*r>\ r* Koreaanse krijgskunst Acht ïaar was Emine toen ze haar eerste wedstnid vocht. Ze trainde toen al twee jaar en volgde het sportieve voorbeeld van haar broers en neef. Nu is de 21-jarige teamleider bij AH 1842 wedstrijdvechter, scheidsrechter en bezit zij de zwarte band/le dan. Een teamleider die gek is op Koreaans knokken. Of is taekwondo Lat? Aha 16 J ■..laamBliK Tae wat? 'Taekwondo is een van oorsprong Ko reaanse krijgskunst. Je kunt stijlvormen trainen: een soort schijngevecht met vaste technieken. Zelfverdediging is een belangrijk onderdeel en daarnaast heb je het sparren en wedstrijdvech- ten.' Wat betekent de sport voor jou? 'Vechtsport is voor mij spanning en ontspanning. Je werkt aan je lichamelijke conditie en het is een goede manier om stress te ontladen. Fysiek en mentaal word je er sterker van.' Hoe merk je dat? 'Los van de vechttechnieken die je leert krijg je meer zelfvertrouwen als je fit bent, meer beweegt en sport.' Ben je de enige dame op de club? 'Nee, zeker niet. Veel meisjes en vrouwen trainen taekwondo. Tot op hoge leeftijd wordt er nog getraind, door mannen en vrouwen.' Heb je al veel prijzen gewonnen? Mijn prij- zenkast telt nu dertien bekers en tien medailles. Ik heb geen nationale titel gewonnen maar wel een paar eerste en derde plaatsen. In de ge wichtsklasse tot 57kg is er veel concurrentie en op een Nederlands kampioenschap vecht je ook tegen wereldkampioenen die meedoen aan de Olympische Spelen.' De beste De allerbeste vechters trainen vijf dagen per week, vier uur per dag. Zo vaak train ik niet, maar ik ben wel heel veel met m'n sport bezig. Niet alleen als sporter en wedstrijdvechter. Ik help ook mee met lesgeven aan de kleintjes en ben na een cursus nu ook als scheidsrechter aan de slag gegaan.' Is dat moeilijk? 'Je leert het vooral door er varing. Een scheidsrechter moet de technieken goed kennen, weten hoe je een wedstrijd moet leiden en wanneer je punten toekent.' Is een teamleider ook een scheidsrechter? "Een beetje wel. Als scheidsrechter moet je stressbestendig zijn, net als in het werk in de winkel en in de omgang met klanten. Nu vind ik juist het omgaan met mensen het leukste aan dit werk, dus dat gaat me goed af.' Het spannendste moment? 'Als je tegenover je tegenstander staat. Dan gaat het tussen mij en haar. Ik moet me volledig focussen en niets mag me afleiden. Ik neem nooit andere gedach ten mee op de mat. Die kunst om je te kunnen concentreren komt ook in het werk weer goed van pas.' Wie Emine Kucukyildiz (21) Wat scheidsrechter en wedstrijdvechter Waar www.taekwondo-koryo.nl

Personeelsbladen | 2011 | | pagina 16