elke dag de beste 1 'Zelfs in Hanoi kan het sneeuwen, maar zoveel kou en regen was ik niet gewend.' Klanten en collega's vinden je geweldig. Je geeft elke dag het beste. Speelt je opvoeding hierin een rol? Hoe geef je jeugdherinneringen een plek in je dagelijkse leven? 9 Aha 'Mijn ouders werkten hun hele leven op een kantoor. Van jongs af aan moest ik ook mijn steentje bijdragen. Je moet werken om te kunnen leven. Het hoort bij onze opvoeding en cultuur.' Is dat je drijfveer in moeilijke tijden? 'Zorgen voor eten en drinken voor mijn kinderen is het enige en belangrijkste. Om andere zaken maak ik me minder zorgen, ik heb geleerd dat aileen de basis telt.' 'Onder werktijd denk ik er niet aan, maar oorlogsbeelden of films wil en kan ik niet zien. Ik onderhoud veel contact met mijn familie, via post of telefoon. Dan praten we over alledaagse dingen. Ik probeer niet teveel terug of vooruit te denken. Elke dag is een nieuwe.' Het oosten en het westen zijn twee verschillende werelden. Merk je dat in je werk? B 'Er is vooral een flink verschil in mentaliteit en werkinzet tussen verschillende landen. Dan heb ik het over Vietnam, met de discipline die daar vanuit het systeem komt. Maar ook dichterbij, in Duitsland, zie je flinke verschillen met Nederland. De werkmentaliteit en discipline zijn daar veel strikter.' Trinh Thi (46), kwaliteitsmedewerker, AH 1342 Rotterdam. Na de oorlog vertrok Trinh naar het buitenland. Op zoek naar betere kansen voor haar en haar familie. 'Ik behaalde een technisch diploma voor het monteren van Pentacon- fotocamera's in een Duitse fabriek. Toen in Nederland mijn aanvraag voor een verbhjfsvergunning werd afgewezen zocht ik steun bij een kerk en mocht ik met mijn twee kinderen in het huis van de kerk slapen. Om in ons onderhoud te kunnen voorzien verkocht ik daklozenkranten. Tien jaar lang.' Daklozenkranten verkopen voor de deur bij Albert Heijn. Hoe was dat? 'De medewerkers en klanten waren vriendelijk. Op een gegeven moment mocht ik binnen bij de entree de krant verkopen. Gelukkig, want daarvoor moest ik in weer en wind naar buiten. Ik ben nog eens ge'interviewd door RTV Rijnmond die zich afvroegen hoe ik het volhield onder die omstandigheden. Zelfs in Hanoi kan het sneeuwen, maar zoveel kou en regen was ik niet gewend.' Toen kreeg je een verblijfsvergunnin; en bood Albert Heijn je een baan als kwaliteitsmedewerker aan 'Ja Ik kon direct voor 25 uur per week aan de slag als kwaliteitsmedewerker. Een uitkomst, want ik moest ook in het schoolgeld van mijn twee zoons voorzien. Met straatkrantenverkoop en los schoonmaakwerk red je dat niet. Nu heb ik zelfs nog tijd om vrijwilligerswerk te doen.' 'Ik kom uit Noord-Vietnam, Hanoi. Communistisch, en economisch kans- arm. Ik heb de Vietnamoorlog mee- gemaakt. Van mijn tweede tot mijn twaalfde jaar moest ik schuilen en wegrennen bij aanvallen en bombar- dementen. Het geluid van vliegtuig- aanvallen en granaatinslagen vergeet je nooit meer. Het zijn diepe krassen in je ziel. Ik was een kind maar groeide op in oorlog en geweld.'

Personeelsbladen | 2009 | | pagina 9