Drie keer in de week rijdt Jannes Wekema met de auto routes op het platteland van Friesland, Groningen en Drenthe die voor anderen misschien onbegrijpelijk zijn. iannes hoort bij de crew van een ballonvaartbedrijf. Hij assisteert niet alleen bij het omhoog laten, maar ook bij de landing van luchtballonnen, en volgt ze daarom vanaf de grond. lemand die zelf ballonvaart vroeg of ik een keer wilde meehelpen als "crewer". Dat was eenjaar of zeven, achtgeleden, en ik doe het nog steeds. Maximaal drie keer in de week, om de dag. Want je bent's nachts pas tegen een uur thuis, terwijl ik er 's morgens wel om zes uur uit moet om naar Albert Heijn te gaan.' 'Een coilega- Wat doe je precies bij het oplaten van de ballon? crewer en ik bouwen de luchtbalion op. We leggen het doek uit en blazen het op met een ventilator. Daarna verwarmen we die lucht met een brander, totdat de ballon uiteindelijk recht boven de mand staat. Als we hebben opgeruimd en de ballon de lucht in gaat, gaan we'm volgen.' We zijn altijd met z'n tweeen: de een rijdt, de ander houdt de ballon in de gaten en heeft radioverbinding met de piloot. Die zegt welke kant de ballon opgaat, en daar ga je dan met de auto heen. Soms is het volgen lastig, maar dan wijst de piloot de weg. Van bovenaf kan hij natuurlijk alles beter zien.' 'We moeten proberen de ballon steeds voor te zijn. Als de piloot na een uur wil landen, meestal in een weiland zonder vee, moeten we de boer zoeken om te vragen of we de ballon van zijn grond mogen halen: niet iedere boer is daar van gecharmeerd. Pas dan kan de ballon zakken.' Gaat het wel eens tout met zo'n luchtbalion? evallig is er laatst nog een ballon van een ander bedrijf in een boom terechtgekomen. Dat kan. Maarzolang ik crewer ben, heb ik nooit iets meegemaakt. De piloot is goed opgeleid en ervaren. Hij mag ook een Cessna-vliegtuig besturen.' Soms, als een passagier niet komt opdagen of er zijn maar een paar mensen aan boord. Ik ben wel zo'n zeven of acht keer omhoog geweest.' 'In een ballon heb je geen hoogtevrees. Je hebt geen contact met de aarde, je zweeft. Mijn oudste dochter is een maand of twee geleden mee geweest. Die heeft ook hoogtevrees. Toen de ballon omhoog ging, klampte ze zich helemaal vast aan de mand. Maar na een paar minuten vond ze het geweldig.'

Personeelsbladen | 2008 | | pagina 16