Persoonlijke service, Belgische kwaliteit en Hollandsejjrijzei^ Nathalie Van Ende. ondernemer: niBiiBwai>in».Tam Ik heb er alle vertrouwen in zoete Belgische pralines. Ons doel? Beetje bij beetje het hart van onze zuiderburen veroveren. Welkom bij AH 3100 Brasschaat; de service supermarkt waar elke dag de lichtblauwe loper wordt uitgerold. Albert Heijn is de grens over. Naar het land van de frieten en bieren, koekoek en kapoen. De warme Luikse wafels en dat onze beproefde formule ook door veel Vlamingen zal worden bezocht.' 'Albert Heijn is een ijzersterk merk. Daarmee stappen we graag in onze nieuwe toekomst.' 4 Eeif echte B Albert Voogd, Nathalie en Marco van Ende en I Sander van der Laan (CEO en COO Ahold Europe),B I de scheeper (wethouder Brasschaat) Myriam 1 I van Honsté knippen samen het lint door.l Brasschaat. Een plaats met ruim 37.000 in woners, even over de grens bij Breda. Op 16 maart opende de eerste Belgische Albert Heijn-winkel hier haar deuren. Een historische stap voor Albert Heijn. 'Voor het eerst gaan we met ons merk de grens over. Een nieuw land, een grote uitdaging. Ik ben er trots op dat we dit doen met ons allen,' vertelt de geboren Brabander Corné Mulders, verantwoordelijk voor Albert Heijn in België. Hij legt ons de basis uit van waaruit we in België werken. 'Persoon lijke service, Belgische kwaliteit en Hollandse prijzen. Daarmee willen we de harten van de Vlaamse klanten winnen. Luisterend, vragend, antwoorden biedend. De klant staat centraal.' De ondernemers Die klant is in goede handen bij de dagelijkse leiding van de nieuwe winkel, de ondernemers Van Ende. Broer Marco (32) en zus Nathalie (29) hebben zelf het initiatief genomen om een Albert Heijn te openen in België. 'Onze inkoop, de bevoorrading, het assortiment en daarmee de keus voor de klant was echt nog

Personeelsbladen | 2011 | | pagina 4