'Minder tumult is een teken van vooruitgang' Acht gelijke vragen, drie verschillende mensen. Onze collega's Lawrence Benjamin van Ahold USA en de ra< Lawrence S. Benjamin Functie: chief operating officer Ahold USA Ahold sinds: eind 2003 Bijzonder: gaf bij US Foodservice leiding aan Aholds Road to Recovery, het herstelprogramma na rampjaar 2003. Aha 12 VRAGENM v ming, die me bedankten voor het herstel van US Foodservice. Dat boek is een kostbare schat voor mij.' 5Uw kracht binnen het team? De kracht binnen ons leidersteam in de VS is onze ervaring en de gerichtheid op lokale markten. Degenen die wel eens een reisje naar de VS heb- ben gemaakt, weten dat Amerika een gevarieerd land is met veel regionale verschillen in een groot geografisch gebied - onze 718 winkels in de VS zijn gevestigd in 13 staten, die samen 16 keer zo groot zijn als heel Nederland! Om suc- cesvol te zijn in de VS moeten we gebruikmaken IWat houdt uw functie in? 'Als COO van Ahold USA houd ik toezicht op de twee in de Verenigde Staten opererende onder- nemingen: Stop Shop/Giant Landover en Giant Carlisle. De ondernemingen hadden in 2007 een omzetvanEUR 15,3 miljard. Voor juli 2007 was ik ook verantwoordelijk voor US Foodservice.' 2HetverschiltussenAhold nu en het moment dat u begon? 'Ik begon bij Ahold aan het eind van 2003, een zeer gedenkwaardig jaar. De veranderingen bij Ahold sinds 2003 zijn zeer opmerkelijk geweest: In 2003 was Ahold actief in 26 landen op 4 continenten; tegenwoordig zijn we actief in 10 landen op 2 continenten. In 2003 had Ahold een negatief bedrijfsre- sultaat van -747 miljoen euro, in 2002 rap- porteerde Ahold nog een bedrijfsresultaat van 1,1 miljardeuro. In 2003 had Ahold een nettoschuld van meer dan 7 miljard euro, eind 2007 was onze nettoschuld ongeveer 2 miljard euro en kre- gen we onze investment grade rating terug. Los van de cijfers moet worden gezegd dat Ahold tegenwoordig een meer doelgerichte onderneming is en dat we effectiever samen- werken over de continenten en oceanen.' 3Spannendste moment? 'Vooral in de beginjaren van mijn loopbaan waren er veel spannende momenten in deze onder neming. Ik denk dat een van de tekenen van vooruitgang bij Ahold is dat er veel minder verrassingen en veel minder tumult is. We zijn tegenwoordig een veel stabielere onderneming.' 4Leukste moment? 'Mijn afscheidsdiner bij US Foodservice. Tijdens het diner kreeg ik een boek dat samengesteld was uit brieven en opmerkingen van honderden medewerkers, uit alle niveaus en onderdelen van de onderne- WAT IS INVESTMENT GRADE RATING? Een indicatie van je kredietwaardigheid. Onafhankelijke 'credit rating'-bureaus con- troleren de financien van ondernemingen en beoordelen de kredietwaardigheid, dat wil zeggen het risiconiveau dat verbonden is aan de leningen die uitstaan.Vervolgens publiceren ze hun bevindingen, die als leidraad dienen voor (potentiele) kapitaal- verschaffers. van onze grootschaligheid maar tegelijkertijd terdege rekening houden met de vele verschillen wat betreft consumenten en concurrenten in onze vele lokale markten.' 6 Punt aan de horizon? 'Mijn streven is en blijft: voorwaarden in ons bedrijf scheppen die het welzijn bevorderen van onze klanten, medewerkers, aandeelhouders, de samenleving en leveranciers.' 7 Hoe ziet u Albert Heijn? 'Als een fan- tastisch voorbeeld voor ons allemaal. In 2003 rapporteerde Albert Heijn een negatieve ID-verkoopgroei van -2,7%; in 2007 een posi- tieve ID-verkoopgroei van 7,9%. Dat is een opmerkelijke omslag. We kunnen heel wat leren van de manier waarop jullie dat hebben bereikt.' 8 Even prive - gezin, kinderen, hobby's? 'Ik ben 52. Ik ben 25 jaar getrouwd en heb drie dochters in de tienerleeftijd. Tussen mijn reizen naar Stop 8c Shop, Carlisle, Landover en Amsterdam breng ik mijn tijd graag door met mijn gezin, een paar sporten en mijn gitaren.'

Personeelsbladen | 2008 | | pagina 12