Kiezen Kuehne Nagel Albert Heijn brengt alle activiteiten die samenhangen met retouren onder bij een daarin gespecialiseerd bedrijf: Kuehne Nagel. Deze zomer zijn er flinke stappen gezet in de samenwerking. Dat betekent een belangrijke verandering voor onze retourenmedewerkers. 7 Aha Retouren gaan over Beide partijen ondertekenden een intentieverklaring en de wasactiviteiten in DC Zwolle en Tilburg zijn inmiddels verplaatst naar tijdelijke locaties van Kuehne Nagel (K+N). Het bedrijf presenteerde zich onlangs per DC aan de retourenmedewerkers om het hen makkelijker te maken te kiezen voor Albert Heijn of Kuehne Nagel. Dat alle medewerkers van retouren de keuze hebben om bij Albert Heijn te blijven of mee te gaan met Kuehne Nagel is afgesproken met de OR en de vakbonden. Voorts ontving elke medewerker in week 28 een persoon- lijke informatieset met betrekking tot de arbeidsvoorwaarden. Ook konden retourenmedewerkers een bezoek bren- gen aan Kuehne Nagel om het bedrijf beter te leren kennen en met mede werkers daar te praten. Halverwege September moet iedere medewerker een definitieve keuze gemaakt hebben en wordt er gestart met de overdracht van de volledige retourenoperatie aan Kuehne Nagel. De retourenoperatie blijff op de huidige locatie tot de nieuwe externe locatie klaar is. Kuehne Nagel International AG is een wereldwijd opererende logistieke dienstverlener die alle transportmo- des van internationale verscheping biedt - per zee, per lucht en over land. Vanuit een netwerk van 830 vestigin- gen worden in meer dan 100 landen diensten verleend door ruim 51.000 medewerkers. In Nederland is Kuehne Nagel actief op 17 locaties met in totaal 1.500 medewerkers en een hoofd- kantoor in Rotterdam. Klaas Honingh (45), medewerker Retouren DC Zaandam bracht begin juli een kennismakingsbezoek aan een locatie van Kuene Nagel in Veghel. Klaas: 'Wat ik zag vond ik niette vergelijken met het werk in het AH Retourencentrum. De focus ligt minder op productiewerk en het depot is zwaar geautoma- tiseerd. Het zag er indrukwekkend uit maar ik werk nu al bijna 28 jaar bij AH, met veel plezier en daarom kies ikervoor om te blijven. Op termijn word ik medewerker houdbaar/vers. K+N heeft zich goed gepresenteerd maar mijn band met AH en de voor mij gunstige arbeidsvoorwaarden gaven de doorslag.' Van inpandig naar zelfstandig k+n werkt vooriopig inpandig vanuit DC Zaandam maar er is vanaf week 37 al wel een manager van Kuehne Nagel aanwezig. Wanneer K+N zelfstandig in Zaandam start, durft Klaas niet te zeggen. 'Ondertussen helpen wij Kuehne Nagel met inwerken zodat zij zelfstandig het roer kunnen overnemen.' Joop Vermeulen (48), teamleider Retouren DC Tilburg kiest voor Kuehne Nagel. Doorslaggevend hierin was zijn eventuele rol in de nacht. 'Bij K+N hoef ikgeen nachtdiensten te draaien en bij Albert Heijn houdbaar en vers wel. Na twintig jaar nachtwerk vond ik het op den duur genoeg. Daarnaast is Kuehne Nagel echt een logistieke speler op wereldniveau. Het lijkt net even een andere tak van sport.' Even slikken Vond Joop het moeilijk om een keuze te maken? 'Jazeker. Hetgevoel van 'jammer' overheerst. In de onderhandelingen is bedongen dat we binnen een straal van tien kilometer van de huidige werklocatie aan de slag kunnen, dus je blijft in de buurt.' Maar ondanks de goede vooruitzich- ten blijft het even slikken binnenkortgeen AH-er meerte zijn. 'Al blijf je er indirect altijd mee verbonden.'

Personeelsbladen | 2008 | | pagina 7