J Patrick Daniels: 'De kracht zit in de combinatie.' EFFICIËNTER STILLER SCHONER EN ZUINIGER Op sommige dagen zijn er in Nederland wel zo'n 1200 chauffeurs onderweg naar Albert Heijn- of andere winket van Ahold Europe. Alles bij elkaar een zeer complexe operatie. Ahold Transport voert vanuit het LDC in Geldermalsen niet 1 alleen de centrale regie, maar kijkt ook constant hoe het nog beter kan. Dat betekent: volop in de kopgroep met de allernieuwste ontwikkelingen op transportgebied! 5 Aha De eerste stap naar een efficiëntere orga nisatie werd begin 2010 genomen. De ver schillende transportafdelingen van Ahold Nederland gingen in Geldermalsen verder als één afdeling met één centrale planning. De afdeling legde de focus op verschillende aandachtspunten. VOLLERE WAGENS Een van de eerste aandachtspunten van de nieuwe afdeling was het beter beladen van vrachtwagens. Hoe meer containers er per rit meegaan, hoe beter. 'Dit jaar is de bela dingsgraad van de vrachtwagens voor Albert Heijn al gestegen van 70 naar 76 procent', vertelt Ronald Visscher, consultant Ahold Europe Transport. 'Het beoogde doel: meer dan 90 procent voor de komende jaren. Daarvoor werken we nauw samen met de winkels, de Supply Chain-organisatie en de vervoerders.' ACTUELE DATA Door het versnellen van het planningsproces kan Ahold Transport dichter op de realiteit plannen. DUBBELE TRAILERS Voor de langere ritten op de snelwegen maakt Ahold Transport steeds meer gebruik van de Eco-combi. Er rijden er inmiddels 24 van rond. De Eco-combi is een vrachtwagen met twee trailers waar in totaal 81 contai ners in passen, maar liefst 27 meer dan in 'gewone' vrachtwagens. De lading wordt bij een regionaal verdeelcentrum, ofwel hub, afgeleverd. Kleinere en schonere voertuigen gaan vervolgens de stad in voor de laatste etappe naar de winkels van Albert Heijn, Etos of Gall Gall of naar de klanten van Albert.nl. BETER VERDEELD De andere ambities van Ahold Transport zorgen ook voor een efficiënter transport. Gemeentes geven transporteurs met schone, stille, zuinige en veilige voertuigen sneller toestemming om ook buiten de 'normale' uren in stadscentra te komen. Zo kan Ahold Transport meer files vermijden en ritten be ter over de dag verdelen. Sinds 2010 wordt alle vervoer voor Ahold in Nederland met PIEK-gecertificeerde opleg gers gedaan en met 'Euro 5 trekkers'; voer tuigen die beduidend minder schadelijke stoffen uitstoten. Vrachtwagens die dusdanig stil zijn dat ze voldoen aan de eisen van het certificaat. Dat geeft in een groeiend aantal gemeenten, momenteel dertig, de gelegen heid om ook in alle stilte voor zeven uur 's ochtends of na zeven uur 's avonds goederen bij een winkel te lossen. Het wagenpark van Ahold Transport en haar vaste vervoerders is groot. Gemiddeld rijden er zo'n duizend voertuigen rond: 800 op daldagen en 1200 op piekdagen rondom het weekend. Innovatieve bedrijven en uit vinders kloppen regelmatig aan met duur zame ideeën. 'Of we mee willen werken aan een pilot? Dat doen we veelvuldig, al kunnen we niet overal ja op zeggen', vertelt Patrick Daniels, manager Ahold Europe Transport. We beperken ons heel nadrukkelijk niet tot één duurzame brandstof en techniek. De kracht zit in de combinatie. Bijvoorbeeld: de grote afstanden met de schoonste diesel vrachtwagen rijden en vervolgens de stads centra in met voertuigen die op biogas rijden. Of hybride vrachtwagens op de snelweg op diesel laten rijden, om vervolgens de laatste kilometers binnen de bebouwde kom over te schakelen op elektriciteit. Flexibiliteit, daar draait het om. Vandaar dat wij samen met onze vaste transportbedrijven momenteel in aardig wat pilots meedraaien.' Een paar voorbeelden: VLOEIBAAR GAS Een proef met dertig vrachtwagens waarmee Simon Loos onder andere rijdt in de omge ving van Zaandam. Vloeibare brandstof geeft een grotere actieradius (op een volle tank kun je 700 kilometer rijden) dan de niet- vloeibare variant. Dit maakt het mogelijk om winkels zo schoon en efficiënt mogelijk te beleveren. BIOGAS Gebr. Huijbrechts rijdt bijna dagelijks met een tiental door vloeibaar biogas aangedre ven vrachtwagens, onder andere naar de Albert Heijn-winkel in het Belgische Bras- schaat. Zeer milieuvriendelijk. Helaas is deze vloeistof nog relatief duurder dan de niet- biologische variant en lastig verkrijgbaar. Maar dat kan in de toekomst anders worden. ELEKTRISCH In Nijmegen rijden er twee elektrische be stelwagens voor Albert.nl. Ideaal voor de korte afstanden binnen de bebouwde kom. Met een opgeladen batterij kom je niet ver der dan 150 kilometer, maar de techniek is

Personeelsbladen | 2011 | | pagina 5