Per jaar verkopen we 3.250.000 doosjes vissticks van 300 gram Vissticks zijn 9 centimeter lang Achter elkaar gelegd kun je hiermee de afstand van Nederland naar de poolcirkel beleggen Leg alle vissticks per nr naast elkaar en je hebt een oppervlakte van 75.000 m2 Dat is net zoveel als de totale oppervlakte van 63 gemiddelde M AH-winkels bij elkaar De Spanjaarden eten zo'n veertig kilo vis per persoon per jaar, de gemiddelde Nederlander slechts negen. 'Maar de consumptie van vissticks in ons land kent z'n weerga niet', weet Maarten Coumans, junior categorymanager Diepvries. 'Zelfs ver-geleken met landen als Engeland, waar de visstick vandaan komt, of visregio Scandinavie, is het aantal vissticks dat hier over de toonbank gaat enorm.' Alleen al bij Albert Heijn worden jaarlijks meer dan 3 miljoen doosjes vissticks verkocht, waarvan twee derde van AH-huismerk en Euroshopper Een razend populair product dus. Hoe komt dat? 'Het klinkt natuurlijk gek', zegt Coumans, 'maar eigenlijk smaakt een visstick totaal niet naar vis. Wei naar dat lekkere gefrituurde korstje. En daaraan dankt hij in Nederland meteen z'n populariteit, in combinatie met de uitstraling die erg aan frietjes doet denken.' Niet voor niets is het bij uitstek een product dat erg in de smaak valt bij gezinnen. Kinderen zijn gek op vissticks, en hun moeders geeft het een goed gevoel omdat ze hun iets verantwoords geven. Maar ook studenten houden van de smaak en het gemak van de visstick terwijl veel oudere mensen dol zijn op een 'broodje visstick'. Kortom: een toppertje, voor jong en oud. En dat a I meer dan vijftig jaar Overgewaaid Van oorsprong komt de visstick uit Engeland, waar in de jaren vijftig van de vorige eeuw de fish chips' (gepaneerde vis met frieten) al volksvoedsel nummer een was. De visstick was een logische variatie op dit menu, vanwege de smaak en de vorm. Ook in Scandinavie werd geexperimenteerd met dit nieuwe product. Enkele jaren later waaide de visstick over naar Nederland en meteen was hij een doorslaand succes. 'En nu, vijftig jaar later; nog steeds', zegt Coumans. 'Zo staat de visstick al jaren in de top vijf van meest verkochte diepvriesproducten.' Alaska pollock In de loop van de tijd is er echter wel iets veranderd aan het product. Niet zozeer de uitstraling, maar wel de inhoud. Vroeger bestond de visstick alleen uit kabeljauw. Maar door de teruglopende vangst in de Noordzee is deze vissoort schaarser geworden en daardoor een stuk duurder dan andere witvissoorten. 'Met de globalisering van voedsel kijkt Albert Heijn ver over de grenzen naar 7 (waarvan meer dan de helft Eigen Merk)

Personeelsbladen | 2009 | | pagina 7