Stel zomaar een paar klanten de vraag naar de herkomst van onze paprika's, komkommers en aubergines en je krijgt de meest tropische landen voorgeschoteld. Maar wat blijkt? Deze groenten komen niet uit verre oorden maar rechtstreeks uit de kassen van Hartman in Sexbierum. Een teler die staat voor de toekomst. HECTARE Blik vooruit Pepers Energie en C02 Groen is gas Paprika Aha 10 ledereen kent Hartman Een hectare (ha) is een eenheid van oppervlakte van 100 meter x 100 meter 10.000 m2. Een hectare is ongeveer even groot als anderhalf voetbalveld (www.wikipedia.nl). De piramide van Aeolus, de God van de wind, bekrachtigt de oeroude band tussen mens en natuur in Sexbierum. In deze weidse omgeving van rondwiekende windmolens lijkt de tijd geen enkele invloed te hebben. Lijkt, want binnen bij Hartman staat alles in het teken van vooruitgang. Het gigantische kassencomplex van de oorspronkelijk Haagse tuinder is in Friesland tot voile bloei en groei gekomen. Hartman is in samenwerking met Bakker Barendrecht de voornaamste groenteleverancier van Albert Heijn. Alle komkommers, trostomaten, paprika's, witlof, pepers en aubergines in de supermarkten van AH komen in het voorjaar en in de zomer rechtstreeks van dit familiebedrijf. Het tuinderscomplex bestrijkt, inclusief waterbuffers en verwerkingshallen, zo'n 500.000 m2. De producten gaan van de kas via distributeur Bakker Barendrecht direct naar de DC's en de AH-winkels. Het werk van Hartman kenmerkt zich door kwaliteit en innovatie. Recentelijk draaien enkele kassen op proef onder energiearme ledverlichting en in de 'lichtste kas van Nederland' groeien enkele rijen paprika's onder zeer helder lichtdoorlatend glas. Een tweetal nieuwe pilots waarmee Verse pepers vinden hun oorsprong vooral in Zuidoost-Azie. De meeste pepersoorten zijn familie van de aardappel, net als de tomaat-en paprikarassen. Hetverschil in de smaak zit in de hoeveelheid capsai'cine. Hoe meer capsai'cine, hoe scherper of heter de peper. Pepers zijn er in alle kleu- ren, vormen en maten. Zoals gedroogde korrels, Spaanse pepers, zeer hete gele Madame Jeanettes en kleine rode Rawits. Hartman de toon in tuindersland zet en trends in duur- zaamheid en maatschappelijk verantwoord ondernemen initieert. De teelt vindt niet meer plaats in de grond maar op natuurlijke voedingsbodem als perliet en kokos. Ziekten en plagen worden bestreden met biologische bestrijdings- middelen zoals sluipwespen en roofmijt. Zusterbedrijf Eco Protecta zoekt continu vooruitgang in het gebruik van bio logische bestrijdings- en reinigingsmiddelen. Het uitgestrekte kassenpark moet telkens op temperatuur blijven of gebracht worden, om geen oogst verloren te laten gaan. Vanaf januari 2009 gaan er bij Hartman vier nieuwe warmtekrachtinstallaties draaien met een totaal elektrisch vermogen van 10 megawatt. Deze motoren zorgen voor warmte en C02 voor de planten. Hartman levert de opge- wekte elektriciteit weer terug aan het net, waarmee een stad als Franeker van stroom kan worden voorzien. In de biologische kassen wordt gewerkt met groene stroom die wordt opgewekt uit biogas. Bij patatfabriek Lamb Weston in Oosterbierum is een grote vergister neergezet Een zeer oude groentesoort, oorspron kelijk uitZuid-Amerika. De plant is familie van de aardappel en tomaat. Wereldwijd zijn er meer dan 100 papri- kasoorten. Een rijpe paprika bevat zesmaal meer vitamine C dan een sinaasappel van hetzelfde gewicht. Het suikergehalte kun je koppelen aan de kleur. In volgorde van zoet naar scherp: oranje, geel, rood en groen.

Personeelsbladen | 2008 | | pagina 10