Wat is er aan de hand? Wat is het? Wat doen wij? Wat is duurzaam? 13 Aha Tropisch regenwoud wordt gekapt en platgebrand voor de aanleg van oliepalmplantages. Regenwoud en unieke plantensoorten verdwijnen voorgoed, waardoor het leefgebied van dieren wordt bedreigd. Misschien kun je niet direct een product noemen waar palmolie in zit. Maar de grondstof wordt gebruikt in ongeveer 50 procent van de pro ducten die we verkopen zoals zeep, margarine en koek. Palmolie wordt geperst van de vruchten die in grote trossen aan palmbomen groeien. In onze eigenmerkproducten willen we zoveel mogelijk gebruikmaken van duurzame palmolie. Begin 2011 starten we met de vervanging van palmolie door duur zame palmolie in AH frituurolie. Daarna gaan we verder met de rest van onze eigen merk vloeibare oliënproducten en margarines. In 2015 staan we uitsluitend nog duurzame palmolie van gecertifi ceerde oliepalmplantages toe voor onze eigenmerkproducten. Margarine, frituurolie, chocoladen aardappelchips, soepen, sauzen en j koekjes. Maar ook in verzorgings artikelen als shampoo en zeep. Voor de productie van de duurzame palmolie wordt geen tropisch regenwoud gekapt. Kleine boeren worden niet van hun land verdreven om ruimte te maken voor plantages. Er wordt strikt gelet op goede arbeidsomstandigheden voor de medewerkers zoals een eerlijk salaris en werktijden. Duurzame palmolie komt van gecertificeerde plantages. Ahold heeft voor alle palmolie die haar bedrijven in Europa in eigen merkproducten verwerkt nu al certificaten van de RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil) gekocht. RSPO investeert in een duurzame palmolieketen die controleerbaar is. Zo weten we in de toekomst zeker dat de olie die wij gebruiken ook echt duurzaam is European sourcing manager Ahold o.a. roductduurzaamheid Ahold Europa: 'In 2015 zijn alle eigenmerkproducten van Ahold Nederland duurzaam. We stimuleren dan ook de verduurzaming van de palmolieproductie. Nu ook de gescheiden aanvoer van duurzame palmolie langzaam op gang komt, kunnen we hierop overgaan. Zo komt het behalen van onze doelstelling een stapje dichterbij.' verantwoordelijk voor de inkoop van ■»miie»e»«r.wmg{iiame« 'Het is op dit mo ment nog erg complex om gescheiden duurzame palmolie te verkrijgen en uiteindelijk te verwerken in onze producten. Maar hopelijk wordt dit op korte termijn praktisch realiseerbaar. We zijn druk bezig om samen met onze leveranciers en toeleveran ciers alle mogelijkheden te bestuderen.' Sandra Mulder, Palm Oil and So officer WNF: 'De productie van palmolie zorgt voor grootschalige ontbossing. Prachtige diersoorten als de oliiant, de neushoorn, orang-oetan en tijger ver dwijnen omdat hun leefgebied wordt aangetast. Maar ook de mensen zijn het slachtoffer. Bij de uitbreiding van oliepalmplantages worden vaak de landrechten van de lokale bevolking geschonden. Ook komt door de kap van de bossen veel CO2 vrij. Door alleen duurzame palmolie in producten te verwerken, werk je als bedrijf mee aan het tegengaan van ontbossing. En geef je mens en natuur een kans.' Simone Hertzberger, hoofd kwaliteit en

Personeelsbladen | 2010 | | pagina 13