reportage SUSHI (M) Zeewier, rauwe vis, gezuurde rijst, soja, gember en wasabi is sushi. Bijna 15 jaar eleden werd dit Japanse traditionele gerecht als zeer vernieuwend en innovatief 'e'ïntroduceerd bij Albert Heijn. Inmiddels ligt de Japanse lekkernij in bijna 700 winkels. Aha reisde af naar het Hollandse Leimuiden voor een kijkje in de keuken Aha 10 Sushi Is een verzamelhaam voor alle Japanse gerechten die zijn beren met sumeshl, gezuurde rijst. Er zijn dan ook verschillende vormen van -avhl, de meest bekende zijn: MAKI (#3). De rijst wordt met een laag|e andere Ingrediënten op een velletje zeewier (norl) gelegd, opgerold en In plak|es gesneden. Deze vorm van sushi Is In ons land het meest bekend en wordt het meest gegeten. URAMAKI (Kf§3). Binnenstebuiten sushlrol, met zeewier aan de binnenkant, een vulling van rijst en Ingrediënten en een buitenkant van bijvoorbeeld sesamzaadjes. NIGIRI (K39£rI). Nlglrl Is een met de hand gevormd klompje rijst waar een stukje vis, su- rlml of avocado bovenop ligt. Het Japanse familiebedrijf Sushi Ran, gestart door de vader van adjunct-directeur Hiroshi Tsujimaru, is sinds 1987 actief in Nederland. 'Het begon kleinschalig: we maakten sushi voor een paar Japanse winkels in Amsterdam en bedrijven, later ook voor de vliegtuigho- reca. Nu werken hier 130 mensen die maar liefst 50.000 stukjes sushi per dag produceren, voor Albert Heijn maar ook voor andere supermarktketens zoals het Delhaize,' vertelt Hiroshi. 'Door het beschikbaar te maken voor het grote publiek, kun je eigenlijk zeggen dat Albert Heijn sushi in Nederland groot heeft gemaakt', vult commercieel manager Mari- ette Lutgerink aan. Duurzaamheid en innovatie 'Doordat we alleen op bestelling produceren en door de grote variatie in sushi komt er veel handwerk bij kijken. Daarbij zijn kwaliteit en hygiëne extra belangrijk, omdat sushi een korte houdbaarheid - maximaal vier dagen - heeft. Dat alles maakt sushi een iets duurder en exclusiever product', legt Hiroshi uit. Innovatie en duurzaamheid zijn belangrijk voor Sushi Ran. 'Deze maand brengen we iets geheel nieuws op de markt: de Ricewich. Een lekkere sandwich van rijst, ook verkrijgbaar bij Albert Heijn!'

Personeelsbladen | 2010 | | pagina 10