diversiteit De kracht van het In perspectief: Diversiteit Albert Heijn Elke dag hebben wij te maken met diversiteit. Ook al ben je er niet actief mee bezig. Kijk maar eens om je heen en zie mannen, vrouwen, hoog- en laagopgeleiden, jongeren, ouderen, verschil- lende culturen, mensen met een lichamelijke- of geestelijke beperking... Samen werken we voor het beste resultaat. In de serie Diversiteit Albert Heijn kijken we naar de vele verschillen en kansen om te groeien. Aha 10 Albert Heijn wil eei gever zijn voor heel workers. Eln slaagt Heijn is ruim 50 pr< vrouw en tellen we Diversiteit betekent letterlijk: verscheidenheid, variatie. Wat betekent het voor Albert Heijn? een aantrekkelijke werk- veel verschillende mede- daar in. Bij Albert van de collega's medewerkers van meer dan 100 verschillende culturen. Alle leeftijdsfasen zijn vertegenwoordigd. Zoom je in op de werkmaatschappijen afconderlijk, dan blijken de verschillen soms nog groot. Puncties in de top van ons bedrijf worden met name door mannen bezet. Er zijn veel winkelmedewerkers met verschillende culturele achtergronden, maar onder leidinggevenden in de winkel is dat veel minder. Twee conclusies die volgen op een onder- zoek naar leeftijd, geslacht en culturele achtergrond bij Albert Heijn. Een onder- zoek (2007) dat ertoe heeft geleid dat er nu een diversiteitprogramma draait, met drie speciale aandachtsgebieden: De doorstroom van medewerkers met verschillende culturele achtergronden in leidinggevende functies De doorstroom van vrouwen in hoge functies op het hoofdkantoor Aandacht voor leeftijd in personeelsmanagement, diverse leeftijden in teams Aan het woord is Herma Nauta, coordinator Diversiteit van de afdeling Arbeidszaken/Labour Affairs: 'Diversiteit geeft mogelijkheden om op een situatie te reageren en tot betere resultaten te komen. Iedere medewerker heeft zijn of haar eigen kwaliteiten, als die verschillende kwaliteiten ruimte krijgen om zich te ontwikkelen, kun je innovatiever, creatiever worden. Dat is wat Albert Heijn wil, zeker in een consumentenmarkt die constant in beweging is. Als je divers bent blijf

Personeelsbladen | 2009 | | pagina 10