Eerste OR Experience ONDERNEMINGSBAAD Op maandag 2 juni was de eerste OR Experience. Via www.orexperience.nl kon je je opgeven voor deze dag. Ervaren hoe een ondernemingsraad (OR) werkt, aan de hand van een 'game', was het doel. Een aantrekkelijke en uitdagende manier om met het OR-werk kennis te maken, georganiseerd door de OR en het opleidingsbureau GITP. Workshops en feedback VERKIEZINGEN Wat in 1958 begon als een kleine buurtsuper met zelfbediening, vier kassa's, vier paden en veertig medewerkers is uitgegroeid tot een winkel die maar blijft groeien. Op dit moment heeft de winkel zeven kassa's, zeven paden en 120 man personeel. Met ruim 18.000 transacties per week is hij' opnieuw aan uitbreiding toe. AH 1138 is al 50 jaar een succes! Dit jubileum werd donderdag 12 juni gevierd. Toen en nu 7 Aha De winnaars van de fotowedstrijd De collega's werden in groepen ingedeeld waarbij een coach keek naar welke kwaliteiten er in degroep aanwezig waren. Vanaf dat moment functioneerde elke groep als een OR. Binnen elke groep was er een grote diversiteit van collega's met deelnemers van Gall&Gall, Etos, DC, Albert Heijn, Coffee Company en van C-1000. ledere groep speelde een echte OR-situatie na en werkte samen binnen de eigen OR en met andere ondernemingsraden. Na de lunch was er de mogelijkheid tot het volgen van een of meerdere korte workshops: feedback geven, planmatig werken, gesprekstechnie- ken en leidinggeven aan OR-werk. Aan het eind van de dag moest het plan van aanpak per OR gepresenteerd worden. Centraal in deze aan- pak stonden de cultuurwaarden van Albert Heijn: Respect, Vertrouwen, Samen, Doelgericht, Bezielingen Vernieuwing. Tijdens de hele dag kre- gen deelnemers feedback zodat ze een goede indruk kregen van het OR-werk en kunnen bepalen of het OR-lidmaatschap iets voor hen is. In totaal zijn er voor de OR-verkiezingen binnen de AH-company 50 nieuwe medewerkers nodig. De verkiezingen zijn op 5,6,7 en 8 november 2008. 50 jaar succes et werd een feestelijke dag op de Slinge in Rotterdam. Klanten en oud-medewerkers kregen koffie met iets lekkers. Op vertoon van de kassa- bon konden ze ook nog smullen van overheer- lijke poffertjes. Daarnaast waren er proeverijen en een fotowedstrijd waarbij een gevulde bood- schappentas ter waarde van 50 euro gewonnen kon worden. Hiervoor moesten klanten een foto van de supermarkt van vroeger of verpak- kingen uit die tijd inleveren. Diverse kofSeblik- ken en een blik dat de klanten cadeau kregen bij de opening in 1958 werden ingeleverd. Verkoper Ronald Wakker is zelf ook het archief ingedoken en heeft 22 mooie foto's uit die goede oude tijd gevonden: Ronald: 'Sommige klanten komen al vijftig jaar bij ons in de winkel. Zij zagen de foto's op het raam en herkenden beelden van vroeger. Erg leuk.' Het assortiment van deze winkel is in de jaren telkens aangepast aan de bewoners van de wijk. Zo is er nu ook een Turks/Marokkaans en Surinaams/Antilliaans assortiment. De slogan van de winkel luidt: 'Bij de beste winkel van Zuid gaat iedere klant tevreden de deur uit'.

Personeelsbladen | 2008 | | pagina 7