c 'Het is heel belangrijk de lokale bevolking actief te betrekken bij projecten' Albert Heijn koopt al jaren fruit en groenten van leveranciers in Afrika. Sinds vorig jaar werken we nog intensiever met hen samen in de Albert Heijn Foundation. Belangrijk doel: het verbeteren van de leefomstandigheden van de lokale bevolking. Een jaar na oprichting kijken we naar de vorderingen van de Foundation en maken we kennis met twee van onze medewerkers in Afrika. Structureel samenwerken Aha 12 Samen werken kleinere boeren uit de keten die ons producten als pitloze druiven, mango's, ananas en boon- tjes leveren. Op dit moment profiteren projec ten opgestart samen met leveranciers in Kenia, Ghana en Zuid-Afrika hier al van. Mary Adzanyo is business development manager voor Ahold in West-Afrika. Haar werk voor de AH Foundation coordineert ze vanuit het kantoor in Accra, Ghana. Wat is je rol in de Albert Heijn Foundation? 'Ik bemiddel tussen West-Afrikaanse leve ranciers, ICCO en het bestuur van de Albert Heijn Foundation. Ik voorzie hen van infor- matie over lokale situaties en draag zorg voor iedere stap in de ontwikkeling en opzet van een project, van het concept tot de uitvoering. Daarnaast promoot ik de AH Foundation.' Een lopend project waar we als Albert Heijn best al een beetje trots op zijn... Het Ekumfi Water Systems Project (EWSP) in Ghana. Dat is een drinkwaterproject in de dorpen Abor en Nanaben met zo'n drieduizend inwoners waarvan velen voor Blue Skies werken, de pro- ducent van tropische fruitsalades voor Albert Heijn. In beide dorpen zijn drinkwaterputten aangeboord en is het water gemeten naar de kwaliteitsstandaard van Ghana en die van de World Health Organisation. Het water wordt nu omhoog gepompt en opgeslagen in een watertank voor direct gebruik. Doel is het water via leidingen naar sanitaire blokken te distribueren zodat mensen vlakbij huis sani taire voorzieningen kunnen gebruiken.' Henri Zondag, hoofd duurzame business van Ahold, doet zijn werk vanuit Johannesburg, Zuid-Afrika. Hoe ben je bij de AH Foundation betrokken geraakt? 'Ik heb Albert Heijn vrij goed leren kennen in de jaren '90. Ik was toen werkzaam bij Procter Gamble in Nederland. Samen zochten we naar mogelijkheden voor een intensievere samenwerking in de breedte en diepte in de gehele keten. In een later sta dium - ik was inmiddels in Zuid-Afrika voor Procter Gamble - ontmoette ik Roland Waardenburg die zich voor Ahold bezighield Commercie en idealen: een combinatie die kan bijten. Zou je zeggen. Albert Heijn liet zich hier niet door ontmoe- digen en richtte in September 2007 de Albert Heijn Foundation op. Niet zomaar een guile geste van 'goed doen' maar een gefun- deerd samenwerkingsverband voor duurzame handel in de vorm van een fonds. In dit fonds werken Albert Heijn, ontwikkelingsorgani- satie ICCO, FairMatch Support en tal van grote Afrikaanse groente- en fruitexporteurs, directe leveranciers van Albert Heijn, nauw samen. Inzet: het verbeteren van de leefom standigheden en de toekomstperspectieven van de medewerkers van Afrikaanse groente- en fruitproducenten, hun familie en directe leefomgeving. Zo'n 10 procent van zijn AGF-omzet betrekt Albert Heijn uit Afrika. Opbrengsten uit de verkoop van Afrikaanse producten keren via projecten terug naar het begin van de keten en haar mensen: de telers, hun medewerkers en I

Personeelsbladen | 2008 | | pagina 12