Verpakt in zuurvrij papier Oude personeelsbladen, foto's, kassa's, weegschalen... Ja, zelfs een koelkast die je de jaren '60 kon sparen via de Albert Heijn Premie van de Maand Club. Je kunt het zo gek niet bedenken of het wordt beheerd door de Stichting Albert Heijn Erfgoed. En Albert Heijn zelf doet daar zijn voordeel mee. J Verwacht geen museum, de Stichting Albert Heijn Erfgoed (in het pand van de Ahold Coffee Company) beheert echt een depot. Hier en daar zijn dingen zichtbaar, maar het meeste zit in dozen en (stelling)kasten. Wie - op aanvraag - een kijkje wil nemen, wordt vanaf begin 2012 rondgeleid door beheerder Hans Blekkenhorst of een van de 22 vrijwilligers. Die opent dozen, laden en kastdeuren en tilt er voorzichtig het cultureel- historische erfgoed van Albert Heijn uit. Mét handschoenen, welteverstaan: aan handen zitten zuren en vetten, en zeker voor papier en foto's is niets funester dan dat. Naast allerlei gebruiksvoorwerpen zijn er talloze documenten. Zoals advertenties, affiches, bouwplaten en verpak kingen, én alle boeken, alle Aller handes, alle Flitsen en alle Aha's die Albert Heijn tot nu toe heeft uitgegeven. Allemaal verpakt in zuurvrij papier. 'Onze missie is het gericht ver zamelen en het voor huidige en toekomstige generaties zorgvul dig behouden van objecten en documenten die kenmerkend zijn voor het winkelbedrijf Albert Heijn. Daarbij ondersteunen we in de bedrijfsvoering en bij het versterken van het imago van Albert Heijn', vertelt Hans. We zorgen er ook voor dat Albert Heijn gebruik kan maken van zijn historie. Als een winkel vijftig jaar bestaat, zoeken we in oude Flitsen, de voorloper van Aha, naar specifieke informatie uit de begintijd. Er zijn ook Albert Heijn-affiches van ons gebruikt als afbeelding op de Non-food bewaarblikken die nu in de winkel te koop zijn.' Hans voert ons door het depot van de Stichting Albert Heijn Erfgoed. Hij wijst op een Albert Heijn-logo tegen de wand. 'Van het tweede Albert Heijn-filiaal in Alkmaar', vertelt hij. 'Toen het stuk ging, belandde het in een container van de ge meente. Via de gemeente kwam het bij ons terecht. Een paar vrijwilligers hebben het gerestaureerd en in een kader ge plaatst. En nu hangt het hier.' Een meter of tien verder houdt Hans halt bij de stelling 'Personeel'. Uit een van de dozen op deze stelling haalt hij een bijzonder boekwerkje uit 1887 te voorschijn. Het is de - handgeschreven - overnamebalans van Jan Simon Heijn en diens zoon Albert Heijn, de man die op 27 mei 1887 begon met dat ene winkeltje van 12 m2 in Oostzaan. 'Bij alles wat binnenkomt, overwegen we wat wel en wat niet bewaard wordt', vertelt Hans. 'Het moet een aanvulling zijn op wat we hebben, op de geschiedenis van Albert Heijn. We krij gen veel van het bedrijf Albert Heijn: nieuwe boeken, nieuwe producten, acties met voetbalplaatjes, Wuppies... Daarnaast komt het voor dat medewerkers en klanten thuis nog iets iedenis De overnamebalans uil 1887 Van 'statenbi bel' tot Wuppie

Personeelsbladen | 2010 | | pagina 10