Het verder uitbouwen van de succesvolle, intercontinentale inkoopstrategie is een van de belangrijkste groeidoeistellingen van de Albert Heijn Company (Albert Heijn, Etos en Gall Gall). Met volumebundeling is immers veel geld te besparen. De afdeling waarvoor Kiki Stiemer verantwoordelijk is vervult in dit inkoopproces een spilfunctie. Aha 6 De juiste balans vinden tussen prijs en kwaliteit De rol van de afdeling is breed. Er wordt ingekocht voor de Albert Heijn Company in Nederland maar ook voor de Aholdbedrijven en participanten in Europa. Inkoop betreft vooral de eigen merkproducten zoals groenteconserven, rijst en blikjes tomatenpuree maar daarnaast ook de complete winkelinventaris zoals boodschappenmand- jes, kassasystemen en bijvoorbeeld de inkoop van gas, licht en water. Kiki is als 'superinkoper' verantwoordelijk voor het inkoopproces van de Albert Heijn Company en ze legt dwars- verbanden met de andere Europese participaties of organisaties van Ahold (zoals o.a. ICA en Ahold Tsjechie). Kiki: 'We willen ook in de toekomst kunnen blijven rekenen op het vertrouwen en de loyaliteit van onze klanten. Door kostenefficiency kunnen we de prijs-kwaliteitverhouding van producten binnen al onze ketens verbeteren.' Leg eens uit hoe de afdeling Efficiency opereert? 'Toen ik anderhalf jaar geleden op deze afdeling begon, keken we vooral naar hoe we onze producten zo goedkoop mogelijk konden inkopen. Daarin hebben we ondertussen een duidelijke switch gemaakt. Vanzelfsprekend blijven scherpe prijzen belangrijk, maar we willen ook dat producten voldoen aan een goede en constante kwaliteit. Daarnaast vinden we het cruciaal dat pro ducten door leveranciers op tijd en in de gevraagde hoeveelhe- den worden afgeleverd. Bovendien stellen we bepaalde eisen op het gebied van duurzame inkoop zoals milieuvriendelijke ver- pakkingen. En in het kader van maatschappelijk verantwoord ondernemen willen we ook weten hoe leveranciers omgaan met de arbeidsvoorwaarden van hun medewerkers. Het zoeken van leveranciers beperkt zich niet alleen tot Europa. In mei opende onze Scandinavische partner ICA een nieuw inkoopkantoor in Hongkong. Zo zitten ze dichter bij de markt, kunnen ze zelf leveranciers zoeken en direct onderhandelen met fabrikanten want die beschikken lang niet altijd over een vertegenwoordiger in Europa. ICA zet ook haar eigen kwali- teitsmedewerkers in zodat zij de producten ter plekke kunnen checken. Wij kunnen via dit kantoor ook inkopen. We maken daarbij gebruik van de kennis en kunde van ICA en andersom.' Wat kopen jullie zoal in? 'Eigenlijk alles. Varierend van not for resale producten zoals de winkelwagentjes, computers, energievoorzieningen, koelvitrines, winkelinrichting tot onze huismerkproducten inclusief de Excellent- en Euro Shopper- lijn.' Voor wie wordt er ingekocht? 'We kopen in voor de Albert Heijn Company, maar ook voor ICA-organisaties in Noorwegen, Zweden en de Baltische staten en voor onze win- kels in Slowakije en Tsjechie.' Stel ik ben categorymanager en ik wil graag een bepaald koekje in het assortiment opnemen. Hoe gaat dat dan in z'n werk? 'De categorymanager komt naar ons toe met een onderbouwd verzoek voor een bepaald koekje. Met dat verzoek en de specificaties stappen wij naar een geschikte leverancier die kan voldoen aan de eisen die we aan dit product stellen. Tegenwoordig weten we van elk ingredient de actuele prijs. We weten ook precies wat het kost om een dergelijk koekje te produceren, wat de transport- en energiekosten zijn en de prij zen van verpakkingsmaterialen. Op die manier hebben we een sterkere onderhandelingspositie. Juist omdat we ervoor hebben gekozen te investeren in kennis om te begrijpen hoe een pro duct is opgebouwd, kunnen we inhoudelijke discussies voeren met leveranciers over de feitelijke kosten. We moeten iedere keer de juiste balans zien te vinden tussen prijs en kwaliteit. Daar gaat het spel over.' Betekent dit dat jouw afdeling het helemaal voor het zeggen heeft? 'Zeker niet. Het inkoopproces is geen eendimensionale aangelegenheid. Het is binnen het inkoopproces belangrijk dat je met elkaar samenwerkt. Met vertrouwen, zonder verborgen agenda's. We wisselen kennis en ervaring uit. We hebben elkaar nodig dus je moet kijken hoe je er samen het beste uit komt.' Heeft inkoop ook raakvlakken met productontwikkeling? 'Jawel, vorig jaar wilde Albert Heijn het Mexicaanse assortiment uitbreiden. Bij ICA was er al een lijn van Mexicaanse producten in huis. Kwalitatief goed en tegen een aantrekkelijke prijs. Als we zo'n lijn eerst zelf binnen Albert Heijn hadden moeten ontwik-

Personeelsbladen | 2008 | | pagina 6