SLOWLY Aha 6 Op dinsdag 31 augustus kwamen meer dan 150 category-, sourcing-, brand-, marketing- en kwaliteitsmanagers van Albert Heijn, Etos, Gall Gall en Al bert bijelkaar in de filmzaal voor een kick-off verduurzaming eigen merk. De bijeenkomst werd afgetrapt door Dick Boer; COO Ahold Europe, die vertelde waarom het belangrijk is dat we met elkaar duurzame stappen zetten. Directeur Johan van de Gronden van het Wereld Natuur Fonds en directeur Jack van Ham van ontwikkelingsorganisatie ICCO vertelden wat er speelt in de wereld als het gaat om bijvoorbeeld klimaatverandering en arbeidsomstan digheden. Kiki Stiemer (Senior Vice President Ahold European Sourcing) gaf de managers inzicht in de impact op onze sourcing strategie. Vervolgens vertelde Anne van der Wal, programnager, hoe we stapje voor stapje onze producten gaan verduurzamen. Dat er al veel goede initiatieven zijn lieten Erik Vorenkamp, category manager Vlees, Vis en Gevogelte en Constantijn Weytingh, buyer zien. Zij vertelden hoe zij de verduurzaming van respectievelijk vlees, vis, repen chocolade en chocoladeletters en repen in de praktijk hebben opgepakt. De middag werd afgesloten met een percussieworkshopwaar- bij de managers in de zaal de stokjes overnamen om aan de slag te gaan. ger bij Albert Heijn en een van de initiators van het verduurzamingtraject voor cacao. Zo'n vier jaar geleden ontving hij stapels boze brieven van klanten die een kritische televi sie-uitzending hadden gezien waarin aandacht werd besteed aan de slechte omstandigheden van cacaoboeren in Afrika. 'Uiteraard ben ik me toen meer in dat onderwerp gaan verdie pen. Al snel bleek dat veel van onze leveran ciers al de nodige stappen hadden gezet om de situatie te verbeteren, maar dat ze niet in staat waren om dat verhaal duidelijk aan de klant te vertellen. Bovendien was er bij hun duurzaamheidsprogramma's geen onafhan kelijke partij betrokken die kan vaststellen of het allemaal wel aan de eisen voldoet.' Certificering Samen met collega's van Ahold ging Pierre in 2007 om de tafel zitten met een grote chocoladeleverancier. Ze maakten een prin cipeafspraak om de duurzaamheid van cacao voor eens en altijd te gaan regelen. Vervolgens schoven ook de maatschappelijke organisaties Oxfam Novib en Solidaridad aan om mee te praten. Om het plaatje compleet te maken, werd UTZ CERTIFIED gevraagd om als certificerende organisatie op te treden. Pierre: 'UTZ is natuurlijk geen onbekende van ons, want onze koffie wordt al jaren door deze organisatie gecheckt op duurzaamheid. Cacao was dus een logische volgende stap.' Niet onderhandelbaar Ondertussen wordt er hard gewerkt om ook alle andere eigen merk producten uiterlijk in 2015 duurzaam te produceren en verpak ken. Anne: 'Categorymanagers, inkopers en kwaliteitsmanagers zorgen er nu samen met de eigen merk leveranciers voor dat al onze eigen merk producten duurzaam worden. Omdat er al veel op dat vlak gebeurt, hoeven ze gelukkig niet het wiel telkens opnieuw uit te vinden. Duurzaamheid is ook zeker niet iets nieuws. Wel nieuw is dat Ahold en Albert Heijn het nu als niet-onderhandelbare eis bij leveranciers op tafel leggen. Wettelijk gezien hoeft dat helemaal niet. Maar wij vinden het gewoon onze verantwoordelijkheid om dat goed te regelen.'

Personeelsbladen | 2010 | | pagina 6