Albert Voogd INTERVIEW MET Directeur Commercie Afgelopen zomer maakte Albert Voogd de overstap van directeur Winkelorganisatie naar directeur Commercie. Inmiddels is het een half jaar later en lijkt hij zich als een vis in het water te voelen. Ontspannen zit hij achter zijn bureau en onthult een aantal van de plannen van Commercie voor de komende jaren: 'We willen de relatie met onze klanten verder verdiepen, onze formules en Eigen Merk-assortiment verder ontwikkelen en blijvend focussen op prijs.' Waarom de overstap naar Commercie? 'Veel mensen vragen zich vast af: wat bezielt hem om de overstap van Winkelorganisatie naar Commercie te maken? Ik heb een fantastische tijd binnen de Winkelorganisatie gehad en eigenlijk dacht ik altijd dat ik daar de leukste baan binnen Albert Heijn had. De afgelopen vijf jaar heb ik heel veel geleerd over wat er in de winkels omgaat en daar belangrijk is. Die kennis wil ik nu binnen Commercie gebruiken en beschikbaar stellen. In de winkel zie je van alles wat je doet direct het effect en staat het contact met de klant centraal. Het begrip "Passievol bezig zijn met de klant" wil ik ook binnen Commercie introduceren naast het passievol bezig zijn met ons merk. Tot slot gaan we werken aan een duurzame relatie met de klant.' Vertel? 'Centraal staat natuurlijk onze missie: "het alledaagse betaalbaar en het bijzondere bereikbaar". Daarmee heb je al veel gezegd over de activiteiten die ik binnen Commercie echt belangrijk vind: een scherpe prijs voor onze alledaagse artikelen, veel keuze voor de klant, bijzondere innovaties aan- bieden en blijven innoveren, ook op het gebied van service. De klant echt kennen is daarbij van belang om het aanbod aan assortiment in onze winkels en webshop goed aan te laten sluiten bij de steeds veranderende behoeften van onze klanten. Onderzoek naar klantengedrag doen we volop, maar kennen we de klant ook echt? Het echt begrijpen van de klant doe je door direct met hem of haar te communiceren. Dit gebeurt bijvoorbeeld via een community die we hebben opgezet: het boodschappenforum. Hieraan doen vijfhonderd steeds wis- selende klanten mee. Via dit forum stellen we vragen aan hen, maar zij ook aan ons en aan elkaar. We hebben bijvoorbeeld onderzocht hoe de ontbijttafel van deze klanten eruitziet door ze te vragen hiervan foto's op te sturen. De diversiteit was een verrassing! Sommigen aten bijvoorbeeld een stuk fruit, anderen een boterham met hagelslag en weer anderen sloegen het ontbijt over. De deelnemers vulden ook een enquete in met hun wensen. Deze varieerden van producten om snel te ontbijten tot onbewerkte vruchtensappen. We kunnen nu onze producten toespitsen op hun wensen. We willen echt een relatie met onze klanten aangaan, dit gaat een stap verder dan contact hebben. Met contact zeg je de klant gedag en loop je mee als ze een artikel zoekt. Als je een relatie aangaat ken je de klant echt: hoe groot haar gezin is en wat haar productwensen zijn. Het is een kracht om je klanten door en door te kennen.' Dus de klant centraal? 'Ja, we maken het winkelen bij Albert Heijn zo eenvoudig mogelijk voor onze klanten door goed in te spelen op hun wensen. Door de invoering van het Winkelbesturingsmodel zijn medewerkers in de juiste rol zoveel mogelijk op de winkelvloer aanwezig. Zij kunnen de klant advi- seren en de verkoop stimuleren. Door contact te hebben leer je de klanten in je winkel beter kennen. Het zou fantastisch zijn als je individuele klanten een persoonlijk advies zou kunnen geven. Dit is een beweging die we willen inzetten en vanuit Commercie zo breed mogelijk willen ondersteunen.' Wat staat er verder op het programma voor dit jaar? Een belangrijke pijler voor 2009 is de focus op prijs. We hebben ons qua prijspositie in het midden van de markt geplaatst. We willen goedkoper zijn dan onze directe concurrenten. Sinds begin dit jaar hebben we de laagste-actieprijs-garantie op A-merk aan- biedingen in de BONUS-folder ge'introduceerd. Ook geven we extra aandacht aan de Kleinste Prijsjes. Ook hier blijft de focus gericht op onze missie: "het alledaagse betaalbaar en het bijzon dere bereikbaar". Naast de aandacht voor prijs blijven we ook ons Eigen Merk-assortiment verder vernieuwen. Mijn afdeling volgt de trends, signaleert wat klanten graag willen en vertaalt dit naar nieuwe producten. Denk aan de recente vernieuwing van het chipsassortiment. En je ziet bijvoorbeeld ook steeds meer maaltijden met alleen maar natuurlijke ingredienten, zoals AH Ambachtelijke stamppotten. We gaan verder met formuleontwikkeling. We willen onze for mules nog meer toespitsen op de wensen van onze klanten. Er zal meer differentiatie komen. De kleine supermarkt (kleiner dan 600 m2) is er een voorbeeld van. En last but not least willen we onze winkels ook duurzamer maken door onder andere reductie van C02-uitstoot. Er is al een proef met zeven winkels met afgedekte koelmeubelen en de eerste resultaten zijn uitermate positief.' Wat zijn de plannen van Commercie met betrekking tot de strategic tot 2012? 'Voor de toekomst hebben we belangrijke groeimotoren benoemd. Dit zijn bijvoorbeeld de uitrol van De Nieuwe Albert Heijn-winkels, blijven vernieuwen binnen ons assortiment en e-commerce (de webwinkels van Albert Heijn, Etos en Gall Gall). Ook kijken we hoe we ons non-foodassor-

Personeelsbladen | 2009 | | pagina 5