INTERVIEW MET directeur Supply Chain Januari is het uitgeiezen moment om over toekomstplannen te praten en die zijn er bij de Supply Chain genoeg. 'We willen goede service leveren aan winkels, zo laag mogelijke kosten realiseren en een positieve bijdrage leveren aan het klimaat', aldus Directeur Supply Chain Tony Vendrig. En dit alles begint bij de klant, want 'die zit aan de knoppen van de regietafel'. Aha 10 De deurbel van het magazijn van de winkel bezorgt de buurtbe- woners nog de meeste geluidsoverlast', vertelt Tony wanneer er toevallig langs zijn werkkamer op het Hoofdkantoor een fluisterstille truck rijdt, herkenbaar aan de grote afdruk van een fluistergebaar. Hiermee haalt hij aan dat uit onderzoek is gebleken dat deze vrachtwagens zo muisstil zijn, dat ze geruisloos buiten win- kelopeningstijden kunnen laden en lossen. 'Ruim 70 procent van onze leveringen gebeurt nu met fluisterstille trucks, die doordat ze de files omzeilen 20 procent minder C02 uitstoten. Ons doel is om in 2010 alle vrachten hiermee te leveren.' En dat dit nog maar een van de vele plan- nen is die Albert Heijns Supply Chain voor de toekomst in petto heeft, blijkt wel als Tony enthousiast verder vertelt. Maar eerst even terug naar de tijd dat Tony net startte als directeur Supply Chain. Twee jaar geleden vertelde je in Aha dat je daadwerkelijk de regie wilde voeren over de goederenstroom van de leverancier tot en met het schap, hoe is dit tot nu toe verlopen? 'Ik roep altijd dat de klant bij Albert Heijn aan de knoppen zit en de regie voert. Zij is het startpunt van de Supply Chain en de keten eindigt bij de leverancier. Het is belangrijk om de laatste stap van Replenishment te zetten en de leveranciers ook vanuit het schap aan te sturen. Zo stemmen we ons aanbod steeds meer op de klantenvraag af. De helft van onze leveranciers is al aangesloten op Replenishment. We zijn nu bezig om ook de overige leveranciers letterlijk aan te sluiten op de kassa van Albert Heijn. Medio 2009 zijn we hier klaar mee.' Hoe staat het met de technologische ontwikkelingen?Tn DC Pijnacker wordt 30 procent van het houdbare volume al gemechani- seerd georderpickt met Triple O. Dankzij deze installatie komen de producten per order automatisch naar de DC-medewerkers toe. In DC Geldermalsen werken we al jaren met een carrousel: een gemechani- seerd proces waarin voor gemiddeld 20 winkels tegelijk wordt georder pickt. Kleine artikelen, zoals dipsaus en drogmetica, liggen in kratten opgeslagen en worden om de beurt naar een werkstation geschoven waar een medewerker het aantal colli pakt dat nodig is. Daarnaast zijn er een aantal andere systemen ge'implementeerd waaronder voice- picking in bijna alle DC's. Alleen DC Geldermalsen moet hier nog op overgaan, daar moest Cels, ons magazijn managementsysteem, eerst ingevoerd zijn. De markt voor automatisering ontwikkelt zich snel. We ontwikkelen een visie voor de toekomstige optimale inrichting van de Supply Chain (circa 2012 en verder) waarin we onder andere kijken hoe we binnen DC's meerdere oplossingen voor verschillend assorti- ment het beste en flexibel kunnen inzetten. Maar we kijken ook naar transport, de rol van leveranciers etc.' Wat zijn de belangrijkste aandachtspunten?'De Supply Chain heeft drie speerpunten: service leveren aan onze klanten, de laagste kosten realiseren voor de beste service en dit op duurzame wijze doen. Om service te leveren aan onze klanten is het belangrijk dat de Supply Chain aansluit op het Winkelbesturingsmodel. Winkels vullen bijvoor- beeld zoveel mogelijk buiten openingstijden, zodat de klant er geen last van heeft. Wij proberen de rijroute hierop af te stemmen en zo vroeger te leveren. Dit noemen we klantgericht vullen en afleveren. Een leuk recent voorbeeld van service is de inrichting van LVC Utrecht waar de volgorde van de artikelen een afspiegeling is van het schap in de winkel. Hierdoor kunnen we de containers zo indelen dat veel producten al bij elkaar staan en we het winkelvriendelijk kunnen afleveren. Het vraagt iets meer tijd van het DC maar voor de winkelmedewerkers kost het een stuk minder tijd om de containers te splitsen en de koelketen wordt nauwelijks onderbroken. Dit past weer in de groeistrategie van Albert Heijn waarin we de komende jaren een nauwere samenwerking willen bereiken tussen de DC's en winkels; optimalisatie van het hele proces.' En vertel eens over de beheersing van de kosten ?We werken samen met leveranciers om schakels uit de keten te halen en hem zo kort mogelijk te maken. Dit beperkt de kosten en zorgt er ook nog eens voor dat producten sneller in de winkel liggen. Op logistiek gebied gaan we ook meer als een bedrijf samenwerken met Etos en Gall Gall. Om verder kosten te beperken, is het belangrijk dat we onze vrachtwagens zo vol mogelijk laden en dat is ook weer beter voor het klimaat. Kosten en klimaat gaan op transportgebied prima samen. Daarom willen we onze vrachtwagens op een slimme manier inzetten: bij dertig AH to go-winkels worden vers en houdbaar al samen in een auto geleverd; dat gaan we bij meer kleinere winkels doen. Verder investeren onze vervoerders op ons verzoek, zowel in fluisterstille trailers als trucks met schone motoren. Vijftig procent van de trucks voldoet al aan de belang- rijke Euro-5-norm: schonere motoren met minder C02-uitstoot. Een percentage maakt al gebruik van de modernste dieselmotoren die scho- ner rijden dan aardgas. Ons doel is om in 2010 met alle auto's minimaal te voldoen aan de Euro-5-norm. We lopen hier als Albert Heijn voorop en dat willen we graag zo houden en zo een belangrijke bijdrage aan het klimaat leveren' En medewerkers? 'We willen "Elke dag de beste" zijn. Daarom hebben we de beste mede werkers nodig in de DC's. Wij willen dat zij zich volledig op hun kern- taken kunnen richten. Het kernproces is zorgen dat de vrachtwagen op

Personeelsbladen | 2009 | | pagina 10