TSJECHISCHE KERST: VESELÉ VANOCE! Inkoopprofessionals Voor Ahold Europe is Fredrik momenteel gevestigd op het hoofdkantoor in Zaandam waar hij als senior european sourcing director leiding geeft aan een internationaal opere rend team van 29 mensen. Hun gezamenlijke doel: een zo sterk mogelijke inkoop-strategie neerzetten om verder uit te kunnen breiden en zo voordelig mogelijk producten met een hoge kwaliteit in te kunnen kopen. Hoe willen zij dit bereiken? 'Door onze neuzen dezelfde kant op te richten, kunnen we met een strak ke samenwerking en hard werken ons doel bereiken.' Ahold European Sourcing heeft zijn inkoopploegen deels in Zweden en deels in Nederland gestationeerd. Zijn Zweedse achtergrond komt Fredrik hierbij dus erg goed uit. dk weet goed hoe ICA te werk gaat en heb daar uiteraard de nodige contacten. Aan de andere kant merk ik dat de inkopers in mijn team qua inkoop beter van de details op de hoogte zijn dan ik...' Cultuurverschillen Gevraagd naar de verschillen tussen de Zweedse en Nederlandse werkcultuur, geeft Fredrik aan niet al te veel verschillen te merken. dn Nederland zijn mensen erg ge dreven, resultaatgericht. Er heerst hier meer een hiërarchische sfeer dan in Zweden. Wat ik erg leuk vind, is de Nederlandse humor. Ik moet vaak erg lachen om de ironische opmerkingen.' Vriendin/collega In deze decembermaand zou je verwachten dat de heimwee bij Fredrik keihard toeslaat. Maar dat lijkt mee te vallen. 'Mijn vriendin Linda is ook naar Nederland uitgezonden, we werken zelfs op dezelfde afdeling. Dat is ideaal. Het enige gevaar is dat we ook thuis over de retail business blijven praten.' Het Zweedse expat-koppel woont in een Amster dams appartement en de contacten met het thuisfront onderhouden ze telefonisch. Fredrik: 'Eigenlijk mis ik Zweden niet eens zoveel. Amsterdam is beslist geen slechte plek om te wonen. Het bevalt ons hier uitstekend. Daarom blijven we met kerst ook vooral in Nederland.' Nederlands in Praag Ook de Tsjechische Eva Divisova gaat het kerstfeest in Nederland vieren. In Amstel veen, waar ze samen met haar twee Tsjechi sche katten woont. Tien jaar geleden ging ze al voor een paar jaar naar Nederland. Ze werkte voor een multinational waar de voertaal Engels was. Terug in Praag ging ze aan de slag bij Ahold. Uit interesse voor de cultuur begon ze Nederlandse lessen te volgen in haar geboorteland. Eva: 'Tijdens de koffie pauzes maakte ik regelmatig een praatje met de Nederlanders die daar werken. Op een gegeven moment riepen ze voor de grap dat ze echt op hun woorden moesten passen als ik in de buurt was.' Eva: 'Op kerstavond eet praktisch iedere Tsjech aardappelsalade en karper. Die karpers kun je de dagen ervoor levend kopen, maar zelf doe ik dat nooit. Na het diner klinkt er op eens een bel. Iedereen snelt dan naar de cadeautjes onder de kerstboom. Die zijn niet van de Kerstman, maar van het kindje Jezus. Nadat iedereen alles heeft uitgepakt, is het tijd voor koffie met zelfgebakken koekjes. Heel veel koekjes...'

Personeelsbladen | 2010 | | pagina 3