öuideli|k]i|niiHiii retentie Robin Frank Mijn droom Het verschil maken 13 Aha FRANS TAK (17) MEDEWERKER VERKOOPAFHANDELING, werkt nu acht maanden bij AH 1266 in Driebergen. 'Het is mjjn droom om ooit een eigen sportzaak te hebben dus dacht ik eraan om in een sportwinkel te gaan werken. Mijn SM gaf mij de mogelijkheid om bij Albert Hejn te blijven werken en tegelijk een relevante studie te volgen. Hij was heel open in het gesprek, liet mij kiezen waar ik mij het beste bij voelde. Ik heb mijn keuze gemaakt. In september ga ik voor de opleiding filiaalmanager BBL en is Albert Heijn mijn leerbedrijf. Een groot bedrijf waar ik heel veel in de praktijk kan leren. Ik loop mee op verschillende afdelingen en wordt teamleider. Wie weet wat voor kansen er nog meer komen. Ik pak ze.' SM ROBIN FRANK (33): 'Onze retentiecjfers zijn goed. Wij hebben een normaal verloop en van iedereen die vertrekt weten we de reden. Dat vinden we belangrijk want we willen geen slechte werkgever zijn. Veel jongeren uit de omgeving willen graag bij ons werken. We mogen ons daarmee gelukkig prijzen en tegelijk is het een verdienste van ons beleid. Je kunt maar op één manier verschil maken, en dat is met de mensen die hebt. Tillen wij hen naar een hoger niveau dan groeien we allemaal. De sfeer is top. Die klantwaarde krijgen we vaak terug van medewerkers en klanten. Wel jammer dat in de nieuwe beoordeling alleen naar de relatieve verandering gekeken wordt. Winkels die hun retentiecijfers al op orde hebben kunnen minder scoren. Uiteraard is het wel een stimulans om door te gaan of voor anderen om er mee te starten.' THIJS DE VRIES, TL VK (31): 'Ik werk hier elf jaar en ben doorgegroeid van vulploegmedewerker naar teamleider. De volgende stap is ASM. Wij hebben een enthousiaste SM die het leuk vindt om je te zien groeien en je helpt naar jezelf te leren kijken. Het Medewerker Begeleidingsplan gebruiken wij om nieuwe medewerkers te begeleiden. Na de acht weken proeftijd volgen er tweemaandelijks Blijf Erbj-gesprekken. Dan praten we over prestatie, plezier en praktische invulling van het werk. Zien we collega's die op een natuurlijke manier sturing geven aan anderen dan gaan we in gesprek om te kijken of ze verder willen groeien. Een goede gesprekstip? Je moet vooral heel duidelijk zijn. Zeker in persoonlijke gesprekken. Maar daar word je in getraind.' Het behoud van medewerkers wordt ook wel aangeduid als retentie. Reten' tie staat voor vasthouden, in diverse betekenissen. Retentiemanagement gaat over het behouden van medewer kers. Werkt het plan? 'Bij tests in pilotwinkels liep het verloop aanzienlijk terug. Veel win kels die het plan gebruiken boeken struc tureel verbetering. De samenwerking in de teams wordt hechter, meer mensen blijven in dienst; en dat verhaal vertelt zich door. "Bij die winkel moet je gaan werken! Daar is het leuk.'' Het gevolg is dat winkels meer kans krijgen om talent te ontdekken. De team leiders van nu spotten de teamleiders van de toekomst. En we krijgen meer tevreden klanten. In onderzoek is er een sterk verband aangetoond tussen de mate van verloop en de klanttevredenheid. Breng het verloop terug en je wint tevredenheid.' Behoud als basis. We koersen op persoonlijk contact en betrokkenheid. Supermarktmana gers worden dit jaar voor het eerst beoordeeld op de verloopcijfers en diverse vragen over aandacht, werkplezier en betrokkenheid tel len mee in het medewerkersbetrokkenheids- onderzoek. In het najaar start een nieuwe wervingscampagne met behoud als basis van werven. Als jij het naar je zin hebt in je werk dan vertel je dat ook aan anderen. Vanuit die wervende kracht willen we werken. Dat past in de strategie van Albert Heijn.' Blijft geld niet de bepalende factor? 'De eerste motivatie om te gaan werken is inderdaad geld. Het salaris dat wij bieden is marktconform. Wil je dat je mensen langer bij jou blijven werken dan moet je een prettige werkomgeving bieden. Een omgeving waar mensen de kans krijgen zich persoonlijk te ontwikkelen.' Hoe werkt dat? 'Tot op heden waren de leidinggevende taken van de teamleider vooral toegespitst op het praktisch aansturen van processen. Rond de zomer van 2010 is het Teamleider Begeleidingsplan ontwikkeld. Dit plan helpt teamleiders hun coachende taak uit te voeren en de collega's in hun team persoonlijk te begeleiden. Het plan werkt in stappen. Van het welkom heten van nieuwe medewerkers en het begeleiden van collega's bij een volgende stap tot het dagelijks tonen van interesse. Even aan iemand vragen hoe het weekend was. Of hoe het op school gaat. Echt het gesprek aangaan en iemand leren kennen.'

Personeelsbladen | 2011 | | pagina 13