PARTTIMERS PRATEN MET DIRECTIELEDEN Klanten zijn juist strenger GFK Onze ondernemingsraad (OR) organiseert klankborddagen waar mede- werkers in discussie kunnen gaan met de directie. Op 18 juni jl. was er een dag voor kort-parttimers. Directeur Winkelorganisatie Cees van Vliet: 'Kort-parttimers zijn van cruciaal belang voor AH.' 5 Aha Een mime winkel met een groot assortment is een gemakkelijke winnaar? 'Nee, gemakkelijk is dat zeker niet', zegt ASM Dexter Kluin (23) van AH XL 1037 Rijswijk 'Klanten zijn bij ons, en ik denk bij alle XL-winkels, zetfs strenger. Ze verwachten dat wij alles hebben. Ons assortment is wel groot, maar we kunnen natuurlijk niet alle producten van de wereld hebben. Daarom was ik ook hartstkke blij met de nummer 1-positte in het Zomerrapport Om een goede relate met de Idant op te bouwen, moet je weten wat ze willen. Ook negateve reaches kun je omzetten naar een verbetering. Het doel voor volgend jaarWeer zo'n goede winkel neerzetten dat de klant nergens anders meer boodschappen wil doen. En natuurlijk die eerste plaats vasthouden!' Meten is weten Meten hoe klanten ons beoordelen, vinden we erg belangrijk! Naast het GfK-onderzoek, heeft Albert Heijn zelf ook instrumenten om de visie van klanten te meten. De winkelwedstrijd 'Klanten Kiezen TopShop' is er een van. Klanten beoordelen in deze winkel wedstrijd hun eigen Albert Heijn op 12 punten. Een ander instrument binnen consumentenonderzoek is onze Marketing Monitor. Door middel van online interviews met 300 mensen per week krijgen we informatie over uiteenlopende zaken. Zo komen we meer te weten over winkelgedrag, imago, en de verschuivingen van supermarkten daarin. Band met de klant We zijn dus continu bezig om de effecten van onze strategie te evalueren. Dat is leuk, maar waar is dat allemaal goed voor? Het doel is een wederzijds waardevolle relatie met de klant op te bouwen en die natuurlijk in stand te houden. Als Albert Heijn willen we dat klanten met plezier in onze winkels komen, en klanten willen dat Albert Heijn haar best daarvoor bbjft doen. En dat doen wij graag! GfK onderzoekt twee keer per jaar het imago van supermarkten en brengt een oordeel urt in het Zomer- en het Kerstrapport. Hiervoor beoordeelt een consumentenpanel, met zo'n zesduizend consumenten, hun supermarktfoezoek. Deze bevindingen worden samengevat in het GfK-rapport. Het gemiddelde rapportcijfer voor alle supermarkten dat deze zomer uit het GIK-rapport naar voren kwam is een 7,4. De OR van Albert Heijn heeft de klankborddagen in het leven geroepen om een actueel beeld te krijgen van wat er leeft onder medewerkers. Dondendag 18 juni kwamen parttimers tot 22 jaar in DC Tilburg samen met andere collega's en discussieerden over hun rol in de winkel. Cees van Vliet directeur Winkelorganisatie en Gerrit Oostendorp. hoofd P&O Winkelorganisatie, gingen twee uur lang de dialoog met medewerkers aan. De dag werd goed benut er werden veel directe vragen gesteld. Vragen aan de directie Een van de vragen aan de directieleden was: Waarom komen we altijd uren te kort in de winkel? Antwoord: Voor de urentoekenning wordt vooraf onderzocht hoeveel uren aan een taak toegekend worden. Belangrijk is om na te gaan of werkzaamheden op de juiste manier worden uitgevoerd. In veel winkels wordt bijvoorbeeld gespiegeld, maar hier zijn geen uren voor genormeerd omdat medewerkers spiegelend moeten vullen.' Watnu? Wat gebeurt er nu met de onderwerpen die besproken zijn op de Klankborddag? Voorzitter Henk Parren: 'Deze inbreng is belangrijk en helpt ons te laten zien wat er onder de aandacht gebracht moet worden. De vijf belangrijkste punten worden op de agenda gezet Dit zorgt ervoor dat onderwerpen continu bespreekbaar blijven. De aanwezige medewerkers wordt ook in een later stadium gevraagd naar de stand van zaken in hun winkel. Zo wil de OR de lijnen kort houden.' Wil jij ook meepraten? In oktober 2009 zijn de Klankborddagen voorteamleiders (7/10), (A)SM's (8/10), kwaliteitsmedewerkers en medewerkers Verkoopklaar (15/10), overige medewerkers en medewerkers Verkoopafhandeling (27/10). Meld je aan via ondememingsraad-ah@ah.nl.

Personeelsbladen | 2009 | | pagina 5