ahold over de grens hypernova 'De concurrentie is gewaarschuwd. We laten letterlijk en figuurlijk onze spierballen zien!' Aha 6 Dat is opmerkelijk want Ahold heeft een aantal jaar geleden namelijk duidelijk laten weten dat zij alleen genoegen neemt met een eerste of tweede positie in de markt. En dat het niet alleen bij woorden bleef, bleek wel uit het feit dat Ahold veel bedrijfsonderdelen heeft verkocht zoals bijvoorbeeld de winkels in Polen. Martijn: 'Omdat Ahold in Slowakije geen toppositie had, zouden Hypernova en Albert eigenlijk ook verkocht worden. In 2007 stonden die winkelketens in de etalage, en ik was in Slowakije om het verkoopproces te begeleiden. Een tijdelijke klus die ongeveer een half jaar tot een jaar zou moeten duren.' Vlieeend naar het werk Het lukte maar niet om de boel voor een goede prijs te verkopen. Daarom, en door de destijds verbeterende resultaten, besloot Ahold om Slowakije nog een nieuwe kans te geven. Aangezien de winkelketens Hypernova en Albert ook in Tsjechie bestaan en Ahold daar wel een grote speler is, zou Ahold Slowakije qua strategie min of meer met het buurland kunnen meeliften. Dankzij zijn eerdere uitzendingen voor Ahold naar Indonesie, Zwitserland en Polen, en zijn ervaringen in Slowakije, leek Martijn de aangewezen persoon voor de tijdelijke rol van financieel directeur. Heel logisch was die carrieremove overigens niet. Martijn woont namelijk samen met zijn Russische vrouw in het mondaine Zwitserse Geneve. Voor hem is het dus nog een hele toer om werk en prive te combineren. Maandagochtend vliegt hij naar Bratislava, waar hij in het oude centrum een appartement heeft, en elke donderdagavond vliegt hij weer terug naar Zwitserland, om vrijdag op het Ahold-kantoor in Geneve te werken. Mooie vrouwen Martijn staat dus een beetje met elk been in een ander land. Dat maakt het volgens hem ook lastig om echte vriendschappen aan te knopen. 'Centraal- en Oost-Europeanen, dus ook Slowaken, laten je sowieso niet zo snel toe tot hun vriendenclub. En dat geldt helemaal als ze weten dat je in het buitenland woont en maar tijdelijk in him land bent. Maar eenmaal geaccepteerd, ben je wel meteen een vriend voor het leven. Dan komen ze je midden in de nacht ophalen van het vliegveld, en doen ze werkelijk alles voor je. Weer anders dus dan in Nederland.' Bratislava is een echte studenten- en toeristenstad, en in het centrum zijn veel terrasjes en barretjes. Tijdens zijn doordeweekse verblijf hoeft Martijn zich dus zeker niet te vervelen. 'De mensen lachen over het algemeen niet zo snel, maar al met al is het een leuke stad om te vertoeven. Soms komen vrienden uit Nederland een paar daagjes over. Zij hebben het dan vooral over het grote aantal mooie vrouwen, wat natuurlijk een leuke bijkomstigheid is.' Slowaakse Chippendales Tja, en daar zit je dan als CFO van een multinational die in Slowakije duidelijk de underdogpositie bekleedt en bovendien flinke klappen krijgt door de economische crisis. Lijdzaam toekijken hoe de omzet verder blijft dalen, is natuurlijk uitgesloten. In de kantoortjes boven die Hypernova in Bratislava wordt er dus van alles bedacht om de marktpositie te versterken. En dat is volgens Martijn absoluut te merken aan de toon van de reclamecampagnes. We zijn veel agressiever geworden. Tesco heeft onlangs zelfs een rechtszaak tegen ons aangespannen omdat wij volgens hen onjuiste prijsvergelijkingen hanteren in onze advertenties.' Het wordt nog een harde dobber voor Tesco want de prijzen van Hypernova en Albert zijn inmiddels toch echt een stuk lager dan vorig jaar. Klanten worden massaal op de hoogte gesteld via huis-aan- huisfolders, billboards, krantenadvertenties en commercials op radio en tv. Daamaast zijn er regelmatig prijscampagnes en worden ook ludieke acties niet geschuwd. 'Laatst hadden we Slowaakse Chippendales ingeschakeld: bodybuilders die boven alleen een stropdas droegen. Bij de kassa's pakten zij de boodschappen in. De klanten vonden het geweldig en de media hebben er veel, gratis, aandacht aan besteed.' De concurrentie is dus gewaarschuwd. Ahold Slowakije laat letterlijk en figuurlijk zijn spierballen zien! AHOLD SLOWAKIJE OPRICHT1NGSJAAR: 2001 Aantal winkels: 26 FORMULES: Hypernova (22 winkels), een grote hypermarkt met zowel food als non-food, en Albert (4 winkels), een supermarkt voor de dagelijkse boodschappen. AANTAL MEDEWERKERS: Ongeveer 1600, waarvan 100 op het hoofdkantoor in Bratislava.

Personeelsbladen | 2009 | | pagina 6