mto 2010 Maar liefst 38.291 medewerkers hebben dit voorjaar de moeite genomen om het MTO in te vullen. Hoe tevreden en betrokken zijn we met z'n allen? Aha 8 Winkels Een 7,6 Het onderzoek voor de winkels was dit jaar an ders dan voorheen. Dat maakt het lastig om op detailniveau een vergelijking met voorgaandejaren te maken. Maar uit het totaalplaatje blijkt duidelijk dat winkelmedewerkers ook dit jaar behoorlijk te vreden zijn. Voor het eerst konden winkelmedewerkers de vra genlijst online invullen. Daarnaast was het aantal vragen flink teruggebracht zodat het beantwoor den beduidend minder tijd zou kosten: ongeveer vijf minuten. Ook nieuw was het onderscheid in de vragenlijst voor de lang parttimers (LPT)/fullti- mers (FT) en kort parttimers (KPT). Je ziet duidelijk andere uitkomsten terug bij de verschillende groe pen. LPT/FT zijn over het algemeen iets kritischer en geven wat lagere scores dan KPT'ers. Met deze benadering sluiten de vragen beter aan op de praktijk en kunnen supermarktmanagers nu per doelgroep zien wat er goed gaat en wat beter kan om daarna gericht actie te kunnen ondernemen. Het lijkt erop dat de nieuwe opzet meteen al zijn vruchten heeft afgeworpen. Binnen de Winkelorga nisatie was de respons namelijk 45%, beduidend hoger dan de 34% van vorig jaar Positief: teamwork en klantgerichtheid Vind je het leuk om met collega's om te gaan? 97% van de deelnemers zegtja. Dat ook teamwork hoog scoort (89%), is geen verrassing. En een over tuigende 91% voor het onderdeel klantgerichtheid. Kan beter: salaris, inwerken en ontwikkeling talenten Wat kan volgens winkelmedewerkers beter? 61% vindt het salaris passend bij het werk dat ze doen. 67% van de LPT/FT'ers geeft aan dat hun mana ger hen genoeg aanmoedigt om hun talenten te ontwikkelen. Het inwerken van nieuwe medewer kers kan ook nog verbeterd worden (68% positief) volgens hen. In de vragenlijst is dit jaar voor het eerst ook naar de betrokkenheid gevraagd. Is iemand bereid extra zijn best te doen voor zijn winkel, is hij trots op het werken bij Albert Heijn, en zou hij werken bij Albert Hejjn bij anderen aanbevelen? 79% van de LPT/FT voelt zich betrokken en 75% van de KPT'ers. Ook het hoofdkantoor blijft tevreden; een 7,5 Over het algemeen laten de resultaten op het hoofdkantoor een vergelijkbaar beeld zien als vorig jaar. Er zijn wat lichte schommelingen, maar geen opvallende verschillen. Ten opzichte van vorig jaar is de respons met 13% gestegen tot 62%. En de deelnemers hadden weinig om over te klagen. 87% is tevreden met het werk bij Albert Heijn, 59% geeft hiervoor een rapportcijfer 8 of hoger! Positief: collegialiteit en bezieling Liefst 93% zegt het leuk te vinden met collega's samen te werken. De cultuurwaarde bezieling was al hoog maar is ditjaar met nog eens 2% gestegen naar 88%. Kan beter: aansprekend teamleiderschap Het enige punt dat onder de 70% scoorde, is 'aansprekend teamleiderschap'. Geeft de leiding gevende zijn medewerkers het gevoel aan een gemeenschappelijk doel te werken en stimuleert hij ze om hun talenten zo goed mogelijk te ontwikkelen? 67% van de medewerkers is hier tevreden over specialist, afdeling Promotion Esther Groot, caissière Miriam Bouazza, presentatie- Gert Wessels, plusser en Supply Chain: zonnig een ietwat teleurstellende 6,9 Vorig jaar gaven distributiemedewerkers nog een algemeen rapportcijfer van 71- Dat is ditjaar gedaald naar een 6,9- En die daling is eigenlijk in het hele onderzoek terug te zien. Dat het MTO leeft binnen de Supply Chain blijkt wel uit de enorme respons: 81 heeft het onderzoek ingevuld, gelijk aan vorig jaar. Maar met het geven van hoge cijfers zijn ze toch een stuk terughoudender Slechts 38% gaf een rapportcijfer van een 8 of hoger Wel is 72% tevreden met het werk. 'Vorig jaar heb ik de overstap gemaakt naar deling. Ik krijg nu veel meer begeleiding van mijn en hij geeft me .s om door te groeien. Dat heeft er vooral voor dat ik het MTO dit jaar een stuk positiever heb ingevuld.' 'Online kregen de vragenlijst uit gereikt tijdens een extra lange zodat we hem tijdens werktijd konden invullen. Daarna was het meteen het van de dag. Ik heb ook het idee dat er echt wat met het onderzoek wordt gedaan. Zo is de communicatie naar medewerkers het afgelopen jaar een stuk verbeterd.' i gaat snel. Dat kwam Dr de duidelijke en goed vragen: ik wist elke vraag gelijk wat er bedoeld werd.' Positief: duidelijke taken en collegialiteit In het DC weten medewerkers precies wat ze moeten doen. Dat blijkt uit de hoge score van 88% op dat onderdeel- De samenwerking met collega's wordt door 75% leuk gevonden. Kan beter: variatie en uitdaging Slechts 49% vindt het werk uitdagend en 48% noemt het gevarieerd en 44% vindt dat er genoeg mogelijkheden zijn om het werk zelf in te delen. Ronald Visscher, OR-lid RDC Zwolle: 'De OR vindt het super dat steeds meer medewerkers de moeite nemen om het MTO in te vullen. Of de reactie nu positief of negatief is, de OR gaat ieder jaar het gesprek aan met de organisatie over de verbeterpunten De OR rekent er ook op dat leidinggevenden en medewerkers ditzelfde doen. Bespreek met elkaar in je team de uitkomsten en kijk wat je samen weer kunt verbeteren op de werkplek.'

Personeelsbladen | 2010 | | pagina 5