'Een echt familiebedrijf, dat nog van opa Klaver is geweest Je proeft hier de passie.' Zoveel kazen, zoveel smaken Kaaskennis 9 Aha Tulpen, molens, kaas. Nederland staat er we reldwijd bekend om. En dat is niet zo vreemd ook. Al in het jaar 800 voor Christus werd er in ons land kaas gemaakt, blijkt uit de vondst van aardewerken schaaltjes. Nederland kaasland. De eerste kazen kwamen hier van de boerderijen, met de hand gemaakt door de boerinnen. De bevolking groeide, de vraag nam toe, en de boerinnen konden het niet meer bijbenen. Er ontstonden zuivelfabriekjes waar melk werd verwerkt tot kaas. Van stolpboerderij naar moderne fabriek Fabriekjes zoals die er nog steeds zijn in de kop van Noord-Holland, waar in het kleine plaatsje Winkel lekkere ambachtelijke kazen gemaakt worden. Familiebedrijf Klaver Kaas BV zag in 1977 het levenslicht. Vele jaren én kazen later ruilden de gebroeders Klaver in 2001 hun stolpboerderij om voor een moderne kaasfa- briek. Hier wordt de kwaliteit van jarenlange ervaring gecombineerd de kwaliteit van jaren lange ervaring met de mogelijkheden van de moderne tijd: snellere levertijden, een breder aanbod en een grotere productiecapaciteit. Kaas van Albert Heijn Albert Heijn is een grote afnemer van Klaver Kaas. Er wordt nu zo'n tien jaar samenge werkt met de Noord-Hollandse kaasmaker. dn totaal heeft Albert Heijn ongeveer 37 procent van de kaasomzet in Nederland handen', vertelt Maarten Kerkhof, category manager kaas bij Albert Heijn. We behalen dit met onze eigen merk-producten zoals AH Zaanlanders en met merkkazen van onze vaste leveranciers. Ons assortiment is groot met zo'n 500 verschillende kazen. Niet allemaal verschillende soorten overigens, want alleen Goudse kaas hebben we al in zes verschillende leeftijden. We hebben ongeveer 45 leveranciers. Klaver Kaas is daar een van, en niet de eerste de beste. De kaas makerij is een begrip op de markt als het gaat om de productie van speciale Hollandse kazen, gemaakt van diverse melksoorten.' Van Winkel naar winkels AH Westfriese Kruidenkaas vindt vanuit het Noord-Hollandse Winkel de weg naar Albert Heijn. Ook onze AH Schapenkaas 50+ st vvp komt hier vandaan. Er wordt geproduceerd op ambachtelijke wijze en volgens de strengste normen voor voedselproductie. Dit geldt zeker ook voor de kwaliteit van de melk. Alleen melk die voldoet aan de strengste HACCP-eisen wordt in het zuivelproduct verwerkt. Voor de melkproductie houdt Klaver Kaas eigen koeien en geiten. De schapenmelk komt van een nabij gelegen boerenbedrijf. B13 en de smaak van schaap AH Schapenkaas wordt gemaakt van honderd procent schapenmelk. Dit maakt de kaas droger dan andere ka zen. En licht verteer baar. In het algemeen bevat kaas, naast vet en eiwit, ook veel calcium en de vitamines A, B en D. Schapenkaas is nog eens veel rijker aan vitamines dan koeien- en geitenkaas. Vooral vitamine B13 staat erom bekend goed te zijn voor de werking van maag en darm. Het gebruik van enkel volle schapenmelk maakt de kaas ook geschikt voor een grote groep mensen met een allergie voor koemelk. En de smaak? Heel herkenbaar, dat moet je proeven. Kaas op komst Ook in een eeuwenoud vak als kaasmaken staat innovatie voorop. Albert Heijn en kaasmakerij Klaver werken nauw samen aan de ontwikkeling van nieuwe smaken, nieuwe kazen. De ontwikkeling van Oerkaas bijvoorbeeld: een bijzondere kaas door zijn authentieke smaak en een speciale rijping van ongeveer zeven maanden. In de tweede helft van 2011 kun je Oerkaas proeven in verschil lende Albert Heijn-winkels. Met Pasen wordt er ook een kaas toegevoegd aan het assor- Schapenkaas is er in heel veel variëteiten. De bekendste buitenlandse schapenkaas soort is Roquefort uit Frankrijk. Maar het buitenland biedt meer. Met de Portugese Azeito, Castelo Branco of Serra-kaas. Corsicaanse Broccio, Italiaanse Pecorino (veelgebruikt in pastamaaltijden) en de Spaanse Manchego de la mancha. timent: 3-melkse kaas, een mix van koe-, geiten en schapenmelk. Na week 17 wordt 'de 3-melkse' opgenomen in het assortiment van onze grootste winkels. Van Woensel naar Winkel Marjolein van Dijk (36) com mercieel medewerker AH XL 1614, kwam op uitno diging van Aha vanuit het bij Eindhoven gelegen Woensel naar Winkel gereden. In de kop van Noord-Holland keek zij samen met ons naar 'het vak van kaasmaken'. 'Ik heb zo'n proces nog nooit meege maakt. Inspirerend. Alles hebben ze in eigen beheer: de machines, het vee... Een echt familiebedrijf, dat nog van opa Klaver is geweest en nu gerund wordt door de oom en drie neven. Nuchter en vooruitstrevend. Ze durven met nieuwe smaken te komen en zitten scherp op de kwaliteit. Elke melksoort komt in de juiste ketel, er wordt alleen vol vette melk gebruikt, het vee krijgt natuurlijke voeding en er gaat geen kaas de deur uit waar ze niet tevreden over zijn. Je proeft hier de passie.' 'Ik ben blij dat ik deze ervaring mee kan nemen naar de winkel. En heb nu al zin in om de 3-melkse kaas te gaan promoten.' 10 liter melk 1 kilo kaas. Nederland produceert meer dan 650 miljoen kilo kaas per jaar. Ons land is de vier na grootste kaasproducent ter wereld. We eten in Nederland gemiddeld 17 kilo kaas per persoon per jaar.

Personeelsbladen | 2011 | | pagina 9