I EUROPESE ERVARING How are you doing? Veerkracht en vakantiedagen Sander van der Laan, tot afgelopen zomer commercieel directeur bij Albert Heijn, is nu directievoorzitter van Giant-Carlisle in Boston. Hij kijkt kort terug op zijn eerste maanden in de Verenigde Staten. Wonen en wennen 1 1 Aha Crisis in Amerika. Dat had ook Andre Blesing (33) niet voorzien. Tot maart 2006 werkte hij drie jaar als expat bij ICA in Zweden. Een ervaring die hem uitstekend was bevallen, ook omdat hij daar zijn vrouw had ontmoet. Vooraf vroeg Andre zich af of zijn gezin zich prettig zou voelen in Amerika. Hij had zich bij een eerder bezoek aan Amerika zelf al eens geergerd aan al die Amerikanen die dezelfde geijkte vraag stelden: 'How are you doing?' Maar Boston lijkt volgens hem wat meer op Europa. Bovendien weet hij nu dat die veelgestelde vraag niet meer dan een begroeting is en het dus niet de bedoeling is dat je meteen je volledige levensverhaal met iemand deelt. Andre en zijn gezin zijn inmiddels helemaal gewend aan 'the American way of living'. Als manager Internal Audit licht hij bedrijfsonderdelen bij Ahold USA door, onder andere op financieel gebied. De veerkracht van Amerikanen noemt Casper bewon- derenswaardig. Hij moet zijn medewerkers zo nu en dan zelfs wat afremmen. Ze maken lange dagen en nemen vaak niet eens vakantiedagen op, en dat zijn er al zo weinig. Starters krijgen tien dagen, oplopend tot een maximum van vijftien. Casper en Andre hebben allebei nog Nederlandse arbeidsvoorwaarden. Ze kunnen een wekenlange vakantie boeken maar doen dat geen van beiden. Andre: 'Afgelopen zomer zijn we een weekje op vakantie geweest. Mijn collega's kunnen het zich niet voorstellen dat je drie weken vakantie gaat vieren. Ze denken dat je bij terugkomst dan helemaal vergeten bent wat voor werk je ook alweer doet.' 'Na vijf jaren bij Albert Heijn kreeg ik de kans om een uitdaging aan te gaan in een ander deel van de Ahold- wereld, de Verenigde Staten. Nieuwe collega's, een nieuw werkveld, maar dezelfde fantastische werkgever, Ahold. Giant is hierin een prachtig bedrijf met een sterke regionale posi- tie. Net als Albert Heijn een bedrijf met een rijke historie en een moti- verende bedrijfscultuur. Een bedrijf met een hart en ziel. Mijn Europese ervaring kan ik hier in verschillende opzichten gebruiken. Met name op het gebied van marketing en formuleont- wikkeling zijn ervolop kansen om het nog betertedoen. De huidige economische ontwikkeling maakt onze kianten meer kostenbe- wust. Ze gaan minder vaak uit eten en hebben de afgelopen tijd een fikse benzinerekening moeten betalen. Giant is als scherp geprijsde super- markt een prima alternatief. Het is nu zaak om vooruitte blijven kijken. En naastte anticiperen op de aan- komende economische dip, te blijven investeren in klant en organisatie. Met mijn gezin genieten we van een totaal nieuwe woon- en werkomgeving. Andere scholen, een andere taal, andere gebruiken. We wonen nu twee maanden in ons nieuwe huis in een echte Amerikaanse gezinswijk. De kinderen gaan iedere dag met een grote gele bus naar school en vinden dit prachtig. Ze zitten op een openbare school en leren de taal behoorlijk snel. Sinds drie weken zijn ze lid van een lokaal voetbalteam. We zijn ook al een paar keer naar een ijshockeywedstrijd geweest. Ik wens al mijn collega's in Nederland veel voorspoed en plezier in de komende decembermaand.'

Personeelsbladen | 2008 | | pagina 11