allerhande online er als je een groep creatievelingen laat brainstormen over deze onderwerpen? Ongelooflijk veel, want de website is een heus platform geworden van kook- inspiratie, bereidingsvideo's, gedekte tafels waarop je alles kunt aanklikken, stylingtips voor de dinertafel, wijntips, hoofdgerechten met de beste tips voor toetjes en starters. Als je eenmaal aan de site begint, val je van het ene culinaire onderwerp in het andere. Volgens mana ger Allerhande online Marlous Bertens moeten bezoekers van de website geïn spireerd verdwalen. 'Je wordt verrast en verleid met beeld. Allerhande online biedt volop inspiratie, 24 uur per dag.' Alles draait om inspiratie, voor de niet zo getalenteerde startende kok tot de zichzelf benoemde chef-kok. Van de snelle pasta- hap tot het complete menu. Allerhande online is veel meer dan alleen een web site met recepten. Het is entertainment. Video's van een paar minuten nemen je mee naar Albert Heijns zalmkwekerij in Schotland, de koffieboer in Honduras en langs de aardappelleverancier in Hol land. Ook laten bereidingsvideo's je heel precies zien hoe je handig prei wast, om gaat met filodeeg, slim een citroen raspt, verschillende snijtechnieken toepast, een kip in gelijke stukken moet verdelen en de kunst van het 'au bain-marie' koken onder de knie krijgt. En dan is er de trots van de makers: het wekelijkse mini-tv-programma De Tas. De Tas is een Bonuskookwedstrijd waarin twee enthousiaste hobbykoks al lebei een zelfbedacht gerecht van drie wekelijkse Bonusproducten maken. Het programma wordt opgenomen in een van de winkels, compleet met presen tator en echte kandidaten. Wie heeft het lekkerste gerecht gemaakt en wint? Kandidaat links of rechts? Ook het win kelend publiek wordt gevraagd om een mening te geven. Een complete kook- show dus. Online kun je veel actueler zijn dan op papier en a la minute reageren. Marlous is er erg gelukkig mee. 'Ga maar eens naar Pluk de Dag. Daar vind je elke dag o een nieuw recept dat past bij de actu aliteit van die dag. Vandaag de langste file ooit, dus vandaag het snelste gerecht ooit! Een tegenvallende sportpresta- tie van een Hollandse held? Een bordje troost op het menu!' Of bij snertweer, je raadt het al: een origineel erwtensoep recept. Je hoeft dus nooit je hoofd te breken over wat je vandaag op tafel zal zetten.' Wat wordt de absolute topper van de website? 'Zonder twijfel Thuiskoks aan de kook. Iedereen kan hier succesre cepten delen met Allerhande en andere thuiskoks. Ook vind je er verschillende oproepjes voor thuiskoks en kun je re ageren op stellingen. We maken Aller hande online echt samen met de lezer. Met een beetje geluk beland je met je eigen recept en portret zelfs nog online of in het magazine. Want het magazine blijft natuurlijk ook gewoon bestaan.' te zien, te bekijken, te vinden en te ervaren' 5 Aha Heerlijk entertainment De Tas Vandaag een bordje troost? Actief meedoen

Personeelsbladen | 2010 | | pagina 5