. Zo ook de AH Herfstbock De duimen gaan omhoog We zijn klaar voor de herfst. Qua bier dan... Temperatuur van 15 tot 20 graden. De vergisting duurt enkele dagen en de gist blijft op het brouwsel drijven. Voorbeeld: stout, a trappist, abdijbier Temperatuur van 6 tot 8 graden. De gist zakt in en kele weken naar de bodem van de ketel. Voorbeeld: pils, bokbier

Personeelsbladen | 2011 | | pagina 11