DE WAJONG-REGELING 'Denken in mogelijkheden' Albert Heijn voert sinds 2007 een actief beleid om meer Wajongers op de winkelvloer te krijgen. Peter Lindenbergh, vice-president Human Resources Expertise Ahold Europe, vertelt waarom. 11 Aha Jongeren die op jonge leeftijd ziek of gehandicapt zijn, kunnen vanaf hun achttiende jaar gebruikmaken van de Wajong-regeling. Via het UWV en USG Restart krijgen zij hulp bij het vinden en behouden van werk of onder steuning bij het volgen van een opleiding. Als werken niet mogelijk is, krijgt de jongere een Wajong-uitkering. Voor werkgevers die Wajongers in dienst nemen bestaat er een subsidieregeling. Tjd Mark: 'Of wij aan begeleiding veel tijd kwijt zijn? Dat varieert, maar tijd is voor mij in deze ook geen issue. Bij ons werken twee Wajongers en ze zijn heel betrokken. Ze gaan fantastisch om met onze klanten die op hun beurt aangeven hun aanwezigheid enorm te waarderen. Ik vind het heerlijk om iemand te zien groeien, alleen al daarom ben ik bereid er tijd in te stoppen. Ze zijn zo blij met de kans die Albert Heijn hun geeft. Ik raad het alle collega's aan.' Waarom die focus op Wajongers? 'Twee redenen. Om te beginnen wil Albert Heijn als grote Nederlandse werkgever maatschappelijk betrokken zijn. Daarnaast, minstens zo belangrijk, spelen we op deze manier zo optimaal mogelijk in op de mogelijkheden die de arbeidsmarkt ons biedt. We kunnen al het beschikbare talent gebruiken.' Hoe zijn de ervaringen? 'Die zijn over het algemeen erg goed. Dat komt mede doordat Wajongers intensief worden begeleid door jobcoaches van USG Restart. Die weten precies welke eisen wij stellen en hoe deze jongeren wer ken. Daardoor komt het zelden voor dat Wajongers voortijdig stoppen.' Het ideaalplaatje? 'We streven ernaar om in alle zeshonderd Albert Heijn- winkels een Wajonger aan het werk te krijgen. Op dit moment is dat nog niet het geval. Met 460 Wajongers lopen we ook een beetje achter op schema.' Doen de franchisers ook mee? 'We weten dat veel ondernemers ook Wajongers in dienst hebben. Maar totaalcijfers hebben we niet. Dat komt ook omdat franchisers hun eigen personeelsbeleid voeren, dus daar hebben we geen invloed op.' En het hoofdkantoor en de distributiecentra? 'De omgeving van een distributiecentrum is in de praktijk minder geschikt voor veel Wajongers. En op het hoofdkantoor zijn er weinig banen voor jongeren met een verstandelijke beperking. Het aantal geschikte kandidaten wordt daardoor meteen al een stuk kleiner.' Is het ingewikkeld om Wajongers aan te nemen? 'Goede vraag. Er zijn supermarktmanagers die vrezen dat zoiets meteen een enorme admi nistratieve rompslomp met zich meebrengt. Ten onrechte. Albert Heijn heeft goede afspraken gemaakt met UWV en vaak helpen de jobcoaches met het invullen van formulieren. In de werkelijkheid blijkt het papierwerk niet zo lastig te zijn.' Waarom geen verplicht aannamebeleid? 'We willen natuurlijk niet dat Wajongers in winkels terechtkomen die er nog niet klaar voor zijn om hen goed in te werken en te begeleiden. Dat werkt averechts. En het is ook zeker niet zo dat het onwil is. Voor zover ik weet, is er geen supermarktmanager die tegen het aannemen van Wajongers is. Dat het uiteindelijk niet zover komt, heeft meer te maken met tijdgebrek, het stellen van andere prioriteiten, en de eerdergenoemde angst voor extra papierwerk. Door de positieve verhalen van de winkels waar jonggehandicapten werken, groeit niet alleen het enthousi asme maar ook het aantal Wajongers in onze winkels.' Is het soms niet onhandig zo'n 'Wajong-etiket? 'Absoluut. Om jongeren met een beperking aan het werk te krijgen, is het goed dat er zoiets als de Wajong-regeling is. Maar net als alle andere medewerkers doen zij ge woon hun werk en leveren ze op die manier een waardevolle bijdrage. Wat dat betreft, moeten we niet denken in beperkingen maar in mogelijkheden!' 460 Albert Heijn is in 2007 begonnen met het aannemen van Wajongers. Aan het eind van dat jaar waren er 90 Wajongers in dienst. Dit jaar staat de teller op 460, en dat aantal groeit gestaag.

Personeelsbladen | 2011 | | pagina 11