Binnen 5 jaar extra fans Aha 4 Een van de bouwstenen in de groeistrategie voor Albert Heijn en Ahold wereldwijd is persoonlijke aandacht. Met persoonlijke aandacht en écht klantcontact willen we de komende jaren het hart van alle klanten veroveren en bouwen aan een persoonlijke band met de klant. Belangrijk, want we wil len dat klanten hun dagelijkse boodschap pen bij ons blijven doen. Maar nog belang rijker is dat zij écht tevreden zijn over onze winkels en onze medewerkers. Dan wordt Albert Heijn hun persoonlijke supermarkt. Dan worden klanten fan. Wat is een fan? Fan word je op basis van ervaring en aanbeve ling. Mensen geven elkaar bijvoorbeeld vaak tips over goede restaurants: daar moet je eens gaan eten! Die aanbeveling doe je omdat je de goede service, de fijne sfeer en de hoge kwali teit waardeert. Je bent een fan. Dat 'fan zijn' kunnen we meten. Fans van Albert Heijn zijn klanten die het merendeel van hun dagelijkse boodschappen bij ons doen en Albert Heijn aanbevelen bij anderen. Trouwe klanten die ons waarderen met een acht of hoger. De eerste stap Willen wij een persoonlijke band met de klant opbouwen, dan moeten wij zelf de eerste stap zetten. Alle Albert Heijn-winkels werken met een fanprogramma dat bestaat uit drie thema's. Begroeten: de eerste stap om écht contact te maken. Helpen: luisteren naar de klant, de juiste vragen stellen, zorgen dat de klant tevreden de winkel verlaat. En Inspi reren: klanten verrassen met een idee, een proeverij, tips en producten. Op dit moment staat het eerste thema, Begroeten, centraal in de winkels. Op een later moment volgen Helpen en Inspireren. Wij zijn er klaar voor Winkels bepalen zelf het tempo waarmee zij aan de slag gaan met het fanprogramma. Iedere winkel én iedere medewerker krijgt zo voldoen de tijd om aan de thema's te werken. Er zijn verschillende middelen beschikbaar om winkels hierbij te helpen. Zo laat de FanScan zien hoe winkels op dit moment scoren in klantcontact. Op basis daarvan bepalen winkels hun eigen doelstelling en kiezen ze één van de vijf

Personeelsbladen | 2011 | | pagina 4