OR en diversiteit Diversiteitsmanagement Tineke de Roo 'Elke maan omen we bii elkaar met e wer 11 Aha je een aantrekkelijke werkgever voor nieuwe medewerkers. Daarmee kun je makkelijker blijven groeien, ook wanneer de arbeidsmarkt sterk verandert.' Hoe bouw je een divers team? 'Dat gaat niet van de ene op de andere dag. Het lijkt heel makkelijk om gewoon af te spreken dat er een divers team moet komen. Maar waar kijk je dan naar? Mensen verschillen op zoveel aspecten. Je bent bijvoorbeeld vrouw, ouder, hoogopgeleid en opgegroeid in een gezin met niet-Nederlandse achtergrond. Dat zijn zoveel verschillen, verenigd in een persoon. Van belang is dat de manager kijkt naar die kwaiiteiten die het bedrijf of jouw team nodig heeft en wie die kwaiiteiten in huis heeft. Los van het feit of je nu man of vrouw, jong of oud bent. Tbch zien we dat beeldvorming, verwachting er vaak toe leidt dat we niet verder kijken.' Kun je voorbeelden noemen van die beeldvorming? 'In onze distributiecentra werken voornamelijk mannen. Vaak wordt gezegd dat het werk voor vrouwen te zwaar is. Maar in de groep uitzendkrachten werken wel vrouwen - dus er is kennelijk toch iets anders dat meespeelt. Dat zie je ook in de winkels, waar bijvoorbeeld de kassafunctie veelal door vrouwen wordt ingevuld. In dat stille onderscheid liggen nog zoveel kansen. En dat onderscheid maken we niet alleen op man/vrouw, maar op allerlei kenmerken. Het is aan het management om de mogelijkheden te creeren om mensen dat te laten doen waar ze goed in zijn.' Gaat het om talentontwikkeling? 'Dat is een onderdeel ervan. Vergelijk het met het coachen van een voetbalelftaL Op plekken waar we zien dat het beter kan, gaan we verder met de ontwikkeling van medewerkers en doorstroom van talent. We willen niet alleen maar nieuwe spelers kopen maar we stimuleren juist talent dat we al in huis hebben. Het potentieel, dat er volop is bij Albert Heijn, een stap verder brengen en het management bewust maken van de vele gezichten van talent.' Heet het daarom diversiteitsmanagement? 'Het management bepaalt uiteindelijk de samenstelling van een team, en kan daar dus ook kansen bij benutten. Neem de benoeming van teamleiders in de winkel in 2008. Daar is gekeken naar gevarieerde samenstelling van de teams om op die manier de beste kwaiiteiten bij elkaar te kunnen brengen. Niet voor niets besteden we hier in onze opleidingsmodules voor het management aandacht aan en hebben we een aparte module over diversiteit ontwikkeld.' Wat zijn de voordelen? In onze teams willen we dat er zo goed mogelijk samengewerkt wordt. Daar heb je verschillende soorten spelers voor nodig. Een spits om te scoren, een aanvoerder om het team goed te laten samenwerken, een verdediging die het doel bewaakt... Iedereen heeft specifieke kwaiiteiten. Ben je bewust bezig dan zeg je: mijn team heeft al drie aanvallers die weten van aanpakken en ik heb juist iemand nodig die het overzicht houdt, de lijnen uitzet en de rust bewaart. Ik kies iemand met andere capaciteiten. Door er in een team op te letten dat de mensen elkaar aanvullen, elkaar durven aanspreken - maak je gebruik van de verschillen. Daarvoor moet je wel goed weten wat iemand kan en wil. Je kunt het niet voor een ander invullen.' Management dat gericht is op het berei- ken van optimale en duurzame inzetbaar- heid van medewerkers, rekening houdend met hun verschillen en overeenkomsten. In 2007 werd Albert Heijn uitgeroepen tot Meest ideale multiculturele werk gever uit een flinke lijst van toonaan- gevende Nederlandse bedrijven. In 2008 stond Albert Heijn wederom op de eerste piaats, gevolgd door McDonalds, de gemeentelijke overheid, ABN AMRO en de Nederlandse Spoorwegen. 'De OR houdt de ontwikkelingen random het verkrijgen van een divers samengesteld personeelsbestand goed in de gaten; vertelt Tineke de Roo. 'Er wordt binnen de organisatie natuurlijk sterk gestuurd op resultaat en diversiteit kan helpen om dit resultaat te bereiken. Daarom vinden wij het als OR een belangrijk onderwerp en willen wij graag betrokken zijn bij alle activiteiten. Elke maand komen we bij elkaar met de werkgroep Diversiteit In die werkgroep kijken we naar wat de organisatie doet met ontwikkeling en opleiding van medewerkers. Maar diversiteit geldt ook voor de medewerkers, namelijk hoe zorg je er zelf voor dat je gemotiveerd en productief blijft? Wat doe jij om een aantrekkelijke medewerker te blijven?

Personeelsbladen | 2009 | | pagina 11