in Afrika Jt'V dubbelleven Anneke Al 50 jaar voert Vastenaktie-campagne voor kleinschalige, duurzame ontwikkelings initiatieven. AH'er Anneke Donkers, die zich al jaren als vrijwilliger voor de organisatie inzet, vertrok in november 2009 naar Afrika om met eigen ogen te zien hoe de hulp daar wordt ingezet. Aha 16 Ging je alleen op pad? 'Nee. Met een groep van 17 mensen vertrok ken we naar Afrika: vrijwilligers, nonnen, een journalist, fotograaf en filmploeg. Overal waar we kwamen stonden we in het mid delpunt van de belangstelling. In dorpen, bij de kerkdienst en bij de lemen hutjes werden we met uitbundige zang en dans ontvangen. Er werd goed voor ons gezorgd. Zo stond ons eten klaar in nette klaslokalen.' Wat een bijzondere reis! 'Absoluut! In het kader van het 50-jarig jubileum wilde de organisatie iets extra's doen voor vrijwilligers. Mijn wens was om te zien hoe ontwikkelingshulp ter plaatse, in dit geval Malawi, wordt ingezet. En op welke manier mij dit zou inspireren als ik het van dichtbij zou ervaren.' ter dat we hetzelfde doen: veel tijd besteden aan vrijwilligerswerk om iets te kunnen be tekenen voor anderen. Steeds meer mensen voegden zich bij ons onder de mangoboom. Om te luisteren, om mee te praten. Een mooi moment.' Hoe ging het terug in Nederland? 'Ik moest vooral omschakelen toen ik weer boodschappen deed. In Malawi heb ik één su permarkt gezien, andere producten vind je bij de stalletjes langs de weg. Bij Albert Heijn is het aanbod zo overweldigend dat ik niet meer wist wat ik moest kopen.' Doel bereikt? Was dat niet moeilijk? Zij arm en jullie lekker eten?| Waar praatten jullie over? Wat: Pensioenfondsmedewerker, Hoofdkantoor Zaandam Waar: www.vastenaktie.nl 'Ik wil de verhalen delen van de mensen die ik daar ontmoet heb. In Malawi heb ik souvenirs gekocht, verschillende sieraden. Als ik presentaties geef neem ik een grabbelton mee. Dit levert geld op, maar belangrijker nog: bewustzijn. De souvenirs dragen een verhaal bij zich dat op deze manier doorverteld wordt.' 'Het eten werd meegenomen door onze organisatie. Ook voor de bewoners was dit een feestmaal. Het volksvoedsel van Malawi is nsima (maïspap). Nu aten ze ook geiten vlees en rijst! Die blijheid was mooi om te zien en tegelijkertijd confronterend. Ik zie nu waarom het voor hen zo moeilijk is om aan langetermijnplannen te werken. Ze zijn dagelijks bezig met overleven!' 'Met een van de Malawische vrijwilligers van een weesopvangproject heb ik een tijdlang onder een mangoboom gekletst. Veel inwo ners spreken goed Engels omdat het een oude Engelse kolonie is. Al snel kwamen we erach-

Personeelsbladen | 2010 | | pagina 16