Lichtpuntjes De ouderwetse gloeilamp is binnenkort Uit energie- en daarmee milieubesparend oogpunt mag er door regelgeving uit Brussel over drie jaar geen enkele gloeilamp meer geproduceerd worden: iedereen moet dan duurzame verlichtin 13 Aha WATT? Albert Heijn stimuleert het gebruik van duurzame verlichting, vertelt Annet Langeslag, category manager Non Food. 'Begin oKteter hebben alle matte en softone lampen plaatsgemaakt voor spaar-, halogeen- en ledlampen. AH loopt hiermee vooruit op de wettelijke verplichting. Wij hebben een compleet assortment duurzame lampen en verwachten dat wij de enige supermarkt zijn met een dergelijk uitgebreid assortment duurzame lampen, waarvan een groot deel onder het eigen merk. De restanten gloeilampen worden in kleinere winkels nog op verkooptafels en in grotere winkels vanuit het schap verkocht.' verspilling van energie. Gemiddeld 15% van de elektriciteit in een huishouden gaat op aan licht en de helft van de lampen in huis is nog steeds een gloeilamp. 'Doordat de gloeilamp in alle huishoudens brandt, wordt iedereen nu aangesproken om een duurzame weg in te slaan.' Hamstergedrag Hebben onze klanten 'het licht' al gezien? Of blijft men vooralsnog verknocht aan het oude vertrouwde 'peertje'? 'Halverwege September liep de voorraad matte en softone gloeilampen in de winkels en distributiecentra terug en naar verwachting zullen grote aanbieders half november hun laatste restanten verkopen. De gloeilamp is nog steeds wel populair. We zien dat er enigszins gehamsterd wordt, maar klanten die met winkelwagens vol gloeilampen de winkel uitgingen hebben we niet gezien!' www.ah.nl/duurzaamlicht Svmbool voor verspilling Langeslag noemt de snelheid waarmee de wetgeving is ingegaan vrij uniek. "De Europese Commissie heeft in maart 2009 het besluit genomen en vanaf September 2009 mogen er geen matte of softone gloeilampen meer worden geproduceerd. Vaak gaat hier jarenlang overleg en lobbywerk aan vooraf.' De gloeilamp is het symbool geworden voor DE GESCHIEDENIS VAN DE GLOEILAMP 1854: de Dultser Heinrich Gobel maakt de eerste echte gloeilamp 1883: De Rus Achilles de Khotinsky begint in Rotterdam de eerste Nederlandse gloeilampenfabriek 1891: Gerard Philips richt in Eindhoven een gloeilampenfabriek op die uitgroeit tot Koninklijke Philips Electronics 2009: Nederland telt 230 miljoen gloeilampen 01-09-2009: de verkoop van alle matte en softone gloeilampen wordt verboden 01-09-2009: de productie van heldere gloeilampen 100 watt wordt verboden 01-09-2010: de productie van heldere gloeilampen 75 watt wordt verboden 01-09- 2011: de productie van heldere gloeilampen 60 watt wordt verboden 01-09-2012: de productie van alle gloeilampen wordt verboden

Personeelsbladen | 2009 | | pagina 13