ahold over de grens 5 Wereldwijd zijn er Nederlanders aan het werk voor Ahold. Maar hoe is het om voor langere tijd in het buitenland te zijn? En wat zijn de Internationale ontwikkelingen op retailgebied? Aha vraagt het aan collega's die momenteel als expat hun horizon verbreden. anas Boodschappen bii de buren Geen koppositie ITS*5' i "3 nrrni-*-* I 3 *3 r,,J1 3.0 111! We be\inden ons in Bratislava, de hoofdst ad van Slowakije. Het oude, sfeervolle centrum dort op geen enkele manier denken aan het communistische verb den. Dat is anders in de buitenwijken, die volstaan met betonnen flatgebouwen. Maar vergis je niet: een simpel appartementje in zo'n degelijk en oerlelijk pand kost vandaag de dag al 150.000 euro. Onbetaalbaar dus voor de gewone man, want het minimumloon ligt nog onder de 500 euro per maand. Hoewel de kloof tussen arm en rijk in Slowakije steeds groter wordt, 'verwestelijkt' het land zichtbaar. En dat proces wordt nog eens versterkt door de recente invoering van de euro. Maar de wereldwijde economische crisis zet een flinke rem op de vooruitgang. De eeonomie hapert en de werkloosheid is in een jaar tijd enorm opgelopen: van 7 tot 12 procent. En dat percentage loopt nog steeds verder op. Het hoofdkantoor van Ahold bevindt zich aan de rand van de stad, heel toepasselijk, boven een Hypernova. Martijn: We zitten op de eerste verdieping en als je over de gang loopt en door de ramen kijkt, zie je de winkelvloer. We kunnen dus zien hoe druk het is en hoe klanten reageren op bepaalde acties. Een ideale situatie om hoofdkantoormedewerkers en winkelmedewerkers samen te brengen.' Voorheen was Ahold Slowakije wat ingetogen in de marketing. Ook het prijsbeleid zorgde voor weinig verrassingen. Hypernova en Albert stonden bekend als degelijke, maar ook vrij dure winkels. Dat beeld moest dus nodig worden aangepast. Vooral omdat de recessie het afgelopen halfjaar de omzet flink onder druk heeft gezet. Martijn meldt dat de omzet dit jaar met 5 procent is gedaald terwijl er vorig jaar nog een stijging van 3 procent werd genoteerd. Volgens hem komt die sterke daling ook deels door de invoering van de euro, afgelopen januari. 'Door de euro zijn we opeens veel duurder geworden dan buurlanden als Polen en Hongarije. We hebben weliswaar onze prijzen verlaagd, maar dat heeft weinig effect als de valuta's van omringende landen flink schommelen. Je ziet dan ook dat veel Slowaken hun boodschappen net over de grens doen.' Met slechts 26 winkels is Ahold maar een kleine speler in Slowakije. Qua marktaandeel staat de multinational dan ook op de zesde plek. COOP-Jednota (volgens Martijn een verzameling van 'mama-en-papawinkeltjes') bevindt zich op de koppositie, gevolgd door Tbsco, Kaufland, Lidl, Billa en tot slot dus Hypernova en Albert, de winkels van Ahold. MARTIJN SCHAAFSMA (41) is sinds juni 2007 financieel directeur (CFO) bij Ahold Slovakia. Daarvoor was hij o.a financieel logistiek directeur bij Ahold Geneve en financieel directeur bij Ahold Polen en Ahold Indonesia Ook was hij financieel manager bij Ahold Primarkt in Nederland. In 1997 startte hij zijn loopbaan als controller bij DC Overijssel.

Personeelsbladen | 2009 | | pagina 5