'De eerste Belgische klanten genieten van het assortment "Vlamingen spreken o°k Nederlands. Hoe moeilijk: kan het zijn, zou je denken' Toekomst 5 Aha van de oude stempel. We kochten nog zelf in bij een honderdtal leveranciers.' Het duo be zocht verschillende winkels in Nederland om in de praktijk met Albert Heijn-managers en medewerkers te spreken over onze processen en werkwijze. Maar bekeek ook opties op de Belgische markt. De keuze was uiteindelijk ge makkelijk. 'Albert Heijn is innovatief en staat voor de beste kwaliteit, de beste prijzen en de beste service. Precies wat we zochten.' Een wereld van verschil Maandenlang is er achter de schermen nage dacht over de introductie van deze Belgische Albert Heijn-winkel. Uitgebreid onderzoek over het bestaande supermarktlandschap ging aan de toetreding tot de Belgische markt vooraf. Zou ons merk wel aansluiten op de wensen van onze zuiderburen? 'Vlamingen spreken ook Nederlands. Hoe moeilijk kan het zijn, zou je denken. Dan maak je een grote mis kleun. De Vlaamse klant is echt anders dan de Nederlandse. Die eet en leeft volgens een geheel ander patroon. Ja, er zijn overeenkom sten. Maar er zijn ook heel veel aanpassingen nodig om in een ander land succesvol te kun nen zijn,' weet Corné. 'Wil je hierin slagen dan moet je de hele winkel en je assortiment on der de loep nemen.' 'Ja. Een eerste tastbaar resultaat van het vele werk waar we met ons allen zo hard aan gewerkt hebben. Ik ben er ook trots op dat deze ondernemersfamilie als eerste de uitdaging is aangegaan om in België een Albert Heijn-winkel te starten. Het voelt fantastisch om door deze winkel te lopen.' 'Zo zou je het ook kunnen zien,' lacht Albert. 'Maar wij volgen ons eigen pad. In de strategie van Ahold gaan we voor groei in nieuwe markten. Europees denken. Met België zetten we de eerste spannende stap in een nieuwe markt. Ondertussen blijven we kijken naar kansen in de ons omrin gende landen. Alles kan, mits de condities aanwezig zijn.' IEven verderop, in het centrum van Brasschaat, zien we veel retailers die ve ook in Nederland kennen. Kruid vat, Bart Smit, Hans Anders, Free Record Shop, Hema... Het werd ook vel hoog tijd voor een Albert Heijn. van het hoofdkantoor in Zaandam zijn dan ook op enige wijze betrokken geweest bij het traject. Waarin lag de grootste uitdaging? Corné: 'Het leren doorgronden van de Vlaamse klant en het doorvertalen van de verschillen in wet- en regelgeving. De procedures waarmee we in Nederland werken gelden niet voor het buitenland. Met onze entree in België stappen we voor het eerst over die bestuurlijke grens heen. We lopen op de muziek vooruit.' Hollandse prijzen In de ogen van Vlamingen zijn Nederlanders zuinig. Hoe spelen we daar op in? 'We maken van het vooroordeel een voordeel. Dankzij Al bert Heijn kunnen Belgische klanten nu ook gaan genieten van altijd scherpe prijzen. Ple zierig en goedkoop boodschappen doen. Ons 1, 2, 3-merkenbeleid biedt hen gegarandeerde keuze in prijs, altijd met de beste kwaliteit. Dat onderscheidt ons van de concurrentie. We zien het onderscheidt zo: van de rijke eetcul tuur van onze bourgondische buren kunnen wij veel leren. Maar wij hebben de Belgen ook iets bijzonders te bieden.' ■■■■iiiiiiMev De eerste Belgische Albert Heijn. Een eerste succes voor de Europese afdeling New Markets? Grote uitdaging In Nederland blinkt Albert Heijn uit in differen tiatie - het lokaal gericht sturen op assorti ment en locatie. Daarop vormt deze Belgische operatie geen uitzondering. Vele kenners en collega's werkten mee aan de samenstelling van het Belgische Albert Heijn-assortiment. Een wikken en wegen waarin de ervaring van de ondernemers, leveranciers, maar ook klant onderzoeken en de cijfers van marktonder zoekbureaus zijn meegenomen. Een team van twintig man, aangesterkt met vijf Vlamingen specifiek ingezet voor assorti mentsbepaling en marketing, heeft een half jaar fulltime aan het 'België-project' gewerkt. De accijnsafwikkeling, verpakkingstarieven, distributie, systeemaanpassingen, het taalge bruik, de uitleg van begrippen als hamsteren en onze bonusaanbiedingen... Er waren legio aandachtsgebieden en bijna alle afdelingen Het openen van een winkel in Brasschaat, een plaats waar veel Nederlanders wonen, lijkt een garantie voor succes. Een deel van de lokale klantenkring, Belgen en Nederlanders, rijdt al geregeld naar ons land om inkopen bij Albert Heijn te doen. Tot waar reikt de horizon, als we kijken naar mogelijke groei van het aantal winkels in België? Corné: 'Deze eerste winkel zal ons veel leren. Op basis van de eerste be vindingen sleutelen we verder aan het assor timent en kunnen we verder bouwen. Meer mooie winkels op de juiste locaties - als we slaagkansen zien, doen we het. Maar in alle rust en weloverwogen.' Stap voor stap groeien, steeds meer Vlaams worden en een rendabel bedrijf opbouwen is het devies. Hoeveel win kels er nodig zijn om dit doel te halen? 'Dat zal de toekomst uitwijzen.'

Personeelsbladen | 2011 | | pagina 5