over de grens omgegooid, maar het Vierde positie Na enkele andere buitenlandse avonturen, onder andere voor ICA in de Baltische staten, waren de verwachtingen van expats Paulo en Ton hoogge spannen. Bijna twee jaar geleden betraden ze het hoofdkantoor van ICA Noorwegen, hun nieuwe werkplek. ICA is het Scandinavische supermarkt bedrijf waar Ahold sinds 2000 een joint venture mee is aangegaan. Een zakelijk samenwerkingsver band tussen twee of meer partijen om samen één economische activiteit te ondernemen. Ton werd financieel directeur en Paulo commercieel direc teur Hun opdracht: ICA Noorwegen weer naar de marktleiderpositie dirigeren. Door de explosieve groei van discountformules was ICA in Noorwegen namelijk flink weggezakt: van de tweede plek naar een vierde positie. En dat is niet best, vooral als Dankzij de overvloedige olie- en gasvoorraden staat Noorwegen bekend als een van de rjjkste landen ter wereld. Verrassend genoeg wordt de Noorse su permarktwereld gedomineerd door discountformu les. ICA Noorwegen heeft daar flink onder te lijden. Paulo Peereboom (40) en Ton Nolet (44) zijn door Ahold ingevlogen om het verloren terrein terug te winnen. Een zware klus. je weet dat er maar vier spelers zijn. Paulo: 'De focus was jarenlang vooral gericht op kwalitatief goede full service supermarkten. Dat is nu eenmaal waar Ahold goed in is. Maar in Noorwegen zie je juist een ontwikkeling de andere kant op. Net als in Duitsland doen discountwinkels het hier erg goed. En ja, dan kun je wel proberen om die voorkeur te veranderen, maar uiteindelijk verlies je die strijd.' Noorwegen is een land dat zich dankzij de natuur lijke hulpbronnen prima zelf kan redden. Zo goed zelfs dat ze er bewust voor hebben gekozen om geen lid te worden van de Europese Unie. Het ge zinsleven staat onbetwist op de eerste plek, en dat is ook duidelijk terug te zien in de sociale wetgeving en de manier waarop bedrijven met hun werkne mers omgaan. Actieplan Ook voor Ton was meteen duidelijk dat de eerder ingeslagen weg een doodlopende was. 'Het gemid-

Personeelsbladen | 2010 | | pagina 8