onderzoek Wat eten wij Nederlanders graag? Zijn we nog steeds een aardappelland of winnen de pasta's, rijst en pizza's terrein? Eten wij veel kant-en-klaar- maaltijden? Of juist niet? Lukt het, twee ons groente, twee ons fruit per dag? Eten we toetjes? Soep, ja of nee? Ook zo benieuwd naar wat de rest van Nederland op tafel zet? Albert Heijn bracht het eetgedrag in kaart. Aha 6 Li'Wat eten we n „O IT>van.daagr Agnes Donkers is projectleider van de afdeling Consumentenonderzoek van Albert Heijn en deed onderzoek naar eet- en kookgewoon- tes. 'We hebben twee onderzoeken gedaan. Onderzoek één is Hoe eet Nederland?. Hiervoor hebben we twee groepen onderzocht: de kokers (degenen die koken, negen van de tien keer zijn dit de boodschappers achttien jaar en ouder) en de eters (koken niet, eten mee, dertien plus). Zo hebben wij een dwarsdoorsnede van de bevolking gemaakt. In totaal zestienhonderd mensen hebben onze uitgebreide vragenlijsten ingevuld. Het andere onderzoek heet Wat eten we vandaag? Een panel van vijfhonderd klanten van Albert Heijn hebben we gevraagd een eet- dagboekje bij te houden.' Hip happen Het onderzoek Hoe eet Nederlandis gestart in 1997 en is daarna herhaald in 1999, 2003, 2005 en in 2009. Hierdoor kun je 'eettrends' opmerken. 'De aardappel verliest al jaren terrein en Nederland is meer pasta gaan eten. De Italiaanse keuken is dan ook de meest populaire buitenlandse keuken, gevolgd door de oosterse keuken. Het neemt niet weg dat de aardappel nog steeds het meest populair is, vooral bij ouderen en gezinnen met kinderen. Gezond eten is ook een trend. We willen minder vet, meer groente en fruit, minder snoepen en gezondere vetten.' Eten we dan ook echt twee ons groente en twee ons fruit per dag? Agnes: '58 procent van de respondenten zegt van niet. Ze hebben vooral moeite met twee stuks fruit.' Hoe kiezen we? Als we een maaltijd voorbereiden kiezen we eerst een aardappelproduct, pasta of rijst. Vervolgens de groente erbj en daarna pas het vlees. Bij de keuze voor producten is bij 35% van de ondervraagden de prijs en kwaliteit van de groenten en bj 28% de prjs en kwaliteit van het vlees doorslaggevend. Ag nes: 'We weten dat groente wordt gekozen op het uiterljk en de weekprjs Zien de sperzieboontjes er niet goed uit? Dan verander je het maaltjdplan gemakkelijk in bjvoorbeeld bloemkool. Vlees heeft een veel stabielere kwaliteit en prijs. Daarnaast is ook van invloed dat de groente sinds jaar en dag bij Albert Heijn voorin in de supermarkt ligt.' Albert Heijn weet in ieder geval wat het te doen staat: de groenten moeten er altijd tiptop uitzien.

Personeelsbladen | 2010 | | pagina 6